Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg
Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum
wg programu Matematyka 2001
TEMAT: Podział czworokątów
CEL GŁÓWNY:
rozwiązywanie problemów w sposób twórczy, we współpracy z kolegami,
skuteczne komunikowanie się.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
klasyfikuje czworokąty,
zna i stosuje własności czworokątów,
METODA:
praca w grupach eksperckich,
w zadaniu domowym metoda gier dydaktycznych.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
załączniki
krzyŜówka.
Badanie
10 minut
ZaangaŜowanie 5
minut
ETAPY
LEKCJI
PRZEBIEG LEKCJI
UMIEJĘTNOŚCI
KLUCZOWE
Podział uczniów na 5 grup
5-osobowych.
Podanie tematu lekcji.
Wyjaśnienie celów lekcji.
Nauczyciel organizuje pracę.
- komunikacja uczeń nauczyciel, nauczyciel uczniowie,
- wewnętrzna organizacja pracy
grupy
Badanie własności czworokątów:
Grupa A - trapezy
Grupa B - równoległoboki
Grupa C - romby
Grupa D - prostokąty
Grupa E - kwadraty
- planowanie i organizacja
uczenia się
- rozwiązywanie problemów
- efektywne współdziałanie
Uwagi: uczniowie badają własności
poszczególnych czworokątów i zapisują je
w tabeli (załącznik nr 1)
Nauczyciel jest obserwatorem
i pomocnikiem.
Prezentacja i Przekształcanie
25 minut
Refleksja
5 minut
Nowy podział na 5 grupy 5-osobowych
(w kaŜdej znajduje się
jedna osoba z grup A, B, C, D, E).
Uczniowie pokazują sobie wnioski,
do jakich doszli podczas pracy
w poprzednich grupach-etap uczenia się od
kolegów.
- wewnętrzna organizacja pracy
grupy,
- komunikacja między
uczniami,
- skuteczne współdziałanie uczenie się od kolegów.
Uzupełnianie tabeli (załącznik nr 2).
Na tablicy uczniowie prezentują wyniki
swojej nauki-zapisują własności czworokątów.
Wspólnie z nauczycielem dokonują podziału
czworokątów(załącznik nr 3).
Nauczyciel obserwuje pracę grup
i ocenia wyniki.
Samoocena zaangaŜowania w pracy na lekcji.
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat
lekcji.
Zadanie domowe - krzyŜówka
o czworokątach(załącznik nr 5).
Nauczyciel podsumowuje zajęcia.
- kartki z wypowiedziami
uczniów
Opracowała
Katarzyna Górdziel
Praca w grupach eksperckich
Przy wejściu do klasy uczniowie dostają od nauczyciela karteczki, według których zostają
podzieleni na pięć grup (A, B, C, D, E).
Na stolikach leŜą przygotowane wskazówki do pracy. Podczas pracy badają własności
poszczególnych grup czworokątów. Pracują przez 10 minut.
Po upływie czasu następuje zmiana grup (1, 2, 3, 4, 5). W kaŜdej nowej grupie znajduje się
jedna osoba z poprzednich grup. Uczniowie pracują kolejne 10 minut, po czym jedna osoba
z grupy prezentuje wyniki na tablicy.
Następnie wspólnie z nauczycielem klasyfikują czworokąty.
Na koniec wypełniają karty ocen.
Praca kończy się podsumowaniem lekcji i zadaniem pracy domowej w formie krzyŜówki.
GRUPA A
GRUPA B
GRUPA C
GRUPA D
GRUPA E
Załącznik nr 1
Zbadaj własności czworokątów danych na karcie i zapisz je w tabeli.
Lp.
1.
2.
3.
4.
5.
Długości boków
Rozwartości kątów
Ilość przekątnych
Kąt przecięcia przekątnych
Załącznik nr 2
Uzupełnijcie tabelę wykorzystując zdobyte w poprzednich grupach wiadomości.
NAZWA
CZWOROKĄTA
*
DŁUGOŚCI
BOKÓW*
ROZWARTOŚCI
KĄTÓW**
np. takie same, róŜne, parami równe itp.
np. przeciwległe równe (róŜne), takie same, kaŜdy inny itp.
**
LICZBA BOKÓW
RÓWNOLEGŁYCH
KĄT PRZECIĘCIA
PRZEKĄTNYCH
Załącznik nr 3
CZWOROKĄTY
TRAPEZY
RÓWNOLEGŁOBOKI
ROMBY
PROSTOKĄTY
KWADRATY
Załącznik nr 4
KARTA OCENY
Imię i nazwisko
Ocena ucznia
Ocena nauczyciela
Załącznik nr 5
KRZYśÓWKA
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1. Tylko czworokąt ma je cztery.
2. Maja jedną parę boków równoległych.
3. Popularny czworokąt wklęsły.
4. Potocznie mówimy o nim „kopnięty” kwadrat.
5. Czworokąt, który nie posiada boków równoległych ani równych.
6. Czworokąt, który ma boki parami równe, ale nie ma boków równoległych.
7. Najbardziej „równy” wśród czworokątów.
8. Wszystkie czworokąty mają je dwie.
9. Jest nim kwadrat, ale on nie jest kwadratem.
10. KaŜde dwa punkty tego czworokąta są końcami odcinka zawierającego się w nim.