scenariusz - Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie

Transkrypt

scenariusz - Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie
Barbara Lesiewicz
nauczyciel matematyki
Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie
08 styczeń 2009 r.
Klasyfikacja czworokątów
scenariusz zajęć
koła matematycznego
(klas V-VI)
Cel ogólny:
• kształcenie umiejętności rozpoznawania czworokątów oraz ich klasyfikowania ze względu
na ich własności.
Cele operacyjne:
Uczeń zna i rozumie pojęcia:
• czworokąt wklęsły i wypukły, prostokąt, kwadrat, romb, trapez, równoległobok, deltoid,
przekątna czworokąta, odcinki równoległe i prostopadłe, kąt prosty, kat ostry, kąt rozwarty,
kąt wewnętrzny.
Uczeń potrafi:
• rysować i pisać na tablicy interaktywnej,
• wyróżnić czworokąty wśród innych figur,
• narysować czworokąt, jego przekątne oraz podać jego nazwę,
• wskazać i nazwać odcinki równoległe, prostopadłe i kąty wewnętrzne czworokątów,
• klasyfikować czworokąty ze względu na ich własności.
Metody pracy:
• problemowa,
• ćwiczenia na tablicy interaktywnej,
• pokaz,
• „burza mózgów”,
• podająca.
Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa.
Środki dydaktyczne:
• tablica interaktywna,
• komputer, projektor,
• modele czworokątów,
• kartki z zadaniami.
Tablica interaktywna pozwala na szybsze przygotowanie zajęć przez nauczyciela ponieważ w
matematycznej części galerii znajdują się narysowane już czworokąty.
Uproszczony przebieg zajęć:
Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności.
Wprowadzenie do zajęć:
1. Zapoznanie uczniów z tematem i celami zajęć.
2. Chętni uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
1. Co to jest wielokąt?
2. Na modelu wielokąta wskaż boki, wierzchołki i kąty wewnętrzne.
Przebieg zajęć:
Uczniowie rozwiązują zadania na tablicy interaktywnej.
1. Zaznaczanie i nazywanie czworokątów ze zbioru różnych wielokątów przez chętnych
uczniów.
2. Wybór czworokątów które mają:
- co najmniej jedną parę boków równoległych,
- dwie pary boków równoległych,
- nie mających boków równoległych,
- równe boki,
- boki i kąty równe.
Zwrócenie uwagi na cechy wyróżniające daną grupę czworokątów przez nauczyciela.
3. Podsumowanie zajęć – wykonanie zadania nr 3 (praca w 2-osobowych zespołach).
Nauczyciel rozdaje kartki z zadaniami.
Wypełnienie tabeli przez uczniów w oparciu o zdobytą wiedzę dotycząca klasyfikacji
czworokątów.
4. Prezentacja efektów pracy zespołów przez chętnych uczniów.
Rysowanie wybranych czworokątów na tablicy interaktywnej oraz omówienie ich
własności.
5. Ocena pracy uczniów przez nauczyciela.
6. Na zakończenie zajęć uczniowie odpowiadają na pytanie: „Czy zajęcia były interesujące i
dlaczego?”.