Scenariusz lekcji otwartej "Świat roślin"

Transkrypt

Scenariusz lekcji otwartej "Świat roślin"
Scenariusz lekcji otwartej z biologii
19 marca 2014
nauczyciel prowadzący: mgr inż. Marta Ogonowska - Stolarczyk
Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości – „ŚWIAT ROŚLIN”
Treści nauczania – wymagania szczegółowe.
1) przedstawia fotosyntezę, wymienia substraty i produkty procesów oraz określa
warunki ich przebiegu;
2) wymienia czynniki niezbędne do życia dla organizmów samożywnych; ocenia, czy
dany organizm jest samożywny czy cudzożywny.
3) wymienia czynności życiowe organizmu roślinnego;
4) identyfikuje (np. na schemacie, fotografii, rysunku lub na podstawie opisu) i opisuje
organy rośliny okrytonasiennej (korzeń, pęd, łodyga, liść, kwiat, owoc) oraz
przedstawia ich funkcje;
5) wskazuje cechy adaptacyjne w budowie tkanek roślinnych do pełnienia określonych
funkcji (tkanka twórcza, okrywająca, miękiszowa, wzmacniająca, przewodząca);
6) rozróżnia elementy budowy kwiatu (okwiat: działki kielicha i płatki korony oraz
słupkowie, pręcikowie) i określa ich rolę w rozmnażaniu płciowym;
7) przedstawia budowę nasienia (łupina nasienna, bielmo, zarodek) oraz opisuje warunki
niezbędne do procesu kiełkowania (temperatura, woda, tlen);
8) podaje przykłady różnych sposobów rozsiewania się nasion i przedstawia rolę owocu
w tym procesie.
Zalecane doświadczenia i obserwacje.
Uczeń dokonuje obserwacji żywych okazów organów roślinnych (liści, korzeni, łodyg,
nasion, owoców)
Formy pracy:
indywidualna, grupowa.
Metody pracy: słowna, pogadanka, dyskusja, praca z podręcznikiem i innymi źródłami
wiedzy biologicznej, obserwacja żywych okazów roślin, nasion i owoców
Środki dydaktyczne:
plansze, podręczniki, naturalne okazy roślin, preparaty mikroskopowe, karty pracy, instrukcje
dla grup, karty pracy, tablica multimedialna
Cel ogólny:
Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących budowy i funkcjonowania roślin.
Cele szczegółowe w zakresie:
a) poznawczym: uczeń:
 omawia komplikowanie się organizmu roślinnego,
 systematyzuje poznane grupy roślin,
 omawia proce fotosyntezy,
 określa budowę i rolę systemów korzeniowych, łodyg zielnych i zdrewniałych, liści i
kwiatów z podziałem na grupy systematyczne
 rozróżnia rośliny okrytozalążkowe (jednoliścienne i dwuliścienne) i nagozalążkowe,
 określa różnicę między zapyleniem a zapłodnieniem,
 rozpoznaje i klasyfikuje rodzaje owoców.
b) praktycznym: uczeń:
 obserwuje preparaty mikroskopowe
 wykonuje schematy preparatów mikroskopowych
 korzysta z dostępnych źródeł wiedzy biologicznej (podręcznik, literatura, plansze,
Internet)
 uzupełnia samodzielnie karty pracy
 na planszy oraz na okazie omawia budowę organów roślinnych
 rozróżnia rośliny dwuliścienne, jednoliścienne i nagozalążkowe
 rozróżnia rodzaje owoców na żywym materiale
 uzasadnia, że zapylenie krzyżowe jest korzystniejsze niż samozapylenie, wyjaśnia na
czym polega zapłodnienie
c) wychowawczym: uczeń:
 potrafi pracować w zespole,
 ponosi odpowiedzialność za swój zespół,
 uczy się zasad dyskusji,
 potrafi zorganizować sobie pracę,
 pomaga kolegom i koleżankom,
 wykorzystuje różne źródła wiedzy biologicznej,
 analizuje i wiąże ze sobą fakty.
Przebieg lekcji:
A. Część nawiązująca: (około 10 min.),
1) Przypomnienie, czym zajmowaliśmy się na lekcjach biologii w ostatnich tygodniach –
poznawaliśmy bogaty i różnorodny świat roślin.
2) Podanie tematu lekcji (Powtórzenie i utrwalenie wiadomości – „ŚWIAT ROŚLIN”)
3) Określenie celu ogólnego lekcji (Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących
budowy i funkcjonowania roślin).
4) Wyjaśnienie przebiegu lekcji,
a) Uczniowie wcześniej siedli już w odpowiednich grupach i wybrali lidera
b) Każda grupa otrzymuje „Kartę pracy”
c) Wyjaśnienie zasad pracy w grupach
B. Część właściwa: (około 25 min.)
-
Uczniowie zapoznają się z zadaniem dla grupy oraz rozdanymi kartami pracy, które będą
wypełniać w trakcie lekcji
-
Lider rozdziela zadania,
-
W ciągu 10 minut wykonują swoje zadanie i przygotowują się do prezentacji,
-
Nauczyciel obserwuje pracę poszczególnych grup, pomagając i wspierając uczniów,
-
Po upływie określonego czasu sprawozdawcy prezentują wyniki pracy swojej grupy,
-
Każda osoba z grupy odpowiada na pytanie zadane przez nauczyciela; jeśli nie zna
odpowiedzi – pytanie przechodzi na klasę i chętny uczeń odpowiada zdobywając
dodatkowy punkt dla swojej grupy (w postaci zielonej karty)
-
Pytanie może wrócić do grupy, jeśli nikt z klasy nie odpowie i odpowiada dowolny uczeń
z grupy, która zdobywa punkt
-
Po prezentacjach sumujemy punkty i na ich podstawie oceniam prace grupy (najwięcej
punktów – najlepsza ocena itd. wg miejsc)
-
Pod koniec prezentacji grupy 4 (rośliny dwuliścienne) nauczyciel rozdaje kartki z
materiałem teoretycznym dotyczącym owoców
-
Wszystkie grupy oglądają wybrane przykłady żywych okazów,
-
Nauczyciel omawia zebrany materiał wspomagając się teorią na tablicy multimedialnej.
C. Część podsumowująca: (około 10 min.)
-
Nauczyciel udziela wskazówek, które treści wymagają uzupełnienia,
-
Omawia pracę grup,
-
Nauczyciel zadaje pracę domową – obowiązkowo zadanie 5 w karcie pracy,
-
Zbiera zielone karty oraz listy grup, które będą podstawą do wystawienia ocen.