Scensariusz I - SP 30 Lublin
Transkrypt
Scensariusz I - SP 30 Lublin
Scenariusz nr 1 Blok tematyczny: Zabawy na śniegu Temat dnia: Komu trzeba pomóc przetrwać zimę ? Powiązanie z wcześniejszą wiedzą :.uczniowie wiedzą jakie zmiany zachodzą zimą w świecie zwierząt; posługują się nazwami zwierząt, rozpoznają ssaki zamieszkujące lasy, mnożą i dzielą liczby w zakresie 100, znają trójczłonową strukturę opowiadania. Cele lekcji: 1. Uczeń potrafi ułożyć opowiadanie i rozwija swą aktywność twórczą.; 2. Uczeń umie wykonać dzielenie z resztą; 3. Uczeń wie, w jaki sposób zwierzęta zimują w Polsce; 4. Uczeń rozpoznaje tropy i ślady pozostawione przez zwierzęta; Cele sformułowane w języku ucznia: 1. Układam dalszy ciąg opowiadania; 2. Utrwalam technikę dzielenia z resztą; 3. Rozwijam swoją wyobraźnię ; 4. Rozpoznaję tropy zwierząt i umiem opowiedzieć, jak zwierzęta przystosowują się do przetrwania zimy w Polsce. Na Co Bezu (co uczniowie będą potrafili po lekcji): - wymienisz (6) nazw zwierząt zimujących w Polsce; - ułożysz trójczłonowe opowiadanie ; - rozwiążesz zadania wykorzystując dzielenie z resztą; - kulturalnie i aktywnie współpracujesz z grupą - * rozpoznasz tropy i ślady zwierząt;1 Kluczowe pytanie dla uczniów: „Komu trzeba pomóc zimą ?” Przebieg lekcji (metody i aktywności): 1. Rozwiązanie zaszyfrowanego zdania: ( podkreśl, co trzecią literę, a odczytasz temat dzisiejszego dnia) DRZKLIOEMRTOSDWKDEOPKDFŁRCOUYPSDORGTJUYSAZECWUJIERRLOĄF RT 2. Podanie celu zajęć i nacobezu, 3. Zabawa słowna –„Niedokończone zdania” (Nauczyciel rozpoczyna zdanie, dziecko je kończy) – runda bez przymusu. Zima jest....... Lubię zimę ponieważ ............ Kiedy pada śnieg ...................... Zima jest niebezpieczna, ponieważ............... Zimy nie lubią ........... 4. Oglądanie prezentacji multimedialnej na temat zwierząt zapadających w sen zimowy, ptaków spotykanych w karmnikach i zwierząt żyjących w normalnych warunkach 1 Nacobezu z gwiazdką jest przeznaczone dla chętnych uczniów. naturalnych. 5. Samodzielne uzupełnieni niedokończonych zdań. Dokonanie oceny koleżeńskiej – w parach. W długi zimowy sen zapadają:........................................ Do ciepłych krajów nie odleciały wszystkie ptaki, w Polsce pozostały:......................... Te zwierzęta prowadzą aktywny tryb życia zimą, ale niekiedy trzeb im pomagać: ................................... 6. Ustalenie i pokaz: W jaki sposób ludzie tacy jak myśliwi, leśnicy, ornitolodzy, czy badający życie zwierząt wiedzą, gdzie znaleźć zwierzęta,? Prezentacja tablic z tropami, śladami odchodów i śladami żerowania. - dzieci opisują ustnie kolejne ślady, - starają się wskazać kształty, przedmioty, do których są podobne - porównują je między sobą - nauczyciel podaje i wyjaśnia nowe terminy: trop 7. Zabawa ruchowa: nauczyciel podnosi kartonik z narysowanym tropem wybranego zwierzęcia, a dzieci samodzielnie rozpoznają, jakie zwierzę mogło pozostawić ten ślad i naśladują je ruchem. 8. Zabawa dramowa „Zgadnij kim jestem ?” – wykorzystanie wiadomości zdobytych na zajęciach. Próba odpowiedzi na pytanie kluczowe. 9. Podział uczniów na zespoły wg podziału wyrazu „opiekujemy”. Każdy zespól dostaje początek (wstęp) opowiadania ich zdaniem jest wymyślenie dalszego ciągu opowiadania, i zaprezentowanie go w formie historyjki obrazkowej lub krótkiej scenki dramowej z dialogami lub narratorem. Prezentacja prac zespołów. Informacja zwrotna nauczyciela.. „Pewnej zimowej nocy wiewiórka przebudziła się i wzięła latarkę z różową szybką. Obudziła ze snu różne zwierzęta. Mimo, że byli na nią źli wyszli ze sowich nor, gawr i schowanych w suchych liściach legowisk. Wszyscy podziwiali o północy las w zimowej szacie. Weszli na pagórek i ....”. 10. Rachunek pamięciowy „szybkie dzielenie całkowite” z jednoczesną samokontrolą 11. Rozwiązywanie grupowe zadań matematycznych utrwalających umiejętność dzielnie z resztą w zakresie 100. ( załącznik 1 – karta pracy). Dobór grup „metoda świateł”. Praca zróżnicowana. 12. Zdanie pracy domowej: wymyśl 2 zadania tekstowe dla kolegi związane z dzisiejszym tematem zajęć. 13. Podsumowanie zajęć- rudna pytań podsumowujących ( samoocena) Dziś na lekcji dowiedziałem się .............. Chciałbym zapamiętać ........................... Trudne było dla mnie............................................. Notatki i dodatkowe ćwiczenia: Praca domowa: wg pomysłu uczniów Materiały i pomoce dydaktyczne: Prezentacja multimedialna , komputer, rzutnik multimedialny, ilustracje dzieci, szary papier, karty pracy do matematyki, plansze z tropami zwierząt, śladami żerowania, rodzajami odchodów zwierząt,