Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Opracowywanie danych giełdowych
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych
liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:
5) gromadzi w tabeli arkusza kalkulacyjnego dane pochodzące np. z Internetu, stosuje
zaawansowane formatowanie tabeli arkusza, dobiera odpowiednie wykresy do
zaprezentowania danych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Jest świadomy możliwości analizy rzeczywistych danych w arkuszu kalkulacyjnym
● Rozumie potrzebę dobierania typu wykresu do konkretnego zastosowania
● Wie, w jaki sposób pozyskać dane z Internetu
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi odczytać wartości indeksów giełdowych umieszczonych w Internecie
● Selekcjonuje informacje uzyskane w Sieci
● Zna podstawowe metody analizy danych w arkuszu kalkulacyjnym
● Potrafi wskazać i stworzyć najlepszy typ wykresu dla określonego typu zadania
Kompetencje kluczowe:
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
●
Film (samouczek): „Opracowywanie danych giełdowych”
Ćwiczenie – arkusz kalkulacyjny: „Analiza danych giełdowych”
Zestaw zadań do indywidualnego wykonania
Komputery podłączone do Internetu
Rzutnik
Tablica
Metody nauczania:
●
●
●
Eksponujące: film
Problemowe: dyskusja
Praktyczne: ćwiczenia, instruktaż
1
Formy pracy:
●
●
Praca zbiorowa
Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od wskazania, jak ważna jest umiejętność analizowania
danych w środowisku komputerowym. Zagadnienie to jest istotne ze względu na ilość
informacji, która nas otacza, jak i ze względu na znaczenie posiadania umiejętności analizy
danych i generowania wykresów w trakcie studiów wyższych.
Nauczyciel przypomina o tym, jak ważna jest znajomość podstawowych funkcji arkusza
kalkulacyjnego. Podkreśla także potrzebę sięgania do systemu pomocy arkusza w celu
uzupełnienia wiedzy na temat specjalistycznych funkcji arkusza.
Następnie omawia zagadnienie opracowywania danych giełdowych (krótko- lub
długookresowych). Wskazuje na możliwość pozyskania danych z Internetu. Podaje
najważniejsze wyróżniki danych giełdowych: wahania, trendy, okresowość danych.
Etap realizacji
Nauczyciel przedstawia na ekranie komputera stronę internetową Giełdy Papierów
Wartościowych w Warszawie (http://www.gpw.pl), a następnie pokazuje wykresy
przedstawiające wartość indeksów WIG oraz WIG20 w ciągu 1 dnia, 5 dni, miesiąca i roku.
Prosi, by uczniowie porównali wykresy prezentowane na stronie GPW z wykresami
generowanymi w programie Excel. Czy można dostrzec jakieś różnice? Co się dzieje, gdy
poruszamy kursorem myszki po wykresie? Czy można wygenerować podobne wykresy
samodzielnie w arkuszu kalkulacyjnym, gdyby dysponowało się odpowiednimi danymi?
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Opracowywanie danych giełdowych”. Film
przygotowuje uczniów do pracy z arkuszem pod kątem postawionego problemu – badania
danych giełdowych.
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie ćwiczeniowego arkusza kalkulacyjnego („Analiza
danych giełdowych”) przygotowanego w ten sposób, by mogli oni uzupełniać w nim dane,
dokonać ich analizy oraz utworzyć wykresy reprezentujące dane i wyniki analizy.
Nauczyciel kontroluje proces pracy uczniów z arkuszem i udziela pomocy w sytuacjach
krytycznych.
Etap końcowy
Nauczyciel zadaje pytania kontrolne uczniom:
1. Wymień trzy funkcje arkusza kalkulacyjnego wykorzystane do opracowywania danych
giełdowych.
2. Jakie typy wykresów wykorzystałem w trakcie pracy z arkuszem i dlaczego takie?
Zadanie domowe:
Na podstawie uzyskanych wyników badań sporządź w edytorze tekstu krótkie sprawozdanie
zawierające tabele i wykresy.
2
Słowa kluczowe:
giełda papierów wartościowych, GPW, arkusz kalkulacyjny, wykres, dane giełdowe
3