scenariusz nr 2

Transkrypt

scenariusz nr 2
Scenariusz zajęć ruchowych
w grupie dzieci 5,6- letnich w roku 2013/2014
w ramach realizacji projektu „Ruch to zdrowie”
Temat zajęć: Wyścigi rzędów
Data:
Uczestnicy: dzieci 5,6- letnie
Czas trwania zajęć: ok. 20 min.
Środki dydaktyczne: 2 łyżki, 2 piłeczki pingpongowe, pachołki, gazety,, woreczki, CD,
hula-hop, szarfy, worki do skakania, liny
Formy pracy:
− Indywidualna
− Grupowa
Metody:
− Czynna
− podająca
Cele:
− Wykonuje ćwiczenia ruchowe, aby być bardziej sprawne ruchowo
− rozwijanie szybkości, zwinności i celności
− rozwijanie umiejętności współpracy w parach i grupie
− wpajanie zasad fair play
− kształtowanie właściwej postawy ciała
Przebieg zajęć:
I.
Część wstępna.
Dzieci ustawiają się na wyznaczonej linii w szeregu, twarzą do nauczyciela, są
wyprostowane, ramiona wzdłuż tułowia, stopy złączone. Nauczyciel podaje komendę:
„W prawo zwrot, w lewo zwrot!”. Dzieci odwracają się we wskazaną stronę. Pierwsza
osoba prowadzi cały szereg. Dzieci maszerują po kole i wykonują polecenia
nauczyciela:
1. „Wspinamy się po drabinie”- dzieci maszerują na palcach stóp. Udają wspinaczke po
szczeblach drabiny, pomagają sobie rękami.
2. „Marsz pingwina”- dzieci maszerują na piętach, palce stóp są skierowane na zewnątrz
3. „Żabie skoki”- dzieci przechodzą z marszu do siadu podpartego. Naśladują żabi skok.
II.
Część główna.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie drużyny. Każda drużyna ustawia się w rzędzie na
wyznaczonej linii. Uczestnicy biorą udział w wyścigach:
1. „Bieg z jajkiem” – przed dzieckiem leży łyżka i jajko (piłeczka do tenisa stołowego).
Na dany sygnał dziecko musi pokonać slalom miedzy pachołkami bez upuszczenia
jajka, wrócić na start, przekazać łyżkę dalej i ustawić się na końcu kolejki.
2. „Taniec wygibaniec” – dwie osoby z każdej drużyny dostają kawałek gazety,
wymiarach np. 50 x 50 cm. W rytm muzyki tańczą na tym polu. Co jakiś czas
prowadzący zmniejsza gazetę. Wygrywają osoby, które najdłużej utrzymają się na
gazecie.
3. „Celne oko” – każdy z uczestników dostaje po jednym woreczku, którym na sygnał
będzie trzeba rzucić do celu (hula-hop).
4. „We dwoje raźniej” – uczestnicy w drużynie dobierają się w pary . Nauczyciel wiąże
im razem nogi tak, żeby mogli na sygnał wspólnymi siłami pokonać slalom z
pachołków i wrócić na swoje miejsce.
5. „Kangurze skoki” – nauczyciel rozdaje każdej grupie jeden worek do skakania. Na
sygnał gwizdka uczestnik wchodzi do worka i skacze do wyznaczonego miejsca, a
następnie tym samym sposobem wraca i przekazuje worek dalej.
6.
„Marsz po linie” – nauczyciel rozkłada przed każdym rzędem długą skakankę i
kładzie woreczek. Uczestnicy na sygnał kładą woreczek gimnastyczny na głowie i
przechodzą po linie stopa za stopą tak, żeby woreczek nie spadł, a następnie odwracają
się, zdejmują go z głowy i celnym rzutem podają go koledze po przeciwnej stronie.
7. „Bieg sprinterski” – w odległości 10–15 m od dzieci ustawiony jest pachołek. Na
sygnał nauczyciela pierwsza osoba z rzędu biegnie jak najszybciej – obiega pachołek i
wraca na koniec kolejki, wtedy zaczyna biec następna osoba.
III.
Część końcowa.
Uściśnięcie ręki zawodnikom z przeciwnej drużyny.