Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców prowadzonych w grupie II

Transkrypt

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców prowadzonych w grupie II
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
prowadzonych w grupie II internatu dla wychowanków
z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
umiarkowanym, znacznym i głębokim
Dnia 23.01.2012r.
Prowadzące: Małgorzata Lessnau, Monika Stark.
Liczba wychowanków: 5 osób.
Czas trwania: 90 minut
Temat: Bezpieczne zabawy na śniegu.
I Cel ogólny:
•
Wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy i kontaktu z rodzicami.
•
Rozwijanie sprawności motorycznej poprzez udział w zabawach ruchowych o tematyce
zimowej.
Cele operacyjne: wychowanek potrafi
–
nazwać aktualną porę roku, wymienić charakterystyczne cechy zimy,
–
zna różne zabawy zimowe,
–
poznaje i stara się przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych,
–
rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową,
–
samodzielnie lub z pomocą n - la maluje pastą do zębów,
–
współdziała z rodzicami lub opiekunami podczas zabaw i ćwiczeń o tematyce zimowej,
–
stara się przestrzegać zasad właściwego zachowania przy stole.
II Forma pracy: grupowa, indywidualna,
III Metody pracy: pokaz, elementy metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, praktycznego
działania, aktywizacji, ekspresji ruchowej, ekspresji plastyczno-technicznej.
IV Pomoce dydaktyczne: pasta do zębów, kartki czarne, chusta animacyjna, płyta CD z muzyką
o tematyce zimowej, sanki, śnieżynki, kule śnieżne, miski.
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wstępne
Rozmowy na temat zimy:
•
rozmowa na temat aktualnej pory roku,
•
nazywanie charakterystycznych cech zimy: mroźno, zimno, wietrznie, śnieżnie.
Udzielanie odpowiedzi na zadane pytania:
-
Czy lubicie zimę?
-
W jaki sposób można spędzić czas podczas ferii zimowych?
2.Zajęcia właściwe:
Rodzice poprzez udział w zabawach i ćwiczeniach ze swoimi dziećmi integrowali się ze sobą.
1. Zabawa z chustą animacyjną ,,Wirujące płatki”. Wszyscy chwytają za brzegi chusty
z płatkami śniegu, unoszą ją do góry, lekko falując, poruszanie chustą można przyśpieszać lub
zwalniać.
2. ,,Igloo” - uczestnicy zabawy stoją, wahlując chustą (góra-dół); na znak dany przez prowadzącego
zajęcia wszyscy wchodzą pod ,,spadochron”, siadając (od wewnątrz)na jego krawędziach tak, by
ponad ich głowami utworzyła się kopuła - ,,igloo”.
3. ,,Śniegowe kule” - rzucanie kulami do misek, rywalizacja drużynowa.
4. Zabawy relaksacyjne z wykorzystaniem elementów metody Ruchu Rozwijającego W. Serbonre:
•
wychowankowie ,,bałwanki” zmęczyły się pracą, więc trochę się pobawią – turlają się na
materacach (jeden za drugim).
5. ,,Kulig” - scenka improwizowana. Wszyscy uczestnicy zajęć siadają na wcześnie przygotowane
sanki, przy dźwiękach piosenki ,,Pędzi kulig”improwizują zabawę.
6. Zajęcia plastyczno – techniczne: wspólne malowanie ,,Bałwanka” (pastą do zębów na ciemnej
kartce).
3. Podsumowanie zajęć:
•
Ocena zachowania wychowanków ze szczególnym wyróżnieniem ich aktywności.
•
Prezentacja prac, zawieszenie na gazetce.
•
Wspólny poczęstunek i rozmowy.
•
Pożegnanie rodziców.
Dzieci wspólnie z rodzicami biorą aktywny udział we wszystkich zadaniach
proponowanych przez wychowawców (zajęcia plastyczno – technicznych, zajęcia ruchowo –
muzycznych).
Wszystkie zabawy i ćwiczenia są dostosowane do indywidualnych możliwości każdego
wychowanka.
Zajęcia zakończone zostaną wspólnym poczęstunkiem i rozmowami z dziećmi i ich
rodzicami.
Opracowały:
Małgorzata Lessnau
Monika Stark

Podobne dokumenty