Scenariusz Zabaw Ruchowych
Transkrypt
Scenariusz Zabaw Ruchowych
Scenariusz zabaw ruchowych w gr.I Nauczyciel prowadzący: Dominika Mazurewicz-Świątek Temat: „Idziemy na spacer”. Cel ogólny: • Kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Cele szczegółowe: • Pokazanie jak ważny jest ruch dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, • Wdrażanie do prawidłowego wykonywania poleceń nauczyciela, • Doskonalenie umiejętności marszu w kole, • Ćwiczenie poprawnej reakcji na sygnał w zabawie, • Doskonalenie umiejętności prawidłowego oddychania: nabieranie powietrza przez nos, wydychanie przez usta, • Ćwiczenie koncentracji uwagi. Środki dydaktyczne: • chusta animacyjna, • mała piłeczka, • woreczki gimnastyczne, • szarfy w różnych kolorach, • płyta cd z muzyką. Przebieg zajęć: 1. „Witajcie dzieci” – ustawienie się dzieci w kółeczku, marsz po kole ze wspinaniem się na palce. 2. Zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej: • „Marcowa pogoda” – uczestnicy zabawy trzymają chustę i na znak prowadzącego wykonują określone ruchy: „świeci słońce-kręcą się z chustą dookoła”, „pada deszcz- kucają i paluszkami stukają na chuście (kap, kap, kap), „wieje wiatr- falują chustą”. • „Bilard”- dzieci wachlują chustą na której znajduje się piłeczka, ma ona wpaść do otworu w chuście. • „Sztorm”- na chustę wrzucamy małą piłeczkę, podczas wachlowania chustą nie może ona spaść z chusty. 3. „Po wąskiej dróżce” – zabawa z elementem równowagi, na dywanie układamy szarfy tworząc wąską dróżkę, na polecenie nauczyciela dzieci spacerują po szarfach tak, żeby z nich nie spaść. Próbują przejść na drugą stronę dróżki. 4. „Zaczarowane kamienie” – dzieci swobodnie chodzą po sali trzymając woreczki gimnastyczne w wyciągniętych przed sobą rękach, na hasło nauczyciela wyciągają ręce wysoko nad głowę. Ćwiczenie kształtujące prawidłową postawę ciała. 5. Ćwiczenia oddechowe – uspokojenie oddechu dziecka, odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej.