SCENarIUSZ

Transkrypt

SCENarIUSZ
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
W PRZEDSZKOLU
RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNA
75
TEMAT ZAJĘĆ W SALI
MAŁE CZY DUŻE, PRZYDA SIĘ NATURZE
MIN
CEL OGÓLNY
zapoznanie dzieci z rolą, jaką w przyrodzie odgrywa dżdżownica, jeż, mrówka i żaba
CELE OPERACYJNE
Dziecko:
wie, że wszystkie zwierzęta – małe i duże – mają do odegrania istotną rolę w środowisku przyrodniczym
omawia, jaką rolę w przyrodzie odgrywają bohaterowie rymowanek: dżdżownica, jeż, mrówka i żaba
METODY I TECHNIKI PRACY
burza mózgów
symulacja – odgrywanie ról
praca plastyczna – kolaż
Formy pracy
indywidualna, zbiorowa, z całą grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
plakat A3 Nasi przyjaciele do wywieszenia w sali
2 karty A4 z małymi portretami bohaterów oraz tekstami piosenek (pomoc dla nauczyciela)
4 plansze A4, każda przedstawiająca jedno ze zwierząt – podstawa do prac plastycznych (wydzieranka,
praca z plasteliny, kolaż)
PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ
Nauczyciel:
prosi dzieci, by przyniosły z domu różne elementy mogące się przydać do pracy plastycznej: skrawki
materiałów, włóczkę, guziki, kolorowe gazety
przygotowuje inne materiały potrzebne do prac plastycznych: kredki, farby, plastelinę
wiesza w sali, w widocznym miejscu, plakat Nasi przyjaciele z portretami bohaterów
dla każdego dziecka kseruje plansze do prac plastycznych
PRZEBIEG ZAJĘĆ
2
min
POWITANIE
Przywitanie dzieci i podanie tematu zajęć przez nauczyciela: Dziś poznamy czterech małych bohaterów.
Nauczyciel pokazuje dzieciom plakat i poszczególne zwierzęta: Zobaczcie, to jest… Te małe zwierzęta są bardzo
pożyteczne dla natury. Pełnią ważne funkcje. Jakie? Zaraz poznamy ich role dzięki rymowanym historyjkom.
1
MAŁE CZY DUŻE, przyda się naturze
PRZEBIEG ZAJĘĆ CD.
4
min
HASŁO
Na początku nauczymy się hasła, które pomoże nam zapamiętać, że wszystkie istoty żywe – i te małe, i te
duże są ważne i potrzebne. Nauczyciel podaje hasło: „Małe czy duże, przyda się naturze” i krótko je omawia:
Musimy szanować wszystkie zwierzęta, nie przeszkadzać im żyć. Każde zwierzę ma swoją rolę w przyrodzie,
pełni ważne funkcje. Dziś, jak już wiecie, lepiej poznamy cztery zwierzęta i dowiemy się, dlaczego są bardzo
pożyteczne. Nauczyciel proponuje zabawę na dzisiejsze zajęcia: Zawsze gdy podniosę ręce do góry, wy głośno
powtarzacie hasło: „Małe czy duże, przyda się naturze”. Zróbmy próbę. Dzieci głośno powtarzają.
9
min
ŻABA
Nauczyciel podchodzi do plakatu i mówi: Zaczniemy od żaby. Nauczyciel zadaje kilka prostych pytań:
Kto z was widział żabę? Gdzie najłatwiej zobaczyć żabę? Czy żaby zawsze są zielone?
Nauczyciel czyta rymowankę. Na zakończenie, zgodnie z umową, podnosi ręce do góry. Dzieci chórem
powtarzają hasło: „Małe czy duże, przyda się naturze!”
Nauczyciel krótko podsumowuje: Żaba jest bardzo pożyteczna, bo dba o to, by nie było zbyt wielu komarów
na świecie. Komary to jej pożywienie. Kto z was lubi, gdy wkoło jest dużo komarów? Komary, jak wszystkie
zwierzęta, mają swoją rolę w naturze. Ale nie powinno być ich za dużo. I tu nieocenione są żaby, które
wyłapują komary!
Nauczyciel prosi dzieci, aby naśladowały ruchy i odgłosy żaby (skoki, kumkanie).
9
min
DŻDŻOWNICA
Dzieci wracają na miejsca. Nauczyciel zadaje kilka prostych pytań: Kto widział dżdżownicę? Kiedy najłatwiej
ją zobaczyć? Dżdżownice po deszczu opuszczają swoje podziemne kryjówki i wychodzą na powierzchnię. Nie
róbcie im krzywdy. Jakie kolory mają dżdżownice?
Nauczyciel czyta rymowankę. Na zakończenie, zgodnie z umową, podnosi ręce do góry. Dzieci chórem
powtarzają hasło: „Małe czy duże, przyda się naturze!”
Nauczyciel krótko podsumowuje: Dżdżownica drąży w ziemi kanaliki i w ten sposób ją spulchnia. Dzięki temu
kwiaty mogą rosnąć. Gdy kwiaty dobrze rosną, produkują nektar, który spijają np. motyle i trzmiele (bąki).
Tak wspaniale współpracują zwierzęta!
Nauczyciel prosi dzieci, aby naśladowały ruchy dżdżownicy (dzieci kładą się na podłodze i na brzuchach
posuwają się do przodu).
9
min
JEŻ
Dzieci wracają na miejsca. Nauczyciel zagaja: Teraz poznamy jeża. Czy ktoś z was widział jeża? Trudno go
zobaczyć, bo jeże polują nocą, a w dzień śpią. Gdy kiedyś jednak spotkacie jeża – nie dotykajcie go.
Nauczyciel czyta rymowankę. Na zakończenie, zgodnie z umową, podnosi ręce do góry, a dzieci chórem
powtarzają hasło: „Małe czy duże, przyda się naturze!”
Nauczyciel krótko podsumowuje: Jeże żywią się małymi zwierzętami, na przykład ślimakami. To dobrze, bo
dzięki temu szkodniki nie niszczą plonów.
Nauczyciel prosi dzieci, aby naśladowały jeża (głośne tupanie tup, tup, tup).
9
min
MRÓWKA
Dzieci wracają na miejsca. Nauczyciel pyta: Czy wiecie, gdzie żyją mrówki? Na pewno każde z was widziało
mrówkę. A kto widział mrowisko? W mrowisku żyje bardzo wiele mrówek. To ich dom. Nigdy nie psujcie
mrowiska!
Nauczyciel czyta rymowankę. Na zakończenie, zgodnie z umową, podnosi ręce do góry. Dzieci chórem
powtarzają hasło: „Małe czy duże, przyda się naturze!”
Nauczyciel krótko podsumowuje: Podczas pracy mrówki roznoszą nasionka po całym lesie. Dzięki temu rosną
nowe drzewa i kwiaty. Mrówki są niezwykle pracowite. Pamiętajcie, że są bardzo pożyteczne.
Nauczyciel prosi dzieci, aby naśladowały ruchy i odgłosy mrówek w mrowisku (szum, dzieci poruszają się na
czworakach we wszystkich kierunkach).
20
min
PRACA TWÓRCZA
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z postaciami, które poznały, by w dowolnej technice plastycznej stworzyły
własne wizje zwierzątek.
2
MAŁE CZY DUŻE, przyda się naturze
PRZEBIEG ZAJĘĆ CD.
3
min
BOGACTWO ZWIERZĄT
Nauczyciel prosi dzieci, żeby położyły swoje prace w jednym miejscu na podłodze. Podsumowuje: Zobaczcie,
jakie piękne zwierzęta. Każde jest inne, każde jest wyjątkowe. Każde jest ważne. Prosi dzieci, by uważnie
przyjrzały się pracom innych dzieci.
3
min
ZABAWA RUCHOWA
Nauczyciel prosi dzieci, by ustawiły się wokół rozłożonych prac. A teraz wszyscy kucamy. Teraz wszyscy
jesteśmy mali. Powoli prostujemy się, stajemy na palcach, wyciągamy ręce do góry – teraz wszyscy jesteśmy
duzi. A teraz odwrotnie – powoli kucamy i znów jesteśmy mali. I tak jeszcze dwa razy. Na koniec ćwiczenia
wszyscy głośno przypominają hasło: „Małe czy duże, przyda się naturze!”
3
min
PYTANIA
Na zakończenie przypomnijmy sobie dzisiejszych bohaterów. Ja zadaję pytanie, a wy wykonujecie ruchy
charakterystyczne dla danego zwierzęcia i głośno wymawiacie jego nazwę. Nauczyciel pyta (w dowolnej
kolejności):
Kto likwiduje szkodniki?
Kto pomaga rozsiewać nasiona w lesie?
Kto łapie komary?
Kto spulchnia glebę?
Nauczyciel chwali dzieci za wzorową pracę.
2
min
PODSUMOWANIE
Dowiedzieliście się dziś sporo o zwierzętach i ich roli w przyrodzie. Świat zwierząt jest bardzo bogaty.
Zwierzęta mają różne funkcje i różnie wyglądają. Szanujmy je wszystkie i cieszmy się, że żyją wkoło nas.
2
min
EWALUACJA
Która rymowanka podobała się wam najbardziej? Które zwierzątko z portretu wydaje się wam
najsympatyczniejsze?
BIBLIOGRAFIA
Lubka M., Zwierzęta, Siedmioróg, Wrocław 2011
Pytlarczyk J., Edukacja ekologiczna w przedszkolu: program oraz zabawy badawcze, doświadczenia,
obserwacje przyrodnicze, Wydawnictwo i Poligrafia „Iwanowski”, Płock 2010
Strona internetowa www.ekodzieciaki.pl
OBSZARY Z PODSTAWY
PROGRAMOWEJ
Obszar 12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Dziecko wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące,
w lesie.
NOTATKI
3
MAŁE CZY DUŻE, przyda się naturze
NOTATKI
4