Karolina Gruchalska-Matuszak Beata Kupczyńska Kamila

Transkrypt

Karolina Gruchalska-Matuszak Beata Kupczyńska Kamila
Karolina Gruchalska-Matuszak
Beata Kupczyńska
Kamila Marcinkowska
Monika Ograbek
Paulina Wojtkowiak
Krystyna Zalisz-Kaczmarek
Scenariusz zajęć
Temat: Czy pasja może być sensem życia?
Wiek uczniów: 13-16 lat
Czas trwania zajęć: 90 minut
Cele operacyjne:
Uczeń:
•
•
•
•
rozumie znaczenie słów: sens i cel życia,
formułuje i wartościuje argumenty podczas dyskusji,
uzasadnia swoje wybory,
analizuje film K. Kieślowskiego „Siedem kobiet w różnym wieku.”
Metody i formy pracy:
•
•
•
•
•
dyskusja,
praca z filmem
debata
kosz i walizka
praca w grupie
Środki:
•
•
•
•
•
film K. Kieślowskiego „Siedem kobiet w różnym wieku”,
ilustracje przedstawiające różne pasje ludzi,
kosz i walizka - szablony narysowane na kartce, dla każdego ucznia,
tablica do zapisywania argumentów, markery, pisaki w różnych kolorach,
karteczki samoprzylepne.
Przebieg:
1. Powitanie: W jakim kolorze się czujesz? Nauczyciel prosi uczniów o narysowanie na
kratce papieru plamy w wybranym przez siebie kolorze, odzwierciedlającym ich
samopoczucie. Uczniowie prezentują plamę i uzasadniają wybór koloru.
2. Na stole leżą rozłożone ilustracje przedstawiające różne ludzkie pasje (np. piłka
nożna, astronomia, informatyka, fotografia, taniec, wspinaczka itp.). Prowadzący
prosi, aby każdy uczeń wybrał jedną z nich i uzasadnił swój wybór. Jeśli nie ma
fotografii przedstawiającej pasję jakiegoś ucznia, to ten uczeń opowiada o niej.
3. Nauczyciel inicjuje dyskusję:
• Co byłbyś w stanie poświęcić, aby zrealizować swoje pasje?
• Czego będzie wymagała realizacja tej pasji od ciebie? Dlaczego?
• Czy pasja może być sposobem na życie?
• Czy można utrzymać rodzinę, realizując swoje pasje?
• Czy pasja nadaje życiu człowieka sens? W jaki sposób? Dlaczego?
4. Prowadzący zaprasza uczniów do obejrzenia filmu K. Kieślowskiego „Siedem kobiet
w różnym wieku”. Seans poprzedza krótkim wprowadzeniem na temat przemijalności
ludzkiego życia i etapów, z których się składa. Po obejrzeniu filmu nauczyciel inicjuje
dyskusję:
• Co przedstawia ten film?
• Co było sensem życia bohaterki? Jak myślicie?
• Jak przebiegała kariera baletnicy?
• Na każdym etapie życia mamy różne cele. Spróbujcie określić cele życia
kobiety w obejrzanym filmie, uwzględniając każdy etap jej życia.
• Z czym musiała pogodzić się bohaterka na poszczególnych etapach życia?
• Jaki widzicie związek życia bohaterki z realizacją waszych celów życiowych?
5. Debata.
Nauczyciel organizuje stanowiska do debaty. Następnie zadaje pytanie:
Czy chcielibyście przeżyć tak swoje życie jak bohaterka filmu, realizując swoje pasje?
Uczniowie wybierając odpowiedź TAK/NIE siadają po dwóch stronach sali.
Obydwie grupy uczniów zastanawiają się i formułują argumenty ZA i PRZECIW.
Nauczyciel zapisuje na tablicy w dwóch kolumnach wszystkie argumenty podawane
przez obydwie grupy, a następnie pyta:
• Czy ktoś zmienił zdanie i chce zmienić miejsce?
W dalszej części prowadzący rozdaje kartki samoprzylepne (po jednej dla każdego
ucznia) i prosi o przyklejenie ich przy jakimkolwiek argumencie, który uczeń uznał za
najważniejszy.
Nauczyciel podsumowuje debatę, prosząc uczniów o odpowiedź na pytanie:
• Czy pasja może być sensem życia?
6. Podsumowanie zajęć:„Kosz i walizka”.
Każdy uczeń otrzymuje wycięte z papieru: kosz i walizkę. W szablony wpisuje
odpowiedzi na pytania:
- na walizce: Z czym wychodzę z tych zajęć? Co uważam za ważne?
- na koszu: Co zostawiam w klasie i chciałbym jeszcze rozwinąć w tym temacie?