Scenariusz_zaj_profil_jednoslady

Transkrypt

Scenariusz_zaj_profil_jednoslady
Rządowy program wspomagania w latach
2015-2018 organów prowadzących szkoły
w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki,
wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH
Z ZAKRESU PROFILAKTYKI CYBERZAGROŻEŃ
opracowany przez Radę Pedagogiczną ZS im. M. Kopernika w Bełżycach
w ramach warsztatów dla nauczycieli
realizowanych w ramach projektu BEZPIECZNA+
Temat: Jednoślady - pasja i styl życia.
Grupa docelowa:
Zajęcia kierowane są do tzw. pokolenia Y, które zwyczajowo komunikuje się za pomocą serwisów
społecznościowych. Jego członkowie często prezentują pogląd, że wszystko już widzieli w
internecie i nie ma dla nich rzeczy interesujących. Są oni jednak uczniami technikum
mechanicznego. Wielu z nich może podzielić się zamiłowaniem do jednośladów i zarazić ich pasją.
Czas trwania zajęć:
45 minut
Cel główny:
promowanie alternatywnego dla przebywania sieci modelu spędzania czasu wolnego
Cele szczegółowe:
 uświadomienie znaczenia posiadania w życiu pasji
 zdefiniowanie obszarów, które mogą być polem do rozwoju pasji
 poznanie przykładów znanych osób dla których pasją jest gotowanie
 prezentacja pasji uczniów
Metody:
- analiza treści utworu muzycznego
- burza mózgów
- słoneczko
- rozmowa na forum
Środki:
tablica, kolorowa kreda, zestaw multimedialny
karty flipchart lub szary papier, mazaki
piosenka: To jest pasja, Juras&Ero https://youtu.be/LFsu8Y6oS6s
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Uświadomienie tematyki - aktywizacja.
Wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych słucha rapu, warto wykorzystać ten kanał komunikacyjny,
aby nawiązać z uczniami wspólny język.
1. Zapraszamy uczniów do aktywnego słuchania utworu, nie komentując w żaden sposób jego
treści.
2. Po zakończeniu słuchania zadajemy pytania:
Rządowy program wspomagania w latach
2015-2018 organów prowadzących szkoły
w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki,
wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”
- o czym opowiada utwór?
- jak bohaterowie opisują swoje pasje?
- co czuje kiedy o niej mówi?
- do czego porównują swoje pasje?
- co zyskują dzięki temu że realizują swoje pasje? (poczucie bezpieczeństwa, samodyscyplinę,
satysfakcję z sukcesu, siłę fizyczną, możliwość oderwania się od codziennych problemów, przyjaźń
innych ludzi z pasją, po latach pracy szacunek innych, z którymi dzieli się pasją)
II. Co może być moją pasją - burza mózgów - prezentacja efektów w formie słoneczka.
Nie wszyscy mogą być kickbokser'ami czy raper'ami. Podajcie przykłady innych obszarów, których
można realizować swoje pasje. (Rozpoczynamy od zapisania na tablicy wyrazu PASJA, a następnie
promieniście zapisujemy propozycje uczniów)
Prezentacja przygotowana przez nauczyciela: Pasje znanych i lubianych. - Powinna zawierać 3 - 4
przykłady osób znanych. Warto ją opracować w sposób taki, który zasugeruje uczniom sposób
opowiadania o swoich zamiłowaniach.
III. Pasje w II AST
Wiem, że wielu z Was ma pasje związane z motoryzacją i odnosi w nich spore sukcesy. Chciałbym,
żebyście, krótko zaprezentowali je kolegom. Jeśli macie jakieś zdjęcia na serwisach
społecznościowych lub na poczcie możecie je wykorzystać. - Uczniowie przedstawiają krótkie
wypowiedzi.