Scenariusz kl. III
Transkrypt
Scenariusz kl. III
Opracowała Mariola Weber SP 28 w Lublinie Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III Ośrodek tematyczny: Narodziny w przyrodzie. Temat dnia: Narodziny w świecie zwierząt. Treści działań edukacyjnych: Narodziny zwierząt. Podobieństwa i różnice miedzy dorosłymi osobnikami a młodymi. Rozwiązywanie zadań rozmaitych. Dłuższe wypowiedzi dotyczące poetyckiego obrazowania w wierszu pt. „Kijanki”. Zabawy skoczne: Żaby. Samodzielne redagowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi na temat żaby trawnej. Żaby występujące w Polsce. Ochrona ropuchy. Granie na flecie i śpiewanie piosenki pt. „Żabki”. Próby inscenizowania piosenki. Wykonanie papierowej żabki. Cele operacyjne: Uczeń: - wypowiada się na dany temat w wielozdaniowej uporządkowanej formie, - czyta cicho ze zrozumieniem, - zgodnie współpracuje w grupie, - zna kilka wybranych gatunków żab żyjących w Polsce i rozumie konieczność ich ochrony, - wymienia podobieństwa i różnice między dorosłymi zwierzętami a młodymi, - redaguje kilkuzdaniową wypowiedź pisemną na podany temat, - wykonuje dzielenie pisemne, - rozwiązuje zadania tekstowe, - inscenizuje piosenkę, - wykonuje papierową żabkę, Metody: oparte na słowie – praca z tekstem, rozmowa kierowana, pogadanka, oparte na obserwacji – pokaz, oparte na działaniu – kierowanie pracą uczniów, metoda poszukująca, metoda eksponująca, metoda praktycznego działania. Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna zróżnicowana. Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające dorosłe zwierzęta i młode, podpisy do obrazków, kartoniki do zabawy dydaktycznej, magnetofon i płyta, rekwizyty do inscenizacji: maski żabek i bociana, fartuszek, flety, papierowe koła do wykonania żabek, wykonana żabka na wzór, karty z zadaniami matematycznymi, atlasy „Płazy i gady Polski”, „Mały słownik zoologiczny” – gady i płazy, inne książki przyrodnicze, kartoniki z numerami grup, kartki dla każdej grupy, podręcznik, karty pracy, tablica „Płazy chronione”. Przebieg zajęć: 1. Pogadanka na temat dzikich zwierząt żyjących w Polsce. 2. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu pt. „Narodziny w przyrodzie” ukierunkowane poleceniem nauczyciela: - Zwróćcie uwagę na czas narodzin w przyrodzie. 3. Różnice i podobieństwa między dorosłymi zwierzętami a młodymi osobnikami. - Różnica w wyglądzie, wielkości ciała, sposobie poruszania się, odżywiania i środowiska życia. - Zachowanie uczniów podczas obserwacji przyrodniczych. 4. Zabawa dydaktyczna: Dzieci i rodzice. (Praca indywidualna zróżnicowana). - Pisanie na kartonikach obok nazw dorosłych osobników nazwy młodych, np. dzik – warchlak. 5. Wyjaśnianie pisowni wyrazów, w których zachodzi ubezdźwięcznienie spółgłoski wewnątrz wyrazu, np. żabka. 6. Zabawy skoczne: Żaby. 7. Rozwiązywanie zadań rozmaitych. (Praca indywidualna zróżnicowana). 8. Wysłuchanie recytacji wiersza pt. „Kijanki”. (płyta) 9. Określanie nastroju w wierszu. 10. Głośne, jednostkowe czytanie utworu z odpowiednią intonacją. 11. Wyjaśnianie niezrozumiałych wyrazów. - Korzystanie z wyjaśnień w podręczniku. 12. Próby określania charakteru utworu. - Wybieranie odpowiednich wyrazów i zwrotów z podręcznika. 13. Dłuższe wypowiedzi dotyczące niezwykłości poetyckiego obrazowania. Wyraziste czytanie fragmentów tekstu uzasadniających wypowiedzi uczniów. - Co niezwykłego zaobserwowaliście w przedstawionym wierszu? - Jakie cechy ludzi ośmieszył poeta pod postaciami zwierząt? 14. Nawiązywanie do doświadczeń dotyczących wyśmiewania się z innych. - Czy lubisz, gdy ktoś wyśmiewa się z ciebie? Jak się wtedy czujesz? - W jaki sposób najlepiej się wtedy zachować? 15. Granie na flecie melodii piosenki pt. „Żabki”. 16. Śpiewanie piosenki pt. „Żabki”. 17. Próba inscenizowania piosenki. 18. Głośne czytanie wiadomości na temat żab z książki pt. „Świat zwierząt”. 19. Samodzielne redagowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi na temat żaby trawnej na podstawie planu z wykorzystaniem podanego słownictwa. 20. Rozmowa kierowana na temat ochrony zwierząt. (Ochrona ropuchy). - Co to oznacza, że zwierzę jest pod ochroną? - Dlaczego niektóre gatunki zwierząt w Polsce objęte są ochroną? - Wyjaśnienie, że wszystkie płazy w Polsce są chronione. Szczególną opieką powinniśmy otoczyć ropuchy. Są one bardzo pożyteczne, gdyż zjadają szkodniki roślin ogrodowych. 21. Żaby występujące w Polsce. (Praca w grupach). - Przygotowanie w grupach wypowiedzi na kartkach na temat wybranych gatunków żab, według podanego planu: nazwa cechy wyglądu odżywianie miejsce występowania. - Odczytanie notatek przez grupowych. 22. Ocena wykonania zadania przez poszczególne grupy. 23. Wykonanie papierowej żabki – origami. 24. Podsumowanie dnia i samoocena. ↑ Żabka - origami płaskie z koła Wzór kartonika do zabawy dydaktycznej: Obok nazw dorosłych osobników napisz nazwy młodych: Dzik - ………………………... Sarna - ………………………. Żaba - ………………………... Motyl - ………………………. Dorosły ptak - ………………..