scenariusz lekcji

Transkrypt

scenariusz lekcji
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Żarnowcu
Opracowała: mgr Halina Gojke
Scenariusz “Odwrócona lekcja” (formatka)
Klasa i etap edukacyjny:
Przedmiot/ rodzaj zajęć:
Temat lekcji:
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
Cel lekcji (wyrażony w języku ucznia):
Pytanie kluczowe/ badawcze/
problemowe:
Materiały dla ucznia (źródła do
zapoznania się w domu):
Klasa IV (integracyjna)
język polski
Od „Mazurka Dąbrowskiego”
do hymnu narodowego.
(Odwrócona lekcja – zadanie 1)
Lekcja dotyczyła historii hymnu polskiego i była
kontynuacją tematów realizowanych na historii.
Na lekcji:
- poznasz i zapamiętasz tekst oraz melodię
„Mazurka Dąbrowskiego”,
- wskażesz nadawcę i adresata utworu oraz cechy
tekstu poetyckiego,
- poznasz historię powstania polskiego hymnu
państwowego,
- będziesz pamiętać o należytej postawie:
„baczność” podczas hymnu państwowego,
- utrwalisz pojęcia związane z historią Twojej
Ojczyzny i jej hymnu,
- odpowiesz w kilku zdaniach na pytanie kluczowe.
Czy decyzja o uznaniu „Mazurka Dąbrowskiego” za
polski hymn narodowy była słuszna? Dlaczego?
podręcznik „Teraz Polski! 4”, str. 236-237,
ćwiczenia do historii „Wczoraj i dziś”, str. 21
Internet www.mazurekdabrawskiego.pl
www.mazurekdabrawskiego.pl/muzyka.html
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Żarnowcu
Opracowała: mgr Halina Gojke
Instrukcja dla ucznia jak ma
wykorzystać materiał proponowany
przez nauczyciela (z podaniem terminu):
Wykonaj 3 poniższe zadania. W tym celu
wykorzystaj podręcznik oraz Internet. Jeśli masz z
dostępem do sieci, skorzystaj ze szkolnej pracowni
komputerowej lub z komputera w świetlicy szkolnej.
Służę pomocą codziennie podczas długiej przerwy w
sali lekcyjnej języka polskiego.
Pracę przygotujesz na środę: 18 listopada 2015
roku.
Zadania:
1. Przeczytaj uważnie tekst „Mazurka
Dąbrowskiego”. Naucz się na pamięć trzech
pierwszych zwrotek utworu. Wykonaj pisemnie w
zeszycie przedmiotowym polecenia nr 1,2,5 z
podręcznika ze stron 236-237.
2. Zapoznaj się z prezentacją multimedialną
przedstawiającą historię powstania polskiego
hymnu, a następnie zredaguj i zapisz na dołączonej
karcie pracy 5 pytań dotyczących przeczytanego
tekstu.
3. Wysłuchaj różnych wersji melodii „Mazurka
Dąbrowskiego” i zapisz w zeszycie 4 przymiotniki,
które, według Ciebie, najtrafniej ją określają.
Propozycje zadań/ćwiczeń do
wykonania w czasie lekcji (wraz z
opisem, czego uczniowie nauczą się
dzięki wykonaniu tego ćwiczenia):
1. Burza mózgów: Z czym kojarzy Ci się „Mazurek
Dąbrowskiego”?
2. Zaśpiewajcie hymn Polski na podkładzie
muzycznym w odpowiedniej pozycji.
3. Wymieńcie się kartami pracy nr 1 i
odpowiedzcie pełnymi zdaniami na pytania
kolegów, a następnie oddajcie je autorowi pytań
do sprawdzenia i oceńcie poprawność
wykonania zadania (samoocena).
4. Uzupełnijcie luki w tekście „Mazurka
Dąbrowskiego” .
5. Rozwiązywanie zadań z aplikacji Learning Apps
www.learningapps.org – porządkowanie i
utrwalenie wiedzy. (Wykreślanka patriotyczna,
Polskie Symbole Narodowe, Ojczyzna – Pojęcia,
Krzyżówka historyczna).
6. Burza mózgów: Czy decyzja o uznaniu
„Mazurka Dąbrowskiego” za polski hymn
narodowy była słuszna? Zapisanie wnioskówopinii w zeszycie.
7. Ewaluacja: uzupełnianie karty – ocena zajęć
przez uczniów.
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Żarnowcu
Opracowała: mgr Halina Gojke
Podsumowanie zajęć przez uczniów
(mocne i słabe strony):
Małgosia: „Dzisiaj nauczyłam się, jak trudno jest
być nauczycielem, dzięki lekcji poznałam historię
hymnu”.
Agata: „Najbardziej zaciekawiła mnie historia tekstu
i rozwiązywanie zadań komputerowych”.
Michał: „Dużo dowiedziałem się o Polsce. Kręciła
mnie podnosząca emocje atmosfera lekcji, a
szczególnie zadania na Learning Apps.”
Zuzia: „Poznałam historię hymnu, ale wykonałam
mało ćwiczeń, bo komputer się często zawieszał.”
Mocne strony:
- samodzielne przygotowanie do zajęć,
- wykorzystanie TIK w pracy domowej,
- różnorodność zadań na lekcji (burza mózgów,
karty pracy, skojarzenia, quiz, wykreślanka,
krzyżówka),
- ciekawe zadania,
- uroczysta i miła atmosfera.
Słabe strony:
- niektórzy uczniowie nie wykonali pracy domowej,
przez co trudniej pracowało im się na lekcji,
- problemy techniczne z dostępem do Internetu.
Wnioski nauczyciela z lekcji (w jakim
stopniu udało Ci się zrealizować cele):
Uczniowie dobrze poradzili sobie z zaplanowanymi
zadaniami. Byli bardzo zainteresowani taką formą
przekazywania wiedzy, a szczególnie możliwością
oceniania. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w
tok zajęć, prawie wszyscy wykonali zadania w
trakcie zajęć, także na platformie Learning Apps.
Wszystkie cele udało się zrealizować. Uczniowie
byli zgodni, że „Mazurek Dąbrowskiego” w pełni
zasługuje na miano hymnu narodowego.
Wskazówki dla naśladowców:
Warto sprawdzać postępy uczniów w przygotowaniu
pracy domowej.
Materiały stworzone na zajęciach
(wstaw w opisie):
Karta pracy nr. 1: Pytania i odpowiedzi
Karta ewaluacji.