Poznajemy zależności antagonistyczne między populacjami w oparci

Transkrypt

Poznajemy zależności antagonistyczne między populacjami w oparci
,,Elżbieta Kucińska
Nauczyciel biologii
Gimnazjum nr 1 w Sochaczewie
Scenariusz lekcji biologii dla klasy III gimnazjum
Temat: Poznajemy zależności antagonistyczne między populacjami
w oparciu o informacje pozyskane z Internetu.
Czas trwania zajęć:1 godzina lekcyjna
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
⇒ wymienić zależności antagonistyczne
⇒ podać przykłady tych zależności
⇒ wyjaśnić na czym polega pasożytnictwo, drapieżnictwo, konkurencja
⇒ charakteryzować przystosowania drapieżców i pasożytów do omawianych zależności
⇒ charakteryzować przystosowania chroniące organizmy przed pasożytami
i drapieżnikami
Metody pracy:
⇒ pogadanka
⇒ obserwacja
⇒ praca z tekstem
⇒ prezentacja multimedialna
Formy pracy:
⇒ praca zespołowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
⇒ komputer z oprogramowaniem
⇒ prezentacja multimedialna nauczyciela
⇒ podręcznik
⇒ plansze, zdjęcia przedstawiające zwierzęta i rośliny
⇒ preparaty trwałe zwierząt, naturalne okazy roślin pasożytów
Przebieg lekcji:
1. Faza wstępna:
⇒ Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy wg listy obecności i każdej z nich przydziela
jedną zależność antagonistyczną do opracowania wg instrukcji. Grupa wybiera lidera.
⇒ Nauczyciel nawiązuje do poprzedniej lekcji, uczniowie przypominają typy
oddziaływań między gatunkami i podają przykłady.
⇒ Nauczyciel podaje temat lekcji i jej cele.
2. Faza główna:
⇒ Nauczyciel przedstawia uczniom zależności antagonistyczne za pomocą prezentacji
multimedialnej.
⇒ Uczniowie podzieleni na grupy opracowują jedną zależność wskazaną przez
nauczyciela (drapieżnictwo grupa I, pasożytnictwo grupa II, konkurencja grupa III)
wg instrukcji.
⇒ Nauczyciel czuwa nad sprawną pracą uczniów, zwraca uwagę na zaangażowanie
wszystkich uczniów w opracowanie zależności.
⇒ Liderzy grup przedstawiają wyniki pracy.
,,
Instrukcja dla ucznia:
Korzystając z podręcznika, informacji z Internetu (praca domowa ) i obejrzanej prezentacji
wykonaj następujące zadania:
1. Wyjaśnij na czym polega dana zależność .
2. Podaj przykłady zależności i je wyjaśnij.
3. Wymień przystosowania obu organizmów do tego typu oddziaływań.
Czas na wykonanie zadania 20 minut.
3. Faza podsumowująca
⇒ Nauczyciel ocenia pracę uczniów.
⇒ Uczniowie zapisują krótką notatkę z lekcji.
Paca domowa:
Dla uczniów zainteresowanych
Wykorzystując wiedzę z dzisiejszej lekcji oraz informacje umieszczone w Internecie wykonaj
prezentację multimedialną na temat zależności antagonistycznych między populacjami.