SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYSPOSOBIENIA do PRACY

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYSPOSOBIENIA do PRACY
Opracowanie i prowadzenie-Dorota Hippe
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYSPOSOBIENIA do PRACY
( Program „DEKORATORNIA”)
Klasa IB SPP.
TEMAT: Wykonanie elementów do jesiennej dekoracji szkoły.
1.Data zajęć: 18.09.2007r.
2.Miejsce : sala 21; S.O.S.W. nr1 w Gdyni.
3.Czas trwania: 3 godz..lekcyjne.
4.Cele:
OPERACYJNE(uczeń potrafi):
• złożyć równo kartkę A4 na 4 części
• obrysować szablon owocu i liścia na papierze
• wyciąć nożyczkami elementy po prostej i po krzywej
• skleić części dekoracji wg wzoru
• wykonać pracę starannie i estetycznie.
EDUKACYJNE:
• rozróżnianie i nazywanie owoców (jabłko, śliwka, gruszka)
• różnicowanie liści (klon i dąb)
• rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
• rozwijanie sprawności manualnej
• umiejętność pracy w zespole
• praca wieloetapowa-utrwalanie sekwencji działań
• kształtowanie koleżeńskiej postawy wobec słabiej funkcjonujących
kolegów
• wykorzystanie nabytych i utrwalonych umiejętności w codziennym życiu
i w pracach zarobkowych(przeniesienie).
5.Metody pracy:
-słowna
-oglądowa
-praktycznego działania.
6.Formy pracy:
-indywidualna
-zespołowo-grupowa.
7.Środki dydaktyczne: papier ksero, tektura, nożyczki, klej, wzorce owoców i
liści, szablony, kubki, kawa, herbata, cukier, czajnik, łyżeczki, ściereczki.
1
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Wprowadzenie.
1.Przywitanie z uczniami, przedstawienie gościa.
2.Podanie tematu i celu zajęć.
3.Przygotowanie stanowiska pracy.
II. Zajęcia właściwe-2 godz .lekcyjne.
1.Podział na 2 grupy:
• grupa ”PARK” wykonująca liście
• grupa „ SAD” wykonująca owoce.
2.Omówienie wzorców oraz techniki ich wykonania.
3.Wybranie materiałów i przyborów potrzebnych do wykonania
przydzielonych elementów dekoracji.
4.Wykonywanie przez uczniów przydzielonej pracy wg wzoru ze zwróceniem
szczególnej uwagi na dokładność i estetykę .
5. Zamiana grup w połowie zajęć-park/sad.
6.Wykonywanie elementów dekoracji z drugiej grupy.
III. Podsumowanie zajęć-1 godz.lekcyjna.
1.Sprzątanie stanowisk pracy.
2.Nagroda za wykonaną pracę- herbata i kawa przygotowana przez uczniów.
3.Rozmowa podsumowująca-uczniowie odpowiadają na pytania:
• Co i w jakim celi robiliśmy dzisiaj na zajęciach?
• Do jakich innych prac możemy wykorzystywać ćwiczone czynności
(przycinanie, obrysowywanie, sklejanie)?
4.Umycie i wytarcie naczyń.
5.Pożegnanie.
2

Podobne dokumenty