mgr Halina Krupa, mgr Beata Świst SCENARIUSZ OTWARTYCH

Transkrypt

mgr Halina Krupa, mgr Beata Świst SCENARIUSZ OTWARTYCH
mgr Halina Krupa,
mgr Beata Świst
SCENARIUSZ OTWARTYCH ZAJĘĆ
WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNYCH.
Temat zajęć: Moje sukcesy.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: Uczniowie wiedzą, Ŝe są rzeczy, które robią bardzo
dobrze.
Cele zajęć:
1. Zapoznanie uczniów ze znaczeniem słowa: „ Sukces”.
2. Uświadomienie im ich mocnych stron, sukcesów.
3. Wyrabianie umiejętności dzielenia się swoimi przeŜyciami z innymi.
4. Rozwijanie umiejętności swobodnego mówienia o tym, co robią dobrze.
5. WdraŜanie do przestrzegania zawartych umów.
Cele zajęć sformułowane w języku ucznia.
Po zajęciach:
będziesz wiedział, co to jest sukces,
będziesz znał swoje mocne strony i dostrzeŜesz sukcesy, które osiągnąłeś,
będziesz swobodnie rozmawiał o swoich sukcesach z innymi i dzielił się z nimi swoimi
przeŜyciami,
będziesz wiedział, Ŝe naleŜy przestrzegać zawartych umów.
Na co będę zwracać uwagę? ( co uczniowie będą potrafili po zajęciach):
1. Wiedzą, co to jest sukces.
2. Znają swoje mocne strony.
3. Potrafią mówić o swoich sukcesach.
4. Dzielą się swoimi przeŜyciami z nauczycielem, koleŜankami i kolegami.
5. Przestrzegają zawartych umów.
Kluczowe pytania dla uczniów:
Co to jest sukces? Czym są dla nas sukcesy osiągane w Ŝyciu? Co czujemy osiągając sukces?
Czy lubimy opowiadać o własnych sukcesach?
Metody: podająca, problemowa, praktycznego działania, eksponująca
Materiały i pomoce dydaktyczne:
„Arkusze obserwacji umiejętności uczniów” ( dla kaŜdego gościa – nauczyciela) – załącznik
nr 1, tabliczka z kontraktem grupowym, arkusz brystolu z napisem: „ Sukces to...”, 3 arkusze
brystolu z naklejonymi ilustracjami ( I - rodzina, II - szkoła, III - rówieśnicy), kilka kartek
z wypisanymi propozycjami: „ To umiem robić dobrze” – załącznik nr 2, błękitna taśma,
medale ze wstąŜkami, podium, kredki, pisaki, magnesy.
Publikacja pochodzi z Serwisu Publikacji Nauczycieli „ODA”
Przebieg zajęć.
1. Powitanie dzieci i gości.
2. Zabawa integrująca zespoły klasowe: „ Kto tak jak ja potrafi...”.
3. Przypomnienie trzech zasad przyjętego kontraktu. Podkreślenie ich znaczenia. Zachęcenie
do przestrzegania ich podczas zajęć.
4. Wprowadzenie do tematu zajęć.
„ Co to jest sukces?” – burza mózgów.
5. Zebranie i podsumowanie wypowiedzi uczniów. Wspólne ustalenie definicji „ sukcesu”.
6. Krótka rozmowa o sukcesach ( ich znaczeniu w Ŝyciu kaŜdego człowieka, uczuciach jakie
towarzyszą w chwili ich osiągania i mówienia o nich...).
7. Próba ustalenia przez dzieci ich własnych sukcesów w 3 obszarach: dom, szkoła, koledzy
i koleŜanki ( metoda graffiti).
Dla dzieci, które mają problem z określeniem swoich sukcesów prowadzące mają
przygotowane listy „ To umiem robić dobrze” – załącznik nr 2.
8. Zorganizowanie wystawki plakatów.
9. Prezentacja swoich sukcesów przez chętne dzieci.
10. Zabawa „ Skok do źródła sukcesów”.
Naokoło rozłoŜonej na podłodze błękitnej taśmy stoją uczestnicy zabawy. Prowadząca zabawę
podaje przykłady sukcesów osiąganych w Ŝyciu. Za kaŜdym razem, kiedy dzieci podany
przykład uwaŜają za swój własny sukces – wskakują do środka koła – źródła sukcesów.
11. Graficzna lub słowna prezentacja własnego, największego ( zdaniem kaŜdego dziecka )
sukcesu na medalu.
12. Uroczyste wręczenie medali – „ Podium”.
Z krzesła wykonane jest podium. Prowadząca wprowadza na nie kaŜde dziecko i uroczystym
głosem zapowiada: „ Proszę Państwa, oto ... ( imię dziecka ). Zasługuje on ( ona ) na miejsce
na najwyŜszym podium, gdyŜ ... ( tu prowadząca mówi głośno o tym, co zostało narysowane
lub napisane na medalu przez dziecko ).
Pobyt na podium zostaje nagrodzony oklaskami.
13. Podsumowanie zajęć w kręgu.
14. PoŜegnanie gości i dzieci.
Publikacja pochodzi z Serwisu Publikacji Nauczycieli „ODA”
Załącznik nr 1
ARKUSZ OBSERWACJI UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW
( dla obserwujących zajęcia )
Data obserwacji : .......................................................................................................................
Klasa: .........................................................................................................................................
Prowadzące zajęcia: ..................................................................................................................
Wyniki obserwacji
L.p.
Szczegółowe umiejętności
uczniów
1.
Wiedzą, co to jest sukces.
2.
Przestrzegają zawartych
umów kontraktu.
3.
Znają swoje mocne strony.
4.
Potrafią mówić o swoich
sukcesach.
5.
Dzielą się swoimi przeŜyciami
z nauczycielem, koleŜankami
i kolegami.
Wszyscy
potrafią
Niektórzy
potrafią
Nikt
nie potrafi
Objaśnienie:
Proszę zaznaczyć krzyŜykiem (X), w odpowiedniej rubryce, swoje obserwacje.
Publikacja pochodzi z Serwisu Publikacji Nauczycieli „ODA”
Uwagi
(czynności
potwierdzające
opanowanie
umiejętności)
Załącznik nr 2
TO UMIEM ROBIĆ DOBRZE
Umiem umyć naczynia.
Opiekuję się młodszym rodzeństwem.
Potrafię odkurzyć pokój.
Umiem zrobić herbatę.
Umiem jeździć na rowerze.
Pięknie piszę w zeszycie.
Umiem bezbłędnie liczyć.
Dobrze pełnię dyŜury klasowe.
Umiem ładnie rysować.
Mam przyjaciela.
Umiem słuchać innych.
Koledzy i koleŜanki lubią się ze mną bawić.
Publikacja pochodzi z Serwisu Publikacji Nauczycieli „ODA”

Podobne dokumenty