Udane Mistrzostwa Polski Seniorów dla Klaudii Kołodziej i
Weroniki Kalety
01/04/2016, dodał: Magda Polańska
Na koniec sezonu 2015/2016, podczas Mistrzostw Polski Seniorów rozgrywanych w
Jakuszycach, Klaudia Kołodziej potwierdziła przynależność do krajowej czołówki kobiet w
biegach narciarskich, a Weronika Kaleta z Kasiny Wielkiej wraz z koleżankami z klubu LKS
„Hiltop” Wiśniowa-Osieczany zdobyły złoty medal w sztafecie 4x5km.
Zawody rozgrywano od 19 do 24 marca w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach, w dobrych warunkach
śniegowych. Pierwszego dnia sztafecie team-sprint z Mszany Górnej nie udało się obronić 3 miejsca,
które zdobyły rok wcześniej. Siostry Justyna i Klaudia Kołodziej zajęły 5 miejsce w gronie 9 sztafet.
Wygrały Sylwia Jaśkowiec i Urszula Łętocha z Osieczan. Następnego dnia w sprincie indywidualnym
dwa pierwsze miejsca znów zajęły zawodniczki klubu Wiśniowa – Osieczany, a Klaudia Kołodziej,
pokonując w finale kadrowiczkę Agatę Warło, uplasowała się na 5 miejscu. W poniedziałek rozegrano
biegi długodystansowe, do których regulamin nie dopuszcza startu juniorek młodszych.
Wystartowały za to juniorki starsze, wśród których reprezentantki LKS „Witów ski” Mszana Górna –
Marta Jania i Justyna Kołodziej - zajęły miejsca 7 i 8. Wygrała Urszula Łętocha. Wśród 44
startujących seniorów dobry wynik osiągnęli reprezentanci klubu z Mszany Górnej – Bogusław Gracz
był siódmy, a Robert Faron – czternasty.
Tego samego dnia rozegrano Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (do lat 23) przeniesione w ostatniej
chwili z Szelmentu koło Suwałk. Biegaczki LKS „Witów ski” Mszana Górna zajęły w nich wysokie
miejsca – Edyta Zięba była szósta, a Sabina Banik – ósma.
Najważniejszym wydarzeniem czwartego dnia zawodów był start Justyny Kowalczyk – po raz
pierwszy od ośmiu lat - w Mistrzostwach Polski. Justyna wygrała bieg na 5 km techniką klasyczną.
Do połowy dystansu dotrzymywała jej kroku Sylwia Jaśkowiec. Było to niespodzianką, z uwagi na
długą rehabilitację po kontuzji i brak startów Sylwii w tym sezonie. Siódma w tym biegu była Klaudia
Kołodziej. Przed nią były tylko starsze zawodniczki, a za nią mistrzynie ostatniej Olimpiady
Młodzieży. Wśród seniorów siódmy był Bogusław Gracz. W biegu młodzieżowców szósta była Edyta
Zięba, a siódma Sabina Banik.
Ostatniego dnia Mistrzostw rozegrano sztafety 4x5km kobiet i 4x7,5km mężczyzn. W zwycięskiej
sztafecie LKS „Hiltop” Wiśniowa – Osieczany wystąpiła Weronika Kaleta z Kasiny Wielkiej. Jest to jej
drugi złoty medal w tym sezonie, wcześniej razem z Iwoną Piekarz wygrały Team Sprint
Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Warto jeszcze wspomnieć, że tydzień przed Mistrzostwami Polski rozegrano, również w Jakuszycach,
Finał Biegu na Igrzyska. Klaudia Kołodziej pomimo ustawienia w 11 szeregu dogoniła na dystansie
5km wszystkie rywalki i na mecie była pierwsza, między innymi przed Marceliną Marcisz,
wielokrotną reprezentantką kraju.
Do sukcesów starszych sióstr stara się dołączyć Ewelina Kołodziej. W Białce Tatrzańskiej, 15 marca,
okazała się najlepsza w Mistrzostwach Województwa Małopolskiego. 4 miejsce zajęła Magdalena
Murzyn, piąte Klaudia Kubik, szóste Anna Wojciarczyk, a ósme Marcin Kuczaj – wszyscy z gimnazjum