Powitanie wiosny

Transkrypt

Powitanie wiosny
SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRUJĄCYCH DLA UCZNIÓW KLAS I-III
Data:
21.03.br.
Nauczyciel prowadzący:
Małgorzata Kowalewska
Temat:
Powitanie wiosny – topienie Marzanny.
Cele:
Uczeń zna:
• wiersze i piosenki związane tematycznie z wiosną;
• utwór A. Vivaldiego Cztery pory roku – wiosna;
• obrzęd towarzyszący powitaniu wiosny – topienie Marzanny.
Uczeń potrafi:
• wygłosić z pamięci wiersz;
• zaśpiewać piosenkę o wiośnie;
• zaprojektować i wykonać pracę plastyczno – techniczną na określony temat.
Uczeń rozumie:
• rolę obrzędów w tworzeniu tradycji;
• konieczność zachowania ekologicznej postawy wobec środowiska przyrodniczego;
• potrzebę aktywnego włączania się w życie grupy wiekowej i szkoły.
Metody:
ekspresja plastyczno – techniczna, słuchanie muzyki, nauka tekstów na pamięć,
ruch przy muzyce.
Środki dydaktyczne:
•
•
•
materiały i narzędzia do wykonania pracy plastyczno – technicznej;
nagranie A. Vivaldiego Cztery pory roku – wiosna, nagrania muzyki do zabaw ruchowych, magnetofon;
teksty wierszy o wiośnie.
Tok zajęć:
I. Zajęcia integracyjne. Edukacja społeczno – środowiskowa, polonistyczna, muzyczna. (przeprowadza M. Kowalewska – 1 godz.)
1. Słuchanie fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku – wiosna.
2. Zaproszenie uczniów do zabawy – „Kto potrafi dłużej?” (zabawa polega na wygłaszaniu znanych wierszy,
przysłów, śpiewaniu znanych piosenek o wiośnie – o czym uczniowie zostali powiadomieni dwa tygodnie
wcześniej; wygrywa klasa, która przedstawi najwięcej utworów – zbiorowo lub indywidualnie).
3. Pogadanka na temat obrzędu powitania wiosny – topienia Marzanny.
4. Zaproponowanie uczniom wykonania kukieł Marzanny.
II. Zajęcia klasowe. Edukacja plastyczno – techniczna. (każdy zespół klasowy pracuje we własnej sali pod
opieką wychowawcy – 2 godz.)
1. Wykonywanie pracy plastyczno – technicznej przedstawiającej Marzannę (każda klasa wykonuje dowolną
liczbę kukieł; uczniowie pracują indywidualnie lub w grupach).
III. Zajęcia integracyjne. Edukacja polonistyczna, społeczno – środowiskowa, muzyczno – ruchowa. (przeprowadza M. Kowalewska – 2 godz.)
1. Słuchanie fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku – wiosna.
2. Ruch przy muzyce – ekspresja ruchowa z wykorzystaniem muzyki spokojnej, smutnej w nastroju oraz radosnej, lekkiej. Wypowiedzi uczniów – „Do jakiej pory roku pasuje ta muzyka? Dlaczego?”. Inscenizowanie
ruchem padającego śniegu, wiejącego wichru, świecącego słoneczka itp.
3. Recytacja tekstu związanego z pożegnaniem zimy, powitaniem wiosny oraz obrzędem topienia Marzanny w
wykonaniu uczniów klasy II.
Słomiany chochole, związany powrozem,
dość nas namęczyłeś i śniegiem i mrozem.
Do widzenia łyżwom, do widzenia sankom.
Marzanko, Marzanko, zimy koleżanko,
wędrujemy z tobą do głębokiej wody,
utopimy ciebie, niech już spłyną lody,
niech wiosenne słonko wzbije się po niebie,
w tej wezbranej rzece utopimy ciebie.
Ruszamy gromadą wesołym pochodem,
niesiemy Marzannę nad zieloną wodę.
Radują się drzewa, weselą się domy,
niesiemy Marzannę – chochoła ze słomy.
Wrzucimy do wody niedobrą boginię,
niech prędko do morza zła zima odpłynie.
Płyń sobie, Marzanno, szumiącym potokiem
nad morza szerokie, nad morza głębokie.
Zgiń, przepadnij zimo i nie wracaj do nas.
Na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona!
A teraz, gdy zima poszła już daleko,
zatańcz z nami wiosno nad zieloną rzeką.
4. Nauka na pamięć fragmentu recytowanego tekstu.
5. Wycieczka nad rzeczkę – „topienie Marzanny” (ze względu na wyrabianie ekologicznej postawy wobec
środowiska przyrodniczego, kukła Marzanny zostanie spalona, a do rzeczki zostaną wrzucone popioły) –
podczas obrzędu wszyscy uczniowie głośno recytują wyuczony fragment tekstu.

Podobne dokumenty