Metadane scenariusza 9

Transkrypt

Metadane scenariusza 9
1. British lifestyles. Ćwiczenia w czytaniu
a. 1. Cele lekcji
i. Cel
ogólny
lekcji:
doskonalenie
sprawności
czytania
ze
zrozumieniem.
Poznawanie kultury i stylu życia krajów anglojęzycznych.
ii. a) Wiadomości
Uczeń zna:

słowa związane ze stylem życia Brytyjczyków

zna zwyczaje dotyczące stylu życia i kultury brytyjskiej

zasady tworzenia i odczytywania ułamków
b) Umiejętności
Uczeń:

potrafi posługiwać się ułamkami w języku angielskim

umie mówić o stylu życia Brytyjczyków

umie odpowiedzieć na pytania do tekstu

wyraża opinie na temat stylu życia Brytyjczyków

stosuje posiadane informacje do oceny czytanego tekstu
c) Postawy
Uczeń:

współpracuje z nauczycielem i w grupie z kolegami

właściwie zachowuje się podczas pracy z tekstem

odpowiadania na pytania nauczyciela
b. 2. Metoda i forma pracy

Metoda: metoda komunikacyjna, pogadanka, praca z podręcznikiem, pytaniaodpowiedzi, ćwiczebna

Forma: praca grupowa, indywidualna
c. 3. Środki dydaktyczne
Podręcznik, zdjęcia ukazujące styl życia Brytyjczyków
d. 4. Przebieg lekcji
i. a) Faza przygotowawcza
1. Nauczyciel sprawdza listę obecności, podaje temat i cele lekcji oraz sprawdza pracę
domową.
2. Rozgrzewka językowa: nauczyciel pokazuje zdjęcia i symbole związane z Wielką
Brytanią, a uczniowie prezentują swoją wiedzę na ich temat. Ważne jest pokazanie
uczniom mapy Wielkiej Brytanii oraz przypomnienie symboli typu: flaga, kilt,
królowa, potwór z Loch Ness, stolice, sławne ulice, sławne budynki, symbole
kwiatowe, itp.
ii. b) Faza realizacyjna
1. Na podstawie informacji w podręczniku (strona 14) uczniowie poznają zasady
tworzenia ułamków w języku angielskim (10%, a third, over half) i ćwiczą ich
czytanie z pomocą nauczyciela. Ułamki pojawią się za chwilę w tekście.
2. Uczniowie opisują zdjęcie w podręczniku (kto? co? gdzie? co się dzieje?) i
opowiadają o stylu życia Brytyjczyków (posiłki, praca, uprawiane sporty,
zainteresowania, polityka). Nauczyciel uzupełnia ich wiedzę o kluczowe informacje.
Nauczyciel zadaje pytania: What and when do they eat? When do they work? What
sports do they do? What are they interested in? What do they do in their free time?
3. Sprawdzenie wiadomości usłyszanych przed chwilą. Uczniowie czytają na głos i
tłumaczą tekst z podręcznika (nowe wyrazy są zapisywane na tablicy i w zeszytach).
Następnie uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela (What is the text about?
What do you think about this lifestyle? Do you live in the same way? What is…?) i
pytania zamieszczone w podręczniku (Why are people living longer? What job area is
growing fast? Why are young people staying with their parents long? Why do some
people think the UK is a nation of ‘couch potatoes’?). Uczniowie powinni podawać
linijkę tekstu, w której znaleźli odpowiedź na konkretne pytanie.
iii. c) Faza podsumowująca
Nauczyciel podsumowuje temat, a uczniowie zapisują najważniejsze fakty w formie krótkiej
notatki do zeszytu. W załączniku (a) znajdują się informacje, które powinny się pojawić w
notatce uczniów. Następnie nauczyciel ocenia aktywność i wiedzę uczniów na lekcji. Zadaje
też pracę domową.
5. Bibliografia
1. Michael Harris, David Mower, Anna Sikorzyńska, Opportunities Pre-Intermediate,
Spain, Longman 2004.
2. Wincenty Okoń, Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa, Wydawnictwo
Akademickie Żak 2003.
3. Małgorzata Rutkowska-Paszta, Uczyć lepiej i ciekawiej, Wersus 2002.
4. www.london.com
5. www.scotland.com
6. www.unitedkingdom.com
7. www.visitbritain.com
e. 6. Załączniki
i. a) Notatka
-
jak długo żyją Brytyjczycy (about 78 years)
problemy zdrowotne (overweight people, smoking)
praca (70% have jobs, computer work is very popular, they work about 40 hours a week)
-
rodzina (1/3 of people live alone, fewer marriages, women have children when they are
29, people stay with their parents longer)
typowy dzień (early to bed, early to rise; they get up at 8 and go to bed before midnight;
main meals)
czas wolny (watch TV, computer games)
ii. b) Zadanie domowe
Napisz tekst na 120-150 słów na temat:
Porównaj styl życia w Polsce i w innym kraju anglojęzycznym. Informacji szukaj na stronach
internetowych tych państw (zajrzyj do podręcznika str. 15). Do wykonania pracy domowej
potrzeby będzie Internet.
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
brak

Podobne dokumenty