Scenariusz – Wychowanie fizyczne ( Obszar 1) Grupa wiekowa: 4

Transkrypt

Scenariusz – Wychowanie fizyczne ( Obszar 1) Grupa wiekowa: 4
Scenariusz – Wychowanie fizyczne ( Obszar 1)
Grupa wiekowa: 4 – latki
Data: 20.02.2014r.
Prowadząca: mgr Dorota Porębska
Temat: Ze sportem za pan brat
Cele ogólne:
 Rozwijanie sprawności fizycznej.
 Rozwijanie zwinności i skoordynowanego działania.
 Wdrażanie do reagowania odpowiednim ruchem na polecenie
nauczyciela.
 Kształtowanie prawidłowej postawy ciała poprzez ćwiczenia
gimnastyczne.
 Wyrabianie poprawności ruchów.
 Nabywanie umiejętności współdziałania z kolegą.
Cele operacyjne:
 Podejmuje spontanicznie zabawy ruchowe.
 Przyjmuje prawidłową pozycję w siadzie płaskim, ze skrzyżowanymi
nogami.
 Porusza się podskokami do przodu i do tyłu.
 Potrafi biegać i chodzić na palcach.
 Chwyta oburącz i jedną ręką.
 Naśladuje ruchy demonstrowane przez nauczyciela.
 Czerpie radość ze wspólnej zabawy.
 Zmienia sposób poruszania się zgodnie z poleceniem.
 Potrafi pokonać przeszkody.
 Kontroluje utrzymywanie prawidłowej postawy ciała w czasie stania,
siedzenia, chodzenia i biegania.
 Porusza się sprawnie, zachowując równowagę.
Metody:
 Oglądowa.
 Czynna.
 Słowna.
Formy:
 Grupowa.
 Indywidualna.
Środki dydaktyczne:
 Kształty gimnastyczne.
 Tamburyn.
 Krążki.
 Materace.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Odszukaj swój kolor”
Dzieci biegają swobodnie po sali, omijając krążki. Na mocne uderzenie
w tamburyn szukają krążka w odpowiednim kolorze. Dwa uderzenia
w tamburyn jest sygnałem do ponownego ruchu;
3. Dzieci biegają swobodnie w różnych kierunkach przy akompaniamencie
tamburyna. Na hasło „Kolorowe koła” ustawiają się przed krążkami
i przeskakują raz do przodu i do tyłu.
4. Ćwiczenie oddechowe: „Zdmuchiwanie świec” Dzieci siadają na
materacu w siadzie skrzyżnym (po turecku) z rękami „w skrzydełka”, ręce
tworzą świecznik. Wszystkie dzieci wykonują szybki głęboki wdech
nosem, skręcają głowę w stronę jednej ręki i długim podmuchem
wypuszczając powietrze buzią „gaszą świecę”.
5. „Przeciąganie się” – w siadzie skrzyżnym, podnosimy krążki w górę
i w dół z wytrzymaniem przez kilka sekund, powtarzamy 5 razy
ćwiczenie.
6. Tor przeszkód (kształty)
 Kręcenie się wokół walca.
 Przejście przez tunel.
 Przeskoki z odbicia z miejsca obunóż – skoki zwrotne przez
podłużny materac.
 Ćwiczenie równoważne –wyjście po schodkach oraz zjechanie ze
zjeżdżalni (kształt trójkąta).
7. Zakończenie zajęć, marsz po kole przy spokojnej muzyce.
8. Pożegnanie piosenką: „Wszyscy są, żegnam Was, już zabawę skończyć
czas, jestem Ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”.