Love is

Transkrypt

Love is
Opracowanie Anna Grabowska
Poniższa lekcja została przeprowadzona w klasie 3a w dniu 20 lutego 2008, w ramach realizacji
projekt „MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ”
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
„ L o v e i s . . .”
poziom grupy pre-intermediate
Cele ogólne:
• Wzbogacenie słownictwa
• Kształcenie technik związanych z rozumieniem tekstu i mówieniem
• Rozwijanie umiejętności pracy w zespole
• Rozwój indywidualnych strategii uczenia się;
Cele operacyjne:
Uczeń
• Zna wyrażenia związane z określeniem pojęcia MIŁOŚĆ
• Rozpoznaje i zna niektóre powiedzenia i związki frazeologiczne słów: love oraz heart
• Buduje zdania , stosując struktury: „It’s when...”, „It’s like + - ing form...”
• Wyraża opinię, stosując właściwe zwroty
• Umie odgadywać znaczenie nieznanych wyrazów z kontekstu
• Potrafi wyszukiwać potrzebne zwroty w słowniku
Metody:
praktyczne, aktywizujące, komunikatywne
Techniki:
burza mózgów, elementy dyskusji, dopasowywanie, dedukcja
Formy pracy:
indywidualnie, pary, małe grupy, cała grupa
Materiały i pomoce naukowe:
• Słownik Współczesny, wyd. Longman
• Longman Contemporary English, wyd. Longman
• materiały i pomoce przygotowane przez nauczyciela
1)
2)
3)
4)
5)
6)
cytaty
(zał.1)
rebusy (obrazki + lista wyrażeń)
(zał.2)
lista słówek (sayings)
(zał.3)
ćwiczenia na dopasowywanie
(zał.4)
sentencje
(zał.5)
płyta z piosenką „If you were a sailboat” Katie Melua
PRZEBIEG LEKCJI
Wprowadzenie (WARM-UP)
Nauczyciel
•
prezentuje listę słów i zwrotów, którymi
można określić miłość, pomaga uczniom
w zrozumieniu słów,
1.
(dobór na podstawie Listu Św. Pawła do
Koryntian)
patient, kind, not jealous, not boastful, not arrogant or
rude, not irritable,
bears all things, hopes all things, endures all things,
never ends
•
•
inicjuje zaśpiewanie poznanej wcześniej
przez uczniów piosenki Katie Melua
Uczniowie
•
próbują znaleźć słowo – pojęcie, które
zostało tymi słowami opisane
•
ustalają z nauczycielem temat lekcji
•
decydują indywidualnie, które zwroty
zanotować w zeszycie
•
śpiewają fragment piosenki
Opracowanie Anna Grabowska
2. Część główna lekcji
Nauczyciel
•
podaje uczniom wzory zdań i prosi o
napisanie własnych
Uczniowie
•
pracują w parach; na przygotowanych
kartach zapisują zdania i odczytują je
Love is when... (my mum cooks me dinner)
Love is like... (sailing a sailboat).
Love should be (tender)
Nauczyciel
•
rozdaje uczniom listy zwrotów i związków frazowych z wyrazami love i heart
•
prezentuje na tablicy rebusy do
odgadnięcia
•
wyjaśnia i rozdaje uczniom ćwiczenie z
powiedzeniami i przysłowiami
Uczniowie
•
pracują w grupach; odgadują rebusy
ilustrujące wyrażenia, odgadują i / lub
sprawdzają w słowniku ich znaczenie,
notują w zeszytach
•
dopasowują części zdań, odczytują
przysłowia, znajdują polskie
odpowiedniki
(praca indywidualna i cała grupa)
•
rozdaje uczniom serduszka z imionami
kolegów, wyjaśnia zabawę: „I like you...”
•
losują serduszka; kończą podane zdanie
wpisując cechę charakteru / element
wyglądu
•
odczytują otrzymane wiadomości (chętni
uczniowie mogą odczytać na głos)
Kończenie zdań:
„I like your...[eyes / hair]”,
„I like you [because you are cheerful, brave]”
•
zbiera je ponownie i rozdaje adresatom
3. Zakończenie - podsumowanie
Nauczyciel
•
umieszcza na tablicy sentencje o miłości
Uczniowie
•
odczytują, dzielą się opinią
„I agree with that sentence...”
„I think it’s true...”
„I don’t think it’s true...”
•
(jeśli czas pozwoli)
•
śpiewaja piosenkę

Podobne dokumenty