–
–
–
PI¸KA NO˚NA
pi∏ka no˝na (futbol), zespo∏owa gra sportowa rozgrywana na boisku przez 2 dru˝yny, której celem jest umieszczenie pi∏ki w bramce przeciwnika za pomocà nóg, g∏owy lub innych cz´Êci cia∏a (klatka piersiowa) z wyjàtkiem ràk (r´kami mo˝e ∏apaç pi∏k´ tylko bramkarz w obr´bie pola karnego oraz sà wykonywane wrzuty pi∏ki
z autu); zwyci´˝a dru˝yna, która strzeli wi´cej goli. Ka˝da dru˝yna sk∏ada si´ z 11 zawodników (w tym bramkarz); zasadniczy czas gry 2 × 45 minut; niekiedy w celu wy∏onienia zwyci´zcy dogrywki 2 × 25 minut lub do
zdobycia decydujàcej bramki; od 1900 dyscyplina olimpijska; od 1930 sà organizowane (co 4 lata) mistrzostwa
Êwiata; od 1916 mistrzostwa Ameryki Pd. (Copa America), od 1957 mistrzostwa Afryki (Puchar Narodów Afryki), od 1960 mistrzostwa Europy; najs∏ynniejsze rozgrywki klubowe to Puchar Wyzwolicieli (Copa Libertadores) w Ameryce Pd. oraz Puchar Mistrzów Krajowych — rozgrywany od 1955, przekszta∏cony 1992 w Lig´ Mistrzów, Puchar Zdobywców Pucharów (rozgrywany 1960–99) i Puchar UEFA (1958–72 rozgrywany jako Puchar
Miast Targowych); od 1960 o Puchar Interkontynentalny walczà triumfatorzy turnieju o Copa Libertadores i Pucharu Europy; du˝à popularnoÊcià cieszà si´ te˝ rozgrywki ligowe w poszczególnych krajach.