Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe
Temat: Dbamy o zdrowie. Praca przy komputerze
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
5. Znajomość zagrożeń wynikających z korzystania z komputera, Internetu i multimediów:
a) uczeń wie, że praca przy komputerze męczy wzrok, nadweręża kręgosłup, ogranicza
kontakty społeczne.
Wychowanie fizyczne i edukacja zdrowotna:
4. W zakresie bezpieczeństwa i edukacji zdrowotnej:
d) uczeń dba o prawidłową postawę, np. siedząc w ławce, przy stole.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Wie, że praca przy komputerze męczy wzrok i nadweręża kręgosłup
● Wie, jak należy prawidłowo siedzieć podczas pracy przy komputerze
● Zna zasady prawidłowego korzystania z komputera
● Potrafi wykonać proste ćwiczenia gimnastyczne
● Wie, że długie przesiadywanie przy komputerze jest szkodliwe dla zdrowia
Nabywane umiejętności:
Uczeń nabywa następujące umiejętności:
● Prawidłowe siedzenie przy komputerze
● Wykonywanie prostych ćwiczeń gimnastycznych
● Posługiwanie się komputerem
● Dokonywanie wyboru
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Umiejętność uczenia się
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
Komputery
Film (samouczek): „Prawidłowa postawa podczas pracy przy komputerze”
Ćwiczenie „Dbamy o zdrowie. Praca przy komputerze”
Kredki
Karty pracy
1
Metody nauczania:
●
●
●
Programowane z użyciem komputera
Eksponujące – pokaz
Praktyczne – pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia przedmiotowe
Formy pracy:
●
●
Zbiorowa jednolita
Indywidualna jednolita
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Nauczyciel przygotowuje stanowisko komputerowe służące do demonstracji prawidłowej
postawy osoby siedzącej przy komputerze – stolik, fotel obrotowy o regulowanej wysokości
z podłokietnikami.
Etap wstępny
Nauczyciel wita uczniów i prosi, aby usiedli na swoich krzesłach. Siada przy stanowisku
demonstracyjnym i pokazuje uczniom, jak należy siedzieć podczas pracy przy komputerze
(plecy przylegają do oparcia, szczególnie ich dolna część, klatka piersiowa wysunięta do
przodu, głowa lekko uniesiona, monitor na linii oczu w odległości około 50 cm od twarzy,
stopy spoczywają płasko na podłodze lub specjalnym podnóżku, nogi zgięte w kolanach pod
kątem prostym, ręce zgięte w łokciach pod kątem prostym, przedramiona spoczywają na
podłokietnikach).
Nauczyciel krótko omawia poszczególne elementy prawidłowej postawy, aby dzieci
rozumiały, dlaczego są one ważne dla zdrowia (wzrok, kręgosłup, stawy itd.).
Etap realizacji
Dzieci naśladują prawidłową postawę nauczyciela, który następnie kontroluje postawy dzieci
i koryguje nieprawidłowości.
Aby utrwalić prawidłową postawę, dzieci oglądają film (samouczek) pt. „Prawidłowa postawa
podczas pracy przy komputerze”, przedstawiający zasady prawidłowej postawy podczas
korzystania z komputera.
Ponieważ jednym z elementów prawidłowego korzystania z komputera jest ograniczanie
czasu przy nim spędzanego oraz robienie sobie przerw i zmienianie pozycji ciała, czyli na
przykład krótka gimnastyka, nauczyciel prosi dzieci o wstanie z miejsc i organizuje krótkie
ćwiczenia (np. wymachy ramion, przysiady).
Po przerwie gimnastycznej nauczyciel prosi uczniów o uruchomienie ćwiczenia „Dbamy
o zdrowie”, które służy utrwaleniu wiedzy i nawyków dzieci związanych z prawidłową
postawą przed komputerem.
Etap końcowy
Podsumowując zajęcia nauczyciel przypomina, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest
długie przesiadywanie przy komputerze, nawet jeśli ma się przy nim prawidłową postawę.
Zachęca więc dzieci, aby znów wstały od komputerów, i jeszcze raz prosi o wykonanie kilku
prostych ćwiczeń.
2
Dodatkowo:
Nauczyciel, wykorzystując proponowany zasób, ma możliwość zauważenia wad kręgosłupa
i wzroku, a także zaburzeń koordynacji ruchowej.
Słowa kluczowe:
prawidłowa postawa przy komputerze, ćwiczenia gimnastyczne, zdrowe nawyki
3