ekologia - klasoludek.pl

Transkrypt

ekologia - klasoludek.pl
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III
SZ. P. IM. ORLĄT LWOWSKICH W ZABRATÓWCE
PROWADZĄCA: Joanna Jaworska
OŚRODEK TEMATYCZNY: Na ratunek ziemi
TEMAT DNIA: „Człowiek cząstka przyrody i niszczyciel jej urody”
Zapis w dzienniku: Nie zatruwajmy środowiska. Przyczyny zatruwania środowiska.
Zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Wpływ trucizn na cały organizm. Zachowanie
w sytuacji namawiania do szkodliwych zachowań. Próby segregacji odpadów. Czytanie
krótkich wierszy. Mnożenie i dzielenie przez liczby zakończone zerami (wyliczanie ilości
odprowadzanych ścieków, odpadów z gospodarstw domowych). Przeliczanie kosztu
papierosów na dni, miesiące, lata. Wykonanie ze zużytych materiałów – instrumentu
muzycznego, wycinanie, klejenie, ozdabianie.
CELE ZAJĘĆ:
CELE OGÓLNE:
 Uświadomienie szkodliwości trucizn na organizm człowieka
 Poznanie ogólnych zasad segregacji odpadów
 Wyzwolenie aktywności twórczej w zakresie ochrony środowiska
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- zna zagrożenia środowiska i wie w jaki sposób można je eliminować
- umie reagować na propozycje i zachowania zagrażające zdrowiu i życiu
- umie uzasadnić swoją opinię
- mnoży i dzieli liczby zakończone zerami
- rozumie potrzebę segregowania śmieci
- umie współdziałać w zespole
- reaguje na zagrożenie
1
METODY:
- aktywizujące (drama)
- problemowe (eksperyment)
- ruchowe
- zadaniowe
- praktyczne
FORMY PRACY:
- indywidualne
- grupowe
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
- „papieros”
- kwiaty (woda, słoik, atrament)
- lizaki (oznaczające światła uliczne)
- wędki „ekologiczne”
- odpady różnego rodzaju z uchwytami
- liście wycięte z kartonu (płuca)
- emblematy „strefa bezdymna”
- książeczki „abecadło śmieciadło”
- płyta CD z relaksacyjną ścieżką dźwiękową
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I.
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez scenkę dramową
„Co z papierkiem?”
Dwoje uczniów przedstawia np. scenkę ukazującą spacer. Częstują się cukierkami.
W pewnym momencie następuje STOP – KLATKA.
- klasa proponuje rozwiązania „Co zrobić z papierkiem”
Przedstawienie rozwiązania w dalszej części dramy.
2
2. Jakie zanieczyszczenia mają wpływ na środowisko i człowieka
- głośne odczytanie informacji „Nie zatruwajmy środowiska” i „Nie zatruwajmy siebie”
P. s. 47
Alkohol, nikotyna, narkotyki – zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.
II.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1.Ukazanie wpływu trucizn na organizm ludzki – odwołanie się do wykonanego
odpowiednio wcześniej doświadczenia „atramentowe kwiaty”
- wklejenie do zeszytów liścia zielonego (płuca zdrowe) i czarnego (płuca chore)
2.Rozwiązanie zadań z treścią umieszczonych na liściu, powiązanych tematycznie
z zajęciami:
- obliczenie ilości ścieków przypadających na przeciętną rodzinę,
- przeliczanie ilości odpadów w kilogramach oraz tonach przypadających na
mieszkańców Polski
3.Układanie
odmownych
odpowiedzi
na
propozycje
zagrażające
zdrowiu
i życiu w formie dialogów. Korzystanie z zaproponowanego słownictwa. K.33, ćw. 4
4.Inne zanieczyszczenia w oparciu o wiersz pt. „Sznurek Jurka” P. s. 48
5. Propozycja współzawodnictwa „Ekologiczna wędka”
- zorganizowanie w grupach konkurencji na umiejętność i szybkość łowienia
określonych odpadów oraz ich segregacji
6. Głośne odczytywanie przez poszczególnych uczniów wybranych wierszyków na
temat wyłowionych odpadów z wykorzystaniem książeczek „abecadło śmieciadło”
7. Zabawa „Ekologiczne zakupy”
- na podstawie zgromadzonych produktów uczniowie mają za zadanie dokonać
zakupów (uzasadnić wybór)
3
8. Postawienie w sytuacji problemowej poprzez zadanie do rozwiązania np.
o następującej treści:
Pan Marian wydaje dziennie 5 zł na paczkę papierosów.
Ile pieniędzy straci na papierosy:
a) w ciągu tygodnia,
b) w ciągu miesiąca
c) w ciągu roku?
III.
CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA
1.Zadanie pracy domowej
- rozdanie uczniom emblematów (parasolki „strefa bezdymna”), propozycja
umieszczenia znaczku w miejscu nauki i zabawy
- polecenie wykonania testu sprawdzającego gotowość do wojny ze śmieciami
K. 35, ćw. 1
- zachęcenie uczniów do założenia „Klubu ekologicznego” (wręczenie legitymacji)
2. Wykorzystanie wtórne odpadów
- tworzenie ze zgromadzonych materiałów np. instrumentu muzycznego
(grzechotka z puszki aluminiowej). Praca np. na tle muzyki relaksacyjnej.
3. W zależności od czasu:
- zabawa ruchowa „Strefa bezdymna” – reagowanie w sytuacji zagrożenia
4
5
6
7
MAKULATURA
SZKŁO KOLOROWE
SZKŁO BEZBARWNE
ZŁOM
PLASTIK
NA KOMPOST
8
ODPADY
NIEBEZPIECZNE
BUTELKI PET
BATERIE
W ciągu jednej doby 900 gospodarstw domowych
Gminy Chmielnik odprowadza do oczyszczalni
około 360 000 litrów ścieków. Ile litrów ścieków
odprowadza przeciętnie jedno
gospodarstwo domowe w ciągu doby?
Obliczenie: _____________________
______________________________
W ciągu jednej doby 900 gospodarstw domowych
Gminy Chmielnik odprowadza do oczyszczalni
około 360 000 litrów ścieków. Ile litrów ścieków
odprowadza przeciętnie jedno
9
gospodarstwo domowe w ciągu doby?
Obliczenie: _____________________
______________________________
W ciągu jednej doby 900 gospodarstw domowych
Gminy Chmielnik odprowadza do oczyszczalni
około 360 000 litrów ścieków. Ile litrów ścieków
odprowadza przeciętnie jedno
gospodarstwo domowe w ciągu doby?
Obliczenie: _____________________
______________________________
10
Jeden mieszkaniec Polski
wyrzuca rocznie około 300 kg śmieci.
 Ile kilogramów śmieci rocznie
wyrzuca czteroosobowa rodzina?
Obliczenie: _____________________
• Ile ton śmieci rocznie wyrzuca
100 mieszkańców Polski?
Obliczenie:_________________________
_________________________
Jeden mieszkaniec Polski
wyrzuca rocznie około 300 kg śmieci.
 Ile kilogramów śmieci rocznie
wyrzuca czteroosobowa rodzina?
Obliczenie: _____________________
• Ile ton śmieci rocznie wyrzuca
100 mieszkańców Polski?
Obliczenie:_________________________
_________________________
Jeden mieszkaniec Polski
wyrzuca rocznie około 300 kg śmieci.
 Ile kilogramów śmieci rocznie
wyrzuca czteroosobowa rodzina?
Obliczenie: _____________________
• Ile ton śmieci rocznie wyrzuca
100 mieszkańców Polski?
Obliczenie:_________________________
_________________________
11
12
13
14
Kto wybiera
papierosa – temu
dymek skręca nosa!
Nikotyna to
największa
chorób przyczyna!
15
Czarna smoła, siwy
dym, kiedy zaczniesz..
Możesz zawsze
zostać z nim!
Palenie i picie
skraca zdrowe
życie!
16

Podobne dokumenty