Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające

Transkrypt

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające
Obszar wsparcia:
Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania
problemów.
Scenariusz zajęć
Autor: Karina Jedynak
Grupa wiekowa: 3 - latki
Temat: Kolorowe warzywa i owoce. Zielone owoce.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 rozpoznaje zielone owoce;
 ćwiczy wyobraźnię i pamięć;
 rysuje nierzeczywiste obrazy będące obrazami jego wyobraźni.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej,
jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
 odgrywa role w zabawach parateatralnych;
 uczestniczy w zajęciach ruchowych;
 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową;
 mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
 słucha np. opowiadań, baśni, rozmawia na temat ich treści; interesuje się książkami.
Treści kształcenia:
 nazywanie owoców w kolorze zielonym;
 posługiwanie się w zabawie ruchem i gestem;
 rozwijanie wyobraźni;
 wzmacnianie motywacji do poznawania oraz rozwiązywania problemów.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
1.
Rodzaj ćwiczenia
Nawiązanie do tematu zajęć.
Przebieg
Czas
1. Owoc to…:
1 min.
skojarzenia do słowa
owoc – zainteresowanie
tematem zajęć. Dzieci
siedzą
w
kręgu.
Nauczyciel (N) mówi
słowo owoc, do którego
każde
dziecko
przedstawia
swoje
własne skojarzenie.
Uwagi o realizacji,
warunki
pobudzające
aktywność dziecka
Zabawie
może
towarzyszyć
dowolny
podkład
muzyczny.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2.
Ćwiczenia
Ćwiczenia
usprawniające pamięci.
Ćwiczenia
dramowe.
3.
4.
Ćwiczenia właściwe
Ćwiczenia kończące
1. Zielone i smaczne:
2 min.
zachęcenie dzieci do
uważnego
oglądania
pokazu
zdjęć
i
zapamiętania
wyświetlanych owoców.
Następnie
wspólne
wymienienie
nazw
zapamiętanych owoców.
2. Arbuz i kiwi:
2 min.
Dzieci stoją w kręgu.
N mówi, że trzyma
w ręku ciężkiego arbuza.
Zadaniem dzieci jest
podawanie
sobie
niewidzialnego arbuza
z rąk do rąk. Gdy owoc
wróci do N, zamienia się
go na lekkie, małe kiwi,
które
również
jest
przekazywane z rąk do
rąk po kręgu.
1. Zielona kraina:
10 min
zachęcenie dzieci do
uważnego wysłuchania
opowiadania.
Materiały:
pokaz
zdjęć (załącznik nr
5).
2. Zielone jabłuszko:
dzieci
otrzymują
szablon, na którym
rysują swoją wymarzoną
Zielona Krainę.
Materiały:
(załącznik
kredki.
3. Kolorowy arbuz:
dzieci otrzymują szablon
przedstawiający arbuza.
Kolorują
go
wg własnego pomysłu
tak,
aby
nie
był
w kolorze zielonym.
Materiały: ilustracja
(załącznik nr 2),
kredki.
4. Kiwi:
chętne dzieci mogą
ułożyć puzzle.
1. Owoce, do koszyka!:
2 min
zabawa
ruchowa.
N dzieli dzieci na
4 grupy: arbuzy, jabłka,
Materiały:
puzzle
(załącznik nr 3).
Zabawie
może
towarzyszyć
dowolny
podkład
muzyczny.
Materiały: nagranie
audio opowiadania
(załącznik nr 6).
szablon
nr 1),
Materiały: ilustracje
(załącznik nr 4),
skakanki, tamburyno.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
kiwi i limonki. Na
środku sali N układa ze
skakanek okrąg. Dzieci
biegają swobodnie po
sali. Gdy usłyszą dźwięk
tamburyna, zatrzymują
się
spoglądając
na
N, który podnosi do góry
kartę
symbolizującą
jeden z 4 owoców. Te
dzieci, których symbol
jest w górze wskakują
do koszyka, czyli kręgu
zrobionego ze skakanek
2. Zagraj z owocami:
chętne dzieci mogą
zagrać
w
gry
multimedialne.
Materiały:
gry
multimedialne
(załączniki nr 7 i 8).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami
nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju
aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
tamburyno, skakanki, kredki, dowolny podkład muzyczny, komputer z dostępem do Internetu
oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu
Scholaris (dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Szablon - Zielone jabłuszko;
Kolorowanka - Kolorowy arbuz;
Puzzle - Kiwi;
Owoce, do koszyka! - symbole czterech owoców;
Pokaz zdjęć - Zielone i smaczne;
Plik dźwiękowy - Zielona Kraina;
Multimedialna gra memory - Zielone owoce;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
8. Kolorowanka multimedialna - Różnokolorowe owoce.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty