piaskowy wilk

Transkrypt

piaskowy wilk
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LITERACKO-PLASTYCZNYCH
POŚWIĘCONYCH KSIĄŻCE „PIASKOWY WILK” ASY LIND
Wiek uczestników: 6-9 lat, czas trwania: ok. 1,5 godz., prowadzenie: 1-2 animatorów, w zależności od wielkości grupy
Cele:
-
zapoznanie uczestników zajęć z treścią fragmentu książki „Piaskowy Wilk”
stworzenie kodeksu praw dobrego współżycia z ludźmi jako trening umiejętności społecznych
utrwalanie wiedzy o tym, czym jest przyjaźń
rozwijanie kreatywności dzięki tworzeniu wymyślonych przyjaciół
Przebieg zajęć
Czytanie fragmentów
książki podczas
prezentacji slajdów z
ilustracjami
Mój fantastyczny
przyjaciel
środki
Książka, rzutnik,
zeskanowane
ilustracje
metody
Praca z tekstem
Formy kształcenia
zbiorowa
Czas trwania
15 min.
uwagi
Glina, talerzyki,
guziki, ziarenka
kawy
Działalność
artystyczna uczniów
indywidualna
25 min.
Praca NIC –
próbujemy przez 1
minutę absolutnie
nic nie robić.
sekundnik
Metoda oglądowa
indywidualna
1 min.
Prawa
„Nagłowiestanu” –
zabawa w
wymyślanie praw
obowiązujących w
stworzonym przez
dzieci państwie
Zakładki Karusi
Szary papier,
markery
Burza mózgów,
giełda pomysłów
grupowa
10 min.
Tworzymy rzeźbę
zwierzęcego
przyjaciela, który
pomógłby nam w
trudnych chwilach
Najtrudniejsza praca
według bohaterki
książki, Karusi to
PRACA NIC – nie
wolno ani mówić, ani
się ruszać.
W grupach
wymyślamy kodeks
praw
obowiązujących w
mieście
Nagłowiestań
Paski papieru,
Działalność
indywidualna
15 min.
Karusia
kolorowe papiery,
włóczka, ew.
laminarka
Łańcuch skojarzeń
artystyczna uczniów
Giełda pomysłów
zbiorowa
5 min.
kolekcjonowała
zakładki do książki –
dzieciaki robią swoje
autorskie zakładki.
Stoimy w kręgu. Po
kolei wszyscy mówią
pierwsze skojarzenia
z wyrazem, który
powiedziała
poprzednia osoba,
zaczynając od słowa
przyjaźń. Powstaje
łańcuch skojarzeń.