Obszar wsparcia

Transkrypt

Obszar wsparcia
Obszar wsparcia:
D. Zabawy edukacyjne rozwijające myślenie przyczynowo – skutkowe.
Scenariusz zajęć
Autor: Karina Jedynak
Grupa wiekowa: 5 - latki
Temat: Posiłki. Kolacja.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 ćwiczy myślenie przyczynowo - skutkowe;
 ćwiczy myślenie logiczne;
 ustala porządek logiczny w prezentowanych ilustracjach;
 rozpoznaje produkty spożywcze na poszczególnych szczeblach piramidy żywieniowej;
 rozpoznaje sposoby przygotowania różnych dań na kolację.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej,
jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
 dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
 w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych, próbuje przewidywać
skutki swoich zachowań;
 mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
 stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;
 uczestniczy w zajęciach ruchowych;
 właściwie zachowuje się przy stole podczas posiłków, nakrywa do stołu, sprząta po
sobie.
Treści kształcenia:
 nazywanie produktów spożywczych należących do piramidy żywieniowej;
 nazywanie posiłku jedzonego wieczorem: kolacja;
 przewidywanie skutków;
 doszukiwanie przyczyn wydarzeń;
 uporządkowywanie historyjek obrazkowych zgodnie z kolejnością wydarzeń.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Rodzaj ćwiczenia
1.
2.
3.
Przebieg
1. Zdrowe odżywianie:
swobodna
rozmowa
z dziećmi na temat
produktów spożywczych
oraz
posiłków,
ze
szczególnym
uwzględnieniem kolacji.
Następnie N pokazuje
dzieciom
piramidę
żywieniową oraz włącza
nagranie
dotyczące
zdrowego odżywiania
Ćwiczenia
Ćwiczenia
1. Piramida żywieniowa:
usprawniające ruchowe.
N układa ze sznurków
lub
skakanek
na
podłodze piramidę, którą
dzieli na pięć pięter. Po
całej sali rozłożone są
różne
produkty
spożywcze (lub jeśli nie
ma takiej możliwości
ilustracje
z
załączników).
Zadaniem dzieci jest jak
najszybsze
włożenie
produktów spożywczych
w odpowiednie miejsca.
Ćwiczenia z 2.
Kolacja
przy
ilustracjami. świecach:
każde dziecko otrzymuje
trzy ilustracje. Zadaniem
jest
uporządkowanie
ilustracji
w
odpowiedniej
kolejności,
następnie
pokolorowanie ich.
Ćwiczenia właściwe
1. Przygotowania:
zachęcenie dzieci do
oglądania
prezentacji
multimedialnej.
Zadaniem
jest
po
obejrzeniu
każdego
Nawiązanie do tematu zajęć.
Czas
2 min.
Uwagi o realizacji,
warunki
pobudzające
aktywność dziecka
Materiały: ilustracja
(załączniki
1),
nagranie
audio
(załącznik nr 5).
2 min.
Materiały: ilustracje
(załączniki nr 2 i 3).
2 min.
Materiały: ilustracja
(załącznik nr 4),
kredki.
10 min Materiały:
prezentacja
multimedialna
(załącznik nr 6).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
slajdu zaproponowanie,
jaki posiłek powstanie z
wymienionych
produktów.
4.
Ćwiczenia kończące
2. Wypadek przy kolacji:
zachęcenie dzieci do
wysłuchania
zakończenia
opowiadania. Następnie
dzieci dobierają się
w 3 – 4 osobowe
zespoły,
w
których
wspólnie ustalają, jaki
mógł
być
początek
opowiadania.
Kiedy
dzieci będą już gotowe,
każda grupa prezentuje
swoje opowiadanie.
1. Odnosimy talerze po 2 min
kolacji:
wyścig
w
dwóch
zespołach. Równoliczne
zespoły stoją w rzędach
obok
siebie.
Naprzeciwko każdego
z rzędów (na odległość
około 3 – 4 kroków)
ułożona jest linia ze
skakanki. Każde dziecko
z zespołu ma w ręku
książkę,
która
symbolizuje
talerz.
Zadaniem dzieci jest
zaniesienie
książki,
trzymając ją na otwartej
dłoni
do
miejsca
oznaczonego
liną
i
położeniu
tam.
Wygrywa zespół, który
najszybciej
zaniesie
swoje talerze oraz ten,
który
wykonał
to
dokładniej.
Materiały: nagranie
audio
(załącznik
nr 7).
2. Produkty piramidy
żywnościowej:
chętne dzieci mogą
Materiały:
gra
multimedialna
(załącznik nr 8).
Materiały: skakanka,
książki.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
zagrać
w
multimedialną.
grę
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami
nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju
aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
skakanka, książki, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica
multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela do
wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Ilustracja - Piramida żywieniowa;
Ilustracje - Produkty spożywcze 1;
Ilustracje - Produkty spożywcze 2;
Ilustracje do uporządkowania - Kolacja przy świecach;
Plik dźwiękowy - Informacje o zdrowym odżywianiu, autor: Karina Jedynak;
Prezentacja multimedialna - Przygotowania;
Plik dźwiękowy - Wypadek przy kolacji, autor: Karina Jedynak;
Kolorowanka multimedialna - Produkty piramidy żywieniowej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego