Scenariusz Pożegnania Zimy – Powitania Wiosny na sportowo

Transkrypt

Scenariusz Pożegnania Zimy – Powitania Wiosny na sportowo
Scenariusz Pożegnania Zimy – Powitania Wiosny na sportowo
1. Grupa: I, II, III, IV
2. Prowadząca: Agata Ropek-Pyszorska, Marianna Borkowska
3. Temat zajęcia: Pożegnanie Zimy – Powitanie Wiosny na sportowo
4. Zagadnienia programowe:
- Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń
- Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
- Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
- Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec
5. Cele szczegółowe w formie umiejętności dziecka:
- zna pierwsze oznaki wiosny
- wymienia cechy charakterystyczne dla zimy i wiosny
- bierze udział w zabawach ruchowych
- przestrzega zasad bezpieczeństwa
- zgodnie współdziała z nauczycielką i grupą
6. Rodzaj sytuacji edukacyjnej: zajęcia ruchowe i umysłowe
7. Metoda:
- czynna – zdań stawianych dzieciom do wykonania
– samodzielnych doświadczeń
- słowna – objaśnienia i instrukcje
9. Pomoce dydaktyczne: strój Wiosny i Zimy, rekwizyty dla Wiosny i Zimy: koszyk,
papierowe płatki śniegu, miotła; płyta CD, magnetofon, pachołki, szarfy, piłki
pingpongowe, łyżki, miski, piłka, zagadki, kolorowanki.
10. Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie dzieci (wchodzi do sali Pani Zima z koszykiem pełnym papierowych płatków
śniegu)
Zima: Witam Was drogie dzieci, jestem Zima, Zima biała. Przyszłam się jeszcze z Wami
pobawić.
2.Konkurencje sportowe przygotowane przez Zimę:
„Wiatr i śnieżynki”
a)Gdy wieje wiatr (dźwięki tamburyna) dzieci – śnieżynki biegają po sali (wirują na wietrze).
Gdy tamburyno milknie (wiatr przestaje wiać), dzieci – śnieżynki spadają na ziemię – siad
podparty.
b)Ćwiczenia uruchamiające duże grupy mięśniowe „Śnieżynki”. Dzieci naśladują ruchem
ciała wirujące śnieżynki – ręce do przodu, do tyłu, do góry, obroty w prawą i lewą stronę,
stopniowe opuszczanie rąk na dół – przysiad.
„Taniec bałwanków”
Dzieci tańczą w rytm muzyki (nogi w lekkim rozkroku, skręty w przód, w tył i na boki).
„Zaprzęgi”
Dzieci dobierają się parami i tworzą zaprzęgi (konik i sanki). Przy muzyce „Zima” Vivaldiego
przemieszczają się po sali w ustalonym kierunku. Na sygnał prowadzącej dzieci zamieniają
się miejscami.
Zima dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.
Zima mówi wierszyk i rozrzuca płatki śniegu po sali) Jestem Zima, Zima biała. Śnieg i mróz
wkoło rozdałam. Podczas mego panowania dużo śniegu napadało. To uciecha jest dla dzieci,
patrzcie z nieba puszek leci. Śnieżna górka na Was czeka, dwa zakręty, ostry zjazd. Kto ma
sanki, niech nie zwleka z górki ruszyć czas”.
(wchodzi do sali Pani Wiosna z miotłą w rękach, mówiąc wierszyk zamiata rozrzucone
wcześniej przez Zimę płatki śniegu)
Wiosna: „Trzeba tu posprzątać, my nie chcemy Ciebie zimo! Bo jak jesteś, to jest zimno.
Trzeba się ciepło ubierać, dni są krótkie, łatwo o kaszel i katar. A dzieci chcą się już bawić na
zielonej łące wśród kwiatów. Żegnaj więc Zimo sroga ! Przed tobą długa droga!
(Wiosna przegania Zimę, w tle słychać piosenkę: „Uciekaj Zimo”)
Wiosna: Witajcie kochani, Zimę przegoniłam i do Was przybyłam. Bardzo miłe to spotkanie.
Wiecie dobrze, że wiosną pogoda nie zawsze sprzyja. W miesiącu marcu jak w garncu, a
kwiecień, plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata. Dlatego musicie pamiętać o tym, aby
dbać o swoje zdrowie. A najlepszym sposobem na zdrowie jest ruch! Znacie to przysłowie: W
zdrowym ciele – zdrowy duch? Przygotowałam dla Was kilka konkurencji sportowych,
zobaczymy jak sobie z nimi poradzicie.
3. Konkurencje sportowe przygotowane przez Wiosnę (do każdej konkurencji wybierane
są inne dzieci):
- „Wyścig żabek” - dwie drużyny po kilkoro dzieci; dzieci skaczą jak żabki od pierwszego do
drugiego pachołka, wracają już biegiem.
- „Omiń kałuże” - dwie drużyny, dzieci zaczynają od przełożenia przez siebie szarfy, biegną
slalomem między pachołkami „kałużami”, wracają biegiem do swojej drużyny.
- „Kukułki” - dwie drużyny, kukułki (dzieci) podrzucają jajka (piłeczki pingpongowe) do
gniazd (misek); przenoszą na łyżce piłeczkę pingpongową i wrzucają do miski, biegiem
wracają do drużyny.
- „Wyścig pracowitych mrówek” - czworakowanie w podporze tyłem z piłką na brzuchu do
pachołka, z powrotem bieg z piłką w ręku do drużyny i podanie piłki następnemu
oczekującemu dziecku.
4. Zagadki przygotowane przez Wiosnę:
- Piórka czarno-białe, buciki czerwone. Uciekają przed nim żaby, gdy idzie w ich stronę.
(bocian)
- Mówią – że w nim jak w garncu, nieustanna zmiana. Słońce grzeje w południe, mrozek
szczypie z rana, a do tego jeszcze przelatują deszcze!
(marzec)
- W stawie nad ruczajem wieczorem kumkają. I taki oto koncert dają: re re kum kum!
(żaby)
- Nie ma lepszej lotniczki, ogon niczym nożyczki. Lepi gniazdo pod strzechą, jest dla ludzi
pociechą, W powietrzu toczy kółka, Kto to taki?…
(jaskółka)
- Mleczka nie piją, myszek nie jedzą, te bure kotki co na drzewie siedzą.
(bazie wierzbowe)
5. Zakończenie uroczystości, podziękowanie za wspólną zabawę, wręczenie dzieciom
wiosennych kolorowanek.