Scenariusz zajęć świetlicowych
Transkrypt
Scenariusz zajęć świetlicowych
Scenariusz zajęć świetlicowych- ,,CO WIEMY O ZIMIE?“ Nauczyciel prowadzący: Anna Górniak TEMAT: ZIMA TUŻ, TUŻ…. Cele ogólne: - obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, - kształcenie umiejętności wnioskowania, - doskonalenie umiejętności klasyfikowania według określonej cechy, - stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, - kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: językowej , muzycznej, ruchowej i plastycznej, - rozwijanie spostrzegawczości, wyobraźni. Cele operacyjne - Dziecko: - rozpoznaje i nazywa porę roku: zima, - wypowiada się na temat cech charakterystycznych pór roku, - określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody, - wypowiada się na określony temat, - ilustruje ruchem zabawy zimowe, - potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej, muzycznej, słownej, plastycznej, - prawidłowo porusza się w rytm muzyki, - bierze aktywny udział w zabawach, - koncentruje się na wykonywanych zadaniach, - zgodnie współdziała w grupie, - rozwija sprawności manualne. Metody: 1 - metody aktywne - metody słowne: pogadanka, opis, rozmowa, wiersz, objaśnienia - metody eksponujące: obserwacja, pokaz - metody oparte na działaniu: ćwiczenia, zajęcia praktyczne, zadania stawiane do wykonania. Formy pracy: - zespołowa, grupowa - indywidualna: (językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna) Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające różne przedmioty i zjawiska atmosferyczne: (chmura, wiatr, bałwan, sanki, narty, wrony, płatki śniegu, zając), plansza z wierszem, płyta z piosenką "Pada śnieg", płyta z muzyką utworu Vivaldiego „Zima”, fragment wiersza „Zima”, niebieskie kartki z bloku technicznego, biała farba, pędzelki, klej, wiórki kokosowe, buźki: uśmiechnięte i smutne. Przebieg zajęć: I część wstępna: 1. Powitanie przy zabawie „Ludzie do ludzi” – dzieci witają się w parach poszczególnymi częściami ciała ( np. prawa noga z prawą nogą, lewy łokieć z lewym łokciem itd.). 2. Zabawa relaksacyjna „Pada śnieżek”- Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają fragmenty utworu Vivaldiego „Zima”. 3. Rozwiązanie zagadek o tematyce zimowej: Mróz maluje szybki ładnie. Zawitała śnieżna pani. Drogę nam zasypała białymi płatkami? - zima Gdy panuje zima, to on mocno trzyma. Pokrywa wodę zręcznie i szybko 2 lodową szybką? - mróz Zgadniesz treść zagadki Gdy pomyślisz nieco: Jakie białe gwiazdki Zimą z nieba lecą? - śnieg II Część zasadnicza: 1. Słuchanie wiersza pt. ,,Zima“. Saniami Pani Zima przybyła, Wspaniałe czapy drzewom uszyła. Ubrała dachy w płaszcze zimowe, Wszystkim rozdała kołdry puchowe. Mróz w artystę się zabawia, Wciąż do czarów bardzo skory. Namalował mroźne kwiaty, Piękne liście, różne wzory. Wichry wieją z każdej strony I ziąb ściska niesłychanie. Z nieba puch zimowy leci, Będą mieć uciechę dzieci. 2. Dzieci omawiają treść wiersza, w połączeniu z opisem ilustracji przedstawiających zimowy krajobraz. Podają przymiotniki, które charakteryzują porę roku: zimno, śnieżnie, wietrznie, mroźnie itp. – utrwalają nazwę panującej pory roku i cechy dla niej typowe. 3. Zabawa ruchowa ,,Kulig“ : Dzieci przy piosence "Zima, zima" improwizują sannę. Poruszają się w różnych kierunkach sali, omijając przeszkody. Na przerwę w muzyce – zmiana prowadzącego kulig i kierunku poruszania się. 4. Zajęcia muzyczno - ruchowe ,,Tańczące śnieżynki“ połączone z ćwiczeniem oddechowym. Nauczyciel rozsypuje z worka papierowe śnieżynki – dzieci obserwują ich ruch opadania i 3 wznoszenia pod wpływem ruchu powietrza. Dzieci poruszają się zgodnie z muzyką, naśladując taniec płatków śniegu na wietrze – reakcja na tempo szybkie i wolne. Gdy muzyka milknie opadają z jednoczesnymi obrotami dookoła siebie, aż do przysiadu. - ćwiczenia oddechowe – dzieci trzymają płatek śniegu i dmuchają w taki sposób, aby wprawić w ruch : zdmuchiwanie śnieżynki z dłoni. 5. Zabawa słowna ,,Lubię zimę…..“- dzieci logicznie kończą zdanie, podając swoje propozycje. 6. Zabawy ruchowe ,,Szaleństwa na śniegu“. 7. „Atrybuty Pani Zimy” – zabawa obrazkowa. Dzieci odkrywają obrazki przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne, przyrodnicze ( np. słońce, deszcz, śnieg, sanki, piłka, lody, narty, bałwan, kapelusz, sopel, płatki śniegu, jabłko, motyl, itp.), nazywają je i wskazują, które pasują do zimy. 8. Malowanie białą farbą na niebieskim tle, posypywanie wiórkami kokosowymi: „Zimowy krajobraz” – dzieci zainspirowane zimową aurą malują zimową scenerię. III Część końcowa: 1.Zorganizowanie wystawki prac dzieci. 2.Dokonanie przez dzieci oceny zajęć i zabaw. Dzieci wybierają buźkę w zależności od stopnia zainteresowania i atrakcyjności zajęć i przyklejają na tablicy – uzasadniają swój wybór. Opracowała: Anna Górniak 4