Nazywałem się Boruch Libfeld
Transkrypt
Nazywałem się Boruch Libfeld
Scenariusz 2 – Nazywałem się Boruch Libfeld Filmy wskazane w scenariuszu dostępne są na kanale YouTube projektu SiecTolerancji http://tnij.org/jragzgk Paweł Kwiecień, konsultacja metodologiczna: Magdalena Tulska-Budziak 45 minut Stowarzyszenie Kuturalno-Edukacyjno-Naukowe „KEN” Scenariusz 2 Nazywałem się Boruch Libfeld Adresat: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wszystkich typów Cele lekcji: • Zrozumienie pojęcia dyskryminacji. • Analiza przyczyn postaw dyskryminacyjnych. • Poznanie historii Żydów polskich w XX wieku. • Sprowokowanie ucznia do autorefleksji na temat własnych postaw dyskryminacyjnych. • Budowanie postawy otwartości na inność, odmienność. • Rozwijanie kompetencji społecznych sprzyjających funkcjonowaniu w świecie wielokulturowym. • Przybliżenie pojęcia „mowa nienawiści”. • Sprowokowanie ucznia do autorefleksji na temat własnych postaw dyskryminacyjnych. • Budowanie postawy otwartości na inność, odmienność. • Rozwijanie kompetencji społecznych sprzyjających funkcjonowaniu w świecie wielokulturowym. Środki glotto-dydaktyczne: • Laptop • Rzutnik i ekran • Głośniki • Materiały audio i wideo • Slajdy 1 Scenariusz 2 – Nazywałem się Boruch Libfeld Przebieg lekcji Nauczyciel(ka): Dzisiaj w naszej klasie pojawi się nowy uczeń – Boruch Libfeld. Pracujemy w grupach. Proszę wypisać w punktach, jak myślicie, jakiej narodowości jest Boruch i jakie macie emocje, odczucia pojawiają się w związku z jego obecnością. Model: Boruch to Syryjczyk. Cieszę się, że będzie z nami, bo dowiem się czegoś o kulturze tego regionu. / Boję się, że nie zrozumiem, co on lubi. Model odpowiedzi pojawia się na slajdzie. Przewidywane odpowiedzi: • o Żyd, obawiam się, że nie będzie mu lekko; • to muzułmanin, nie chcę żeby był w mojej klasie; • … Nauczyciel(ka): Proszę przeczytać, co zapisaliście. Czy zauważyliście, że dokonaliście oceny człowieka, którego w ogóle nie znacie? Czym kierowaliście się przy ocenie kolegi? Przewidywane odpowiedzi: • nazwiskiem; • tym, co mówi się u mnie w domu; • bo tak jest; • wszyscy to wiedzą; • … 2 Scenariusz 2 – Nazywałem się Boruch Libfeld Nauczyciel(ka): A więc przy ocenie człowieka kierowaliście się nie wiedzą czy doświadczeniem osobistym, a stereotypami, uprzedzeniami, niechęcią, złością. A może czymś jeszcze? O tym będziemy rozmawiać na dzisiejszej lekcji. Poznamy historię polskiego Żyda, czy może Polaka pochodzenia żydowskiego, i zastanowimy się, czym jest dyskryminacja. 1. Zadanie Nauczyciel(ka): Proszę wysłuchać wypowiedzi młodego chłopaka, który przyjechał do Polski, ponieważ chciał poznać kraj swoich dziadków. Proszą zapisać w jednym zdaniu, jak nasz gość tłumaczy niechęć do innych. Nauczyciel(ka) odtwarza film Żyd_dyskryminacja (alternatywa od życia w Polsce), uczennice i uczniowie samodzielnie wypełniają zadanie. Nauczyciel(ka): Proszę odczytać wasze notatki. Przewidywane odpowiedzi: • każdy potrzebuje wroga; • ci, którzy się czymś różnią, nie lubią się; • to jak futbol – trzeba nienawidzić nie naszych; • … Nauczyciel(ka): Czy zgadzacie się z tezą, że każdy potrzebuje wroga? Następuje swobodna wymiana zdań, którą moderuje nauczyciel(ka). Czas trwania – ok. 5 minut. 3 Scenariusz 2 – Nazywałem się Boruch Libfeld Pytania pomocnicze do dyskusji: • Kogo wybieramy jako wroga? • Dlaczego potrzebujemy wroga? • Co nam daje jego posiadanie? • Czy sami chcielibyście być obiektem wrogości? Nauczyciel(ka): Bardzo dziękuję za interesujące wypowiedzi. Chcę przedstawić wam pewnego człowieka. Nauczyciel(ka) włącza prezentację archiwalnych dokumentów: aktu urodzenia Borucha Libfelda, jego świadectwa szkolne, zaświadczenia uniwersyteckie. Pomyślcie, kim był ten człowiek? Co lubił? Jak spędzał czas? W co wierzył? Jakim był uczniem i studentem? Uczennice i uczniowie fantazjują na temat postaci. Nie ma złych odpowiedzi. Zwróćcie uwagę na daty. Jak myślicie, co się stało z tym chłopakiem? Przewidywane odpowiedzi: • zginął w Oświęcimiu; • wyjechał z Polski przed wojną; • jako Żyd współpracował z NKWD i wyjechał do ZSRR; • … Nauczyciel(ka): Proszę uważnie przyjrzeć się dokumentowi na slajdzie. Nauczyciel(ka) pokazuje slajd – legitymację służbową Edwarda Słuczańskiego. Zauważcie, że data urodzenia jest taka sama, jak u Borucha Libfelda. To jest ta sama osoba! Udało się mu przeżyć okupację niemiecką w Polsce. Pracujemy w parach. Jak myślicie, dlaczego i kiedy Boruch zmienił tożsamość? Proszę zapisać wasze przypuszczenia w punktach. 4 Scenariusz 2 – Nazywałem się Boruch Libfeld Przewidywane odpowiedzi: • w czasie wojny, bo by zginął; • po wojnie, bo nie mógł dostać pracy; • po wojnie, ponieważ był cwany i chciał się urządzić; • bo się bał; • … Nauczyciel(ka): Zauważcie, że nie tak dawno temu w Polsce niektórzy nasi obywatele musieli przestać być sobą, gdyż groziła im śmierć. Zwróćcie uwagę, że dzisiaj w naszym kraju niektórzy też muszą ukrywać, kim są naprawdę, co lubią, w co wierzą. Jak myślicie, dlaczego? Przewidywane odpowiedzi: • bo boją się odrzucenia; • ponieważ obawiają się napaści fizycznej; • bo ich nie będą lubić; • bo będą sami; • … Nauczyciel(ka): A więc dyskryminowanie to forma wykluczenia społecznego objawiająca się poprzez traktowanie danej osoby mniej przychylnie niż innej w porównywalnej sytuacji ze względu na jakąś cechę (np. płeć, tożsamość seksualna, wiek, niepełnosprawność, religia lub przekonania czy pochodzenie etniczne lub rasowe). Dyskryminacja może dotknąć każdego z nas, bo każdy z nas czymś różni się od innych. 5 Scenariusz 2 – Nazywałem się Boruch Libfeld 1. Zadanie podsumowujące: Nauczyciel(ka): Pracujemy w grupach. Proszę sformułować w jednym zdaniu przesłanie, myśl, którą chciałby przeczytać Boruch Libfeld i młody człowiek, którego wysłuchaliście. Uczennice i uczniowie odczytują swoje propozycje, a lekcja kończy się wyświetleniem slajdu z przesłaniem: Żyjmy tak, żeby w naszym świecie nikt nie musiał przestać być sobą. Fotografie zostały wykorzystane za zgodą właścicielki Magdy Tulskiej-Budziak. 6