Scenariusz projektu realizowanego na lekcjach

Transkrypt

Scenariusz projektu realizowanego na lekcjach
InterKlasa
Scenariusz projektu realizowanego na lekcjach języka polskiego w klasie
III gimnazjum
Autor: Danuta Pasich
22.05.2012.
Scenariusz
projektu realizowanego na lekcjach języka polskiego w klasie III gimnazjum Prowadząca
Danuta Pasich
Temat: Non omnismoriar- spotkanie z
poezją Wisławy Szymborskiej.
Cel ogólny: Indywidualizacja procesu
nauczania uwzględniająca uzdolnienia, zainteresowania i
możliwości ucznia.
Cele szczegółowe:
·
Uczeń poszerza wiedzę na temat życia i dokonań
Wisławy Szymborskiej.
·
Poznaje
poezję polskiej noblistki .
·
Kształtuje
swoją wrażliwość na piękno poetyckiego słowa interpretując wiersze.
·
Kształci
umiejętność dostrzegania uniwersalnych wartości wpisanych w dzieło sztuki.
·
Zespołowo
planuje i wykonuje zadania.
·
Wykonuje
plansze o plansze o życiu i
różnorodnych dokonaniach artystki, uzupełniony o elementy plastyczne, np. portrety artyztki,
karykatury ·
Tworzy
pokaz multimedialny i krótki film na temat Wisławy Szymborskiej i jej poezji
·
Tworzy
montaż poetycko muzyczny z
wykorzystaniem poezji Wisławy
Szymborskiej i i jej ulubionej muzyki
Źródła informacji:
·
Tomiki
poezji Wisławy Szymborskiej
http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 7 March, 2017, 10:53
InterKlasa
·
Biblioteka
szkolna i publiczna
·
Internet
·
Anna
Binkot Joanna Szczęsna Pamiątkowe
rupiecie biografia Wisławy
Szymborskiej
Zadania do wykonania:
·
Wszyscy
uczniowie wybierz ulubiony wiersz Wisławy Szymborskiej i naucz się go
recytować.
Zadania dla grup
·
Grupa
I
Przygotujcie album i plansze zawierające
informacje o życiu i dorobku poetyckim Wisławy Szymborskiej.
Stwórzcie prezentację multimedialną na temat biografii poetki.
·
Grupa
II
Wykonajcie plansze dotyczące przyznania Wisławie Szymborskiej literacką
Nagrodę Nobla,.
Stwórzcie prezentację multimedialną związaną z przyznaniem artystce
Nagrody Nobla i dalszym życiem Noblistki
·
Grupa
III
Stwórzcie prezentację multimedialną o życiu prywatnym Wisławy
Szymborskiej.
Wykonajcie planszę pokazującą niepoważny nurt w twórczości artystki-
umieście na niej limeryki, moskaliki i inne wiersze o tematyce humorystycznej,
plansze mogą wzbogacać karykatury artystki i zaprzyjaźnionych z nią poetów.
·
Grupa
IV
Stwórzcie krótki film o artystce, w którym zaprezentujecie poezję
śpiewaną do wierszy http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 7 March, 2017, 10:53
InterKlasa
Wisławy Szymborskiej
Stwórzcie planszę, na której umieścicie wasze ulubione wiersze artystki.
·
Grupa
V
W niej znaleźli się uczniowie z
poprzednich grup jej celem było przygotowanie wieczoru poezji, który w tej
realizacji jest lekcją otwartą.
-Opracujcie scenariusz i dobierzcie oprawę muzyczną do
krótkiego montażu montażu Nic dwa
razy, w którym znajdą się wybrane interpretacje wierszy z I etapu realizacji
projektu, tło muzyczne stanowić mogą ulubione utwory jazzowe w wykonaniu m.in. Elli
Fitzgelard ulubionej wokalistki Szymborskiej.
- Zaaranżujcie salę na wzór kawiarni literackiej.
- Przygotujcie i wręczcie zaproszenia na lekcję otwartą.
- Przygotujcie poczęstunek na spotkanie, które odbędzie się w
sali multimedialnej.
Przebieg lekcji otwartej
I Wprowadzenie
Przedstawienie celu i kolejnych etapów realizacji projektu.
Część zasadnicza
Ewaluacja projektu Non omnismoriar
Prezentacja efektów pracy poszczególnych grup
·
Grupa I
Album i plansze zawierające informacje o życiu i dorobku
poetyckim Wisławy Szymborskiej. prezentacja multimedialna na temat biografii poetki.
·
Grupa II
Plansze dotyczące przyznania Wisławie Szymborskiej literackiej Nagrody
Nobla,.
Prezentacja multimedialna związana z przyznaniem artystce Nagrody Nobla i
dalszym życiem Noblistki.
·
Grupa III
Prezentacja multimedialna o życiu
prywatnym Wisławy Szymborskiej.
http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 7 March, 2017, 10:53
InterKlasa
Omówienie planszy pokazującej niepoważny nurt w twórczości poetki-
przeczytanie wybranych wierszy o
tematyce humorystycznej, omówieniekarykatur artystki i zaprzyjaźnionych z nią
poetów.
·
Grupa IV
Prezentacja krótkiego filmu o
artystce, jego tło muzyczne topoezja
śpiewana do wierszy Wisławy Szymborskiej.
Pokazanie planszy, na której umieszczone zostały ulubione wiersze artystki.
Przedstawienie montażu Nic dwa razy
Scenariusz
montażu
Uczniowie recytują wybrane przez siebie
wiersze Szymborskiej, oprawę stanowi muzyka jazzowa w wykonaniu Elli Fitzgerald
i Luisa Armstronga oraz fragment walca Dzień dobry wiosno Griega 1.Urodziny
2.Pomysł
3.Konkurs piękności męskiej
4.Mała dziewczynka
ściąga obrus
5.Ella w niebie
6.Kot w pustym mieszkaniu
7.Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach
8. Do serca w niedzielę
9.Sto pociech
10.Nic dwa razy.
III Cześć podsumowująca-
postawienie pytania kluczowego
Podsumowanie projektu-
odpowiedź na pytanie: Czy poeta może ocalać świat?
Jak w odniesieniu do
życia i dokonań Szymborskiej rozumiecie słowa Horacego poety starożytnego Rzymu
Non omnis moriar?
Posłużenie się słowami
Wisławy Szymborskiej
http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 7 March, 2017, 10:53
InterKlasa
Nie wiem niech inni wypowiadają się na ten temat. Pisze się
dla poszczególnych ludzi. Pisze się dla czytelnika, który jest jeszcze tak
łaskawy, że znajdzie czas i ochotę i troszeczkę ciszy, żeby przeczytać wiersz.
Innym razem powiedziała: Trzeba się starać. Mam poczucie, że
jakąś tylko drobniuteńką cząstkę tego świata ocalam. No, ale są inni. I każdy
niech taką cząstkę ocali.
Nie wszystka umrę, bo
pozostanie po mnie moja poezja.
Lekcję kończy
zacytowanie fragmentu mowy Michała
Rusinka wypowiedzianej nad grobem Wisławy Szymborskiej.
http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 7 March, 2017, 10:53