jak_zmienilo_sie_polske_morze_gimnazjum

Transkrypt

jak_zmienilo_sie_polske_morze_gimnazjum
Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego
Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014
Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”
SCENARIUSZ LEKCJI
„JAK ZMIENIŁO SIĘ POLSKIE MORZE POD WZGLĘDEM
BIORÓŻNORODNOŚCI W CIĄGU OSTATNICH LAT”
ETAP NAUCZANIA
GIMNAZJUM
Dobry Klimat dla Morza
Scenariusz do filmu „Jak zmieniło się polskie morze pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat”
Temat: Czy życie w Bałtyku jest zróżnicowane?
Cel ogólny: Znajomość różnorodności biologicznej i podstawowych procesów biologicznych.
Cele szczegółowe:
• porównanie cechy morfologicznych, środowiska i trybu życia grup zwierząt
• przedstawienie czynników środowiska niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmów w
środowisku lądowym i wodnym
• wyjaśnienie, jak zjadający i zjadani regulują wzajemnie swoją liczebność
• opisanie zależności pokarmowych (łańcuchy i sieci pokarmowe) w ekosystemie, rozróżnienie
producentów, konsumentów i destruentów oraz przedstawienie ich roli w obiegu materii i przepływie
energii przez ekosystem
• przedstawienie skutków konkurencji wewnątrzgatunkowej i międzygatunkowej
Metody pracy: praca z filmem, burza mózgów
Formy pracy: grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Jak zmieniło się polskie morze pod
względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat”), karta pracy (zał.1).
Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Nauczyciel ogląda z uczniami film (lub fragmenty) pt.: „Jak zmieniło się polskie morze pod względem
bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat”.
Faza realizacyjna
• Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy (zał.1). Wspólnie z uczniami przypominają definicję
ekosystemu i wykonują zadanie 1 w karcie pracy.
• Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów na temat czynników wpływających na ekosystem Bałtyku.
Dzieli czynniki na środowiskowe i antropogeniczne. Uczniowie wykonują zadanie 2 z karty pracy.
• Nauczyciel mówi uczniom, że Morze Bałtyckie jest morzem słonawym. Wspólnie zastanawiają się co
jest przyczyną takiego zjawiska. Uczniowie zapisują wnioski w zadaniu 3 z karty pracy.
• Uczniowie rozpoznają gatunki organizmów przedstawione na zdjęciach w zadaniu 4 w karcie pracy.
• Nauczyciel przypomina pojęcia łańcucha pokarmowego, sieci troficznej, producenci, konsumenci,
reducenci. Uczniowie tworzą przykładowy łańcuch pokarmowy (zadanie 5 w karcie pracy).
Faza podsumowująca
• Jako podsumowanie omawianego tematu uczniowie rozwiązują zadanie 6 w karcie pracy dotyczące
przynależności poszczególnych organizmów do grup producentów, konsumentów i reducentów.
Praca domowa
Rozwiąż krzyżówkę z zadania 7 w karcie pracy.
Dobry Klimat dla Morza