Dobry Klimat dla Morza

Transkrypt

Dobry Klimat dla Morza
Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego
Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014
Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”
SCENARIUSZ LEKCJI
„JAK ZMIENIŁO SIĘ POLSKIE MORZE POD WZGLĘDEM
BIORÓŻNORODNOŚCI W CIĄGU OSTATNICH LAT”
ETAP NAUCZANIA
SZKOŁA PODSTAWOWA
Dobry Klimat dla Morza
Scenariusz do filmu „Jak zmieniło się polskie morze pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat”
Temat: Co żyje w Bałtyku?
Cel ogólny: Poznanie cech Morza Bałtyckiego i organizmów w nim żyjących
Cele szczegółowe:
• poznanie wpływu zasolenia na różnorodność organizmów żyjących w Bałtyku
• poznanie organizmów występujących w Morzu Bałtyckim
• tworzenie łańcucha pokarmowego organizmów morskich
Metody pracy: doświadczalna, burza mózgów, praca z mapą, praca z filmem
Formy pracy: grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Jak zmieniło się polskie morze
pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat”), karta pracy (zał.1), mapa zasolenia Bałtyku (zał. 2),
przygotowane okazy muszli i innych organizmów żyjących w Bałtyku, pomoce niezbędne do przeprowadzenia
doświadczenia, ilustracje, na których porównana jest wielkość organizmów morskich w Morzu Bałtyckim i
bardziej zasolonych morzach oraz zróżnicowanie liczby organizmów morskich w zależności od zasolenia (zał.3)
Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna
Przebieg lekcji:
Przed lekcją nauczyciel prosi uczniów o przyniesienie do szkoły muszli i innych okazów organizmów
znalezionych nad Morzem Bałtyckim i innymi morzami. Nauczyciel przygotowuje również okazy muszli i pąkli
zgromadzone w pracowni przyrodniczej.
Faza wprowadzająca
Nauczyciel wykonuje z uczniami doświadczenie – Zasolenie Bałtyku i Morza Czerwonego
Doświadczenie
Przygotuj dwa litrowe przezroczyste pojemniki (butelki, słoiki). Do każdej z nich nalej litr wody, a następnie
wsyp do jednej 6g soli kuchennej (Bałtyk) i 35g (Morze Czerwone).
W ten sposób uczniowie mogą zobaczyć różnicę w zasoleniu Morza Bałtyckiego i Czerwonego.
Uczniowie wykonują zadanie 1 z karty pracy (zał.1).
Faza realizacyjna
• Nauczyciel ogląda z uczniami fragmenty filmu „Jak zmieniło się polskie morze pod względem
bioróżnorodności w ciągu ostatnich lat”.
• Rozdaje uczniom mapę Bałtyku (zał.2), na której przedstawione jest zasolenie w różnych jego
częściach (w pobliżu Morza Północnego, przy polskim wybrzeżu, w części właściwej i w Zatoce
Botnickiej). Nauczyciel wraz z uczniami przeprowadza analizę mapy zasolenia morza. Uczniowie
rozwiązują zadanie 2 z karty pracy.
• Uczniowie pokazują przyniesione przez siebie okazy muszli znalezionych nad Morzem Bałtyckim i
innymi morzami. Nauczyciel wykorzystuje również okazy zgromadzone w pracowni przyrodniczej.
Uczniowie porównują wraz z nauczycielem wielkość oglądanych okazów. Wspólnie wykonują
zadanie 3 i 4 w karcie pracy.
• Nauczyciel przypomina pojęcie łańcucha pokarmowego. Uczniowie budują łańcuch pokarmowy
wypełniając zadanie 5 z karty pracy.
Faza podsumowująca
• Do podsumowania nauczyciel wykorzystuje ilustracje, na których porównana jest wielkość
organizmów morskich w Morzu Bałtyckim i bardziej zasolonych morzach oraz zróżnicowanie liczby
organizmów morskich w zależności od zasolenia.
• Nauczyciel zadaje prace domową – zadanie 6 w karcie pracy
Praca domowa
Narysuj wymyślony przez Ciebie organizm, który mógłby występować w Morzu Bałtyckim, gdyby były
w nim lepsze warunki do wzrostu.
Dobry Klimat dla Morza