Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacques Rogge zamknął igrzyska w Pekinie.
Tomasz Majewski, Leszek Blanik i czwórka podwójna Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Adam Korol,
"To były naprawdę wyjątkowe igrzyska. Zgodnie z tradycją ogłaszam Igrzyska XXIX Olimpiady za
zamknięte. Zapraszam młodzież z całego świata, aby przyjechała za cztery lata do Londynu na Igrzyska
XXX Olimpiady" - oświadczył szef MKOl.
Podczas Igrzysk XXIX Olimpiady w Pekinie sportowcy ustanowili 45 rekordów świata - najwięcej padło ich
w pływaniu (25) i podnoszeniu ciężarów (10).
Polacy w Pekinie zdobyli 10 medali – 3 złote, 6 srebrnych, 1 brązowy i w klasyfikacji medalowej
uplasowali się na 20 miejscu.
Aż siedem dni przyszło nam czekać na pierwszy krążek olimpijski. Pierwsi byli szpadziści - Robert
Andrzejuk, Tomasz Motyka, Radosław Zawrotniak i Adam Wiercioch - którzy zajęli drugie miejsce w
turnieju drużynowym. W pojedynku o złoto Polacy przegrali z Francuzami 29:45. Na widok srebrnych
krążków wielu kibiców pomyślało "wreszcie"
Jeszcze tego samego dnia cieszyliśmy się ze złotego medalu Tomasza Majewskiego. W finale pchnięcia
kulą Polak bił kolejne rekordy, aż wreszcie pchnął kulę na odległość 21,51 m i wygrał. Z głośników w
Pekinie po raz pierwszy uslyszeliśmy Mazurek Dąbrowskiego.
Niedziela, 17 sierpnia, była najlepszym dniem igrzysk. Tego bowiem dnia Polacy zdobyli aż cztery
medale. Szczególne brawa należą się naszym wioślarzom. Najpierw czwóka bez sternika, w składzie:
Łukasz Pawłowski, Bartłomiej Pawelczak, Miłosz, Bernatajtys i Paweł Rańda, zaskoczyła wielu i zdobyłą
"srebro". Póżniej swoją klasę potwierdziła czwórka podwójna. Na szyjach Konrada Wasielewskiego, Marka
Kolbowicza, Maraka Jelińskiego i Adama Korola zawisły upragnione złote krążki.
Największe i najprzyjemniejsze chyba zaskoczenie tych igrzysk to brązowy medal Agnieszki Wieszczek w
zapasach w kategorii 72 kg. Nikt na Polkę nie stawiał, bo do tej pory w tej kategorii nigdy nie zdobyliśmy
żadnego krążka. Tym większe gratulacje należą się Wieszczek, bo wreszcie się udało.
Czwartym niedzielnym medalistą był sztangista Szymon Kołecki, który po raz drugi w karierze stanął na
olimpijskim podium. Podobnie jak osiem lat temu w Sydney, także w Pekinie mógł cieszyć się ze srebra.
Naszego ciężarowca po wspaniałej walce w kategorii 94 kg wyprzedził tylko niesamowity Kazach Ilia Ilin.
Nie zawiódł nasz pewniak do "złota" - gimnastyk Leszek Blanika. Polak cieszył się jak dziecko, a my
razem z nim. Sprawił sobie piękny prezent na koniec kariery olimpijskiej.
Kolejny medal w polskiej ekipie to kolejna niespodzianka. Srebrny krążek zdobył dyskobol Piotr
Małachowski, który od początku do końca był w czołówce swojej konkurencji. To pierwszy medal w
historii tej konkurencji dla polskiego sportowca.
Dwa ostatnie krążki powędwowały na szyje naszych sportowców w sobotę Najpierw po fantastycznej
jeździe srebrny medal w kolarstwie górskim zdobyła Maja Włoszczowska, a niedługo potem krążek z tego
samego kruszcu wywalczyły Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk w wyścigu kajakowych dwójek na 500
m.
Utworzono 7 March, 2017, 13:32
olimpia
MEDALE ZŁOTE :
- Tomasz Majewski
Złoto w pchnięciu kulą. Trudno wspanialszy początek zawodów lekkoatletycznych. Polak na najwyższym
stopniu podium, Mazurek Dąbrowskiego przy 90 tysiącach widzów. Igrzyska wreszcie są dla nas piękne,
- Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Adam Korol, Konrad Wasielewski
Czwórka podwójna. W niedzielnym finale Polacy prowadzili od początku. Na finiszu próbowali odrabiać
straty Włosi i Francuzi, ale fantastyczny finisz biało-czerwonej osady dał naszej reprezentacji drugie złoto
na igrzyskach w Pekinie’
- Leszek Blanik
Rywalizację w skoku wygrał w wielkim stylu. Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk zdobył pierwszy złoty medal
olimpijski w historii polskiej gimnastyki,
MEDALE SREBRNE :
- Robert Andrzejuk, Adam Wiercioch, Tomasz Motyka, Radosław Zawrotniak
Czterech zadziornych ze srebrem
Tego najbardziej brakowało cztery lata temu w Atenach: sukcesów tam, gdzie mało kto się ich
spodziewał. Polscy szpadziści zdobyli pierwszy medal dla Polski, pokonując w półfinale Chińczyków 45:44.
W finale przegrali z Francuzami 29:45,
- Piotr Małachowski
zdobył srebrny medal w rzucie dyskiem na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. To drugi, po złocie
kulomiota Majewskiego polski medal w lekkiej atletyce,
- Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak, Łukasz Pawłowski i Paweł Rańda
wicemistrzami olimpijskimi w czwórce bez sternika wagi lekkiej.To był niesamowity wyścig w wykonaniu
polskiej czwórki bez sternika wagi lekkiej. Zaczęli na samym końcu, a dopłynęli na drugim miejscu.
Niewielu wierzyło, że są w stanie zdobyć srebrny medal! A jednak.
- Szymon Kołecki
w niedzielę 17 sierpnia z wynikiem 403 kg (179+224) zdobył srebrny medal w kategorii 94 kg,
konkurencji podnoszenia ciężarów. Wygrał, z wynikiem 406 kg (180+226) Kazach Ilia Ilin.
- Maja Włoszczowska
w sobotę 23 sierpnia była druga w kolarstwie górskim. Wyścig wygrała Niemka Sabine Spitz, a brązowy
medal zdobyła Rosjanka Irina Kalentjewa.
- Aneta Konieczna, Beata Mikołajczyk
W ostatnim dniu rywalizacji kajakarzy i ostatnim starcie Polaków w finałach w końcu zdobyliśmy medal.
wywalczyły srebro w wyścigu K2 na 500 m. To dziesiąty medal polskich sportowców na tegorocznych
igrzyskach,
MEDAL BRĄZOWY :
- Agnieszka Wieszczek
występująca w kategorii 72 kg, zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w zapasach w stylu wolnym