Zabawy naszych rodziców

Transkrypt

Zabawy naszych rodziców
„ ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE” – W RAMACH PROJKETU SZKOŁY W RUCHU
Tydzień przed lekcją uczniowie otrzymali zadanie domowe, aby dowiedzieć się jak ich
rodzice bawili się w czasie wolnym
Scenariusz zajęć.
TEMAT: Zabawy naszych rodziców
Prowadząca: Katarzyna Urbaniak
Klasa : V
Cele:
-poznawanie nowych zabaw ruchowych
-kształtowanie współdziałania w zabawie grupowej
-integracja dzieci
-aktywizowanie, myślenie i działanie.
Miejsce: sala gimnastyczna
Przybory:
Plastikowe butelki, kulki kauczukowe, skakanka, kreda, guma
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Zbiórka, powitanie, zapoznanie z zadaniami lekcji.


Berek – jedna osoba jest berkiem a reszta musiała przed nim uciekać. Kogo złapał
berek, ten odpadał.
Berek kucany – kto przykucnął był chroniony przed berkiem i nie można było go
złapać.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Gra w klasy – na podłodze(ziemi) rysuje się odpowiednio kratki i przeskakując z
jednej do drugiej posuwało się noga kawałek np.szkiełka, Petkę(opakowanie pasty do
obuwia).
2. Zabawa w chowanego –najpierw wybierano spośród dzieci osoby kryjące się.
Następnie stosowało się krótką wyliczankę. Szukający stojący przodem do ściany
mówił wierszyk: Pałka zapałka dwa kije, kto się nie schowa ten kryje. Raz dwa trzy,
kryjesz ty! Mógł liczyć też do 10 czy 20, po czym krzyczał „szukam”. W tym czasie
pozostali kryli się w różnych zakamarkach podwórka. Kiedy szukający zauważył jakąś
kryjącą się osobę, szybko biegł do ściany domu, żeby zaklepać kolegę. Jeśli
znaleziony dobiegł pierwszy, mógł się zaklepać sam okrzykiem ”jestem”. Wówczas
szukający znów musiał znaleźć inną kryjąca się osobę. Ten, którego suka jacy
zaklepał, stał się szukającym.
3. Gra w chłopa – należało na podwórku narysować postać chłopaka a następnie rzucało
się kamyk tak, aby wpadł na odpowiedni kwadrat. Potem skakało się przez
poszczególne części na jednej nodze. W części gdzie była głowa, należało wskoczyć
obiema nogami jednocześnie.. Grało się tak długo, aż ktoś nie skusił.( stanął na linii
lub kamyk upadł poza linię).
4. Skakanie w gumę – do zabawy potrzebna była guma. Dwie osoby stawały w środku
gumy i ją rozciągały. Najpierw zakładały gumę na kostki, potem na łydkach, kolanach
, biodrach,
w pasie, czyli coraz wyżej. Trzecia osoba skakała zaczynając od gumy założonej na kostkach.
Skakała tak długo aż skusiła. Wtedy następowała zmiana trzymających gumę.
5. Ciuciubabka – jednej osobie zakrywało się oczy chusteczką a reszta uciekała i
chowała się , aby nie dać się złapać.
6. Gra w kręgle.
7. Rzucanka w kulki -rzucamy po kolei małymi kulkami w kierunku narysowanego koła.
Aby wygrać trzeba tak rzucić kulkę , aby znalazła się ona w najbardziej centralnym
punkcie koła. Przy okazji można wybija© kulki współzawodników.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Podsumowanie zajęć, dyskusja na temat różnic spędzania czasu wolnego przez nas i naszych
rodziców, pożegnanie.