Scenariusz zajęć wychowania fizycznego w klasie I Temat zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego w klasie I Temat zajęć
Scenariusz zajęć wychowania fizycznego w klasie I
Temat zajęć: Nauka kroku podstawowego walca.
Cele:
▪ poznanie nowego tańca
▪ wyzwalanie uczucia zadowolenia z umiejętności zatańczenia walca
Uczeń:
▪ potrafi tańczyć w parach,
▪ prawidłowo reaguje na muzykę,
▪ wykonuje obrót w trakcie tańca
Przybory: nagranie na płycie piosenki „Był sobie król”
Przebieg zajęć:
1.Przygotowanie do zajęć:
- zbiórka,
- sprawdzenie przygotowania do zajęć,
- przypomnienie zasad bezpieczeństwa.
- podanie tematu zajęć.
2. Część wstępna:
▪ Zabawa ożywiająca „Zaczarowany berek”.
Dzieci stoją w rozsypce. Jedno jest berkiem. Na hasło nauczyciela „berek” dzieci biegają po całej sali,
a berek - czarodziej stara się dotknąć któreś dziecko. Dotknięte dziecko staje nieruchomo w rozkroku
z rękami w „skrzydełka”. Inne dzieci mogą odczarować stojące dzieci przechodząc na kolanach między
nogami stojących dzieci.
▪ Ćwiczenia rozgrzewające.
Dzieci skaczą w podanym rytmie w dowolny sposób: na jednej nodze, na dwóch, krzyżując obie nogi,
obracając się itp.
3.Część główna:
▪ Wysłuchanie walczyka pt. „Był sobie król”. Krótka informacja na temat walca, jego podstawowego
kroku.
▪ Demonstracja przez nauczyciela najprostszego kroku walca odstawno – dostawnego.
▪ Indywidualne ćwiczenia:
- na 1 – PN w bok na palce, na 2 – pięta, na 3 – dostaw LN
- i odwrotnie, na 1 – LN w bok na palce, na 2 – pięta, na 3 – dostaw PN.
▪ Ćwiczenia w parach.
Tańczący w parze ustawieni są naprzeciwko siebie (blisko siebie). Tancerz prawą ręką obejmuje
tancerkę z tyłu poniżej jej lewej łopatki. Tancerka lewą dłoń składa na prawym ramieniu (poniżej barku)
tancerza. Wolne ręce tańczących są połączone i ugięte. Połączone dłonie uniesione są na wysokości
głowy osoby niżej w parze. Głowy skierowane nieco w lewo. Wykonują lekkie obroty podczas tańca.
4. Ćwiczenia kończące zajęcia.
▪ Zabawa uspokajająca – „Dyrygent”
Uczestnicy tej zabawy siedzą, np. w siadzie skrzyżnym w kole. Jeden z nich staje poza kołem
w dalszej odległości. W tym samym czasie spośród pozostałych zostaje wybrany „dyrygent”. Pokazuje
on wybrane ćwiczenia, które co chwila zmienia. Pozostali naśladują jego ruchy. Odgadnąć, kto jest
dyrygentem- to zadanie dla osoby stojącej poza kołem. W następnej kolejności osoba, która była
„dyrygentem” staje poza kołem.
▪ Zbiórka – omówienie zajęć. Wyróżnienie dzieci, które przezwyciężyły tremę i dobrze radziły sobie
w tańcu.
Opracowanie: mgr Beata Mitura