Scenariusz lekcji wychowawczej

Transkrypt

Scenariusz lekcji wychowawczej
Scenariusz lekcji edukacji zdrowotnej
Temat : „Aktywność fizyczna a rozwój człowieka ”
Cel główny: Uświadomienie uczniom zależności między prawidłowym odżywianiem i
aktywnością fizyczną, a rozwojem organizmu.
Cele szczegółowe
Uczeń :
 Rozumie znaczenie aktywności ruchowej dla zdrowia człowieka
 Wie w jaki sposób należy dbać o własne zdrowie aby uniknąć schorzeń aparatu
ruchu
 Potrafi wymienić choroby związane z brakiem aktywności ruchowej
 Potrafi aktywnie i bezpiecznie wypoczywać
Metody :
- praca w grupach
- pogadanka
- dyskusja
Środki dydaktyczne :
- materiał przygotowany przez nauczyciela
- karton
- mazaki
Przebieg lekcji:
I Faza organizacyjna
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
1.Przygotowanie do lekcji, podział klasy na grupy.
1.Uczniowie wchodzą do
klasy i wybierają kolorowe
2.Nauczyciel wita uczniów i zapoznaje ich z tematem lekcji.
karteczki. Siadają według
Informuje o pracy w grupach i wraz z uczniami wybiera liderów wybranego koloru
grup.
3.Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji.
2.Poznają temat lekcji
Zdrowie jest jedną z najbardziej pożądanych wartości w życiu
człowieka. Staramy się o nie dbać, lecz nie zawsze nam się to
udaje. Pracujemy nocą, śpimy długo, żyjemy w wiecznym
stresie, źle się odżywiamy. Często powoduje to nasze złe
samopoczucie, a w konsekwencji może doprowadzić do chorób.
Zdrowie każdego człowieka jest obecnie na całym świecie coraz
bardziej zagrożone przez zmieniające się na niekorzyść warunki
bytowania. Świadomość szkodliwości siedzącego trybu życia,
wadliwego odżywiania, otyłości i bezruchu wzmogła akcje
3.Uważnie słuchają zasad
dotyczących przebiegu
lekcji.
ochrony zdrowia poprzez odpowiednie przeciwdziałania.
Aktywność ruchowa jest nieodłącznym atrybutem życia
człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i
nabytych umiejętności. Odpowiednio dobrana, aktywność
fizyczna sprzyja rozwojowi organizmu i zachowaniu zdrowia.
Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt
kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi
sprawność i wydolność fizyczną. Systematyczna i codzienna
gimnastyka poprawia nie tylko postawę ale przyczynia się do
zachowania płynności i harmonii ruchów. Codzienne ćwiczenia
wpływają na naszą odporność, wzmacniają ją, rzadziej
chorujemy, jesteśmy bardziej wytrzymali na ból, wzrasta nasza
wydolność. Nie czujemy się zmęczeni, więc mamy dużo energii
i tryskamy humorem
Niedostatek ruchu powoduje, że rosnący organizm nie osiąga
pełni rozwoju: ma mniejszą pojemność płuc, mniejszą
wydolność fizyczną, słabsze mięśnie, gorszy refleks i
koordynację ruchów. Przeciętna wydolność fizyczna jest tak
mała, że wystarcza tylko na wykonanie codziennych czynności,
powoduje szybkie zmęczenie i znużenie.
Tymczasem, w coraz większym stopniu, zarówno u
młodzieży , jak i u dorosłych występuje tendencja do
ograniczania aktywności fizycznej. Główną przyczyną tego
stanu rzeczy są zdobycze cywilizacji, jak samochód, winda
umożliwiające uniknięcie wysiłku, TV czy komputer
zapewniające wygodną, nie męczącą rozrywkę.
Badania stanu zdrowia ludności Głównego Urzędu
Statystycznego z 1996 roku wykazały, że najbardziej popularną
u młodzieży formą spędzania wolnego czasu jest oglądanie TV i
czytanie. Z form odpoczynku czynnego preferowany jest
spacer. Aktywniejsze formy ruchu preferuje mniej niż połowa
uczniów. Jedynie 10% dziewcząt i 20% chłopców uprawia jakąś
dyscyplinę sportową.
Mała aktywność ruchowa i niewłaściwa dieta sprzyjają:
- pogarszaniu wydolności i sprawności fizycznej,
- pogarszanie postawy ciała i występowanie wad postawy ciała,
- nadwadze i otyłości.
. Obojętny stosunek do własnego zdrowia i bierne uleganie
nałogom cywilizacyjnym mogą na trwałe przyzwyczaić nas do
wykonywania minimum wysiłku fizycznego. To z kolei
prowadzi od zdrowia do choroby. Zmiany te polegają na zbyt
wczesnym starzeniu się, zmniejsza się wydolność oddechowa,
sztywnieje kręgosłup i zmniejsza się zakres ruchu w stawach.
Pogarsza się koordynacja ruchowa, mięśnie ulegają
zwiotczeniu. Dlatego należy pamiętać o
Aby aktywność ruchowa przynosiła odpowiednie efekty,
powinna być systematyczna, a ćwiczenia wykonywane przez
określony czas i z określoną intensywnością. Zalecana dla
młodzieży minimalna dawka aktywności ruchowej to: jedna
godzina dziennie dowolnego typu ruchu o zwiększonej
intensywności – takiej, aby bicie serca i oddech były
przyspieszone i wywołane zostało uczucie gorąca.
II Faza realizacji
Nauczyciel przydziela zadania poszczególnym grupom:
1.Grupa – „Jak młodzież korzysta z aktywności ruchowej?”
2.Grupa – „Jak dorośli korzystają z aktywności ruchowej?”
3.Grupa – Jak starsi ludzie korzystają z aktywności ruchowej?”
4.Grupa – „Korzyści wynikające z aktywności ruchowej”
1.Każda grupa pracuje nad
swoim zagadnieniem.
2.Liderzy omawiają
opracowane zagadnienie
III Faza podsumowująca
1.Nauczyciel stawia uczniom pytanie: „Jak aktywność fizyczna
wpływa na samopoczucie i rozwój młodego organizmu?”
1.Chętni uczniowie
odpowiadają
2.Wspólnie wypisujemy na plakacie( na tablicy) korzyści
wynikające z aktywności fizycznej i straty wynikające z jej
braku.
2.Praca zespołowa
3.Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują karteczki, na
których zaznaczają czy lekcja o takiej tematyce im się podoba
LITERATURA:
1. R. Wolański „Czynniki rozwoju człowieka” PWN, Warszawa 1981r.
2. M. Demel, A. Skład „Teoria wychowanie fizycznego” PWN Warszawa 1974r.
3. T. Ulatowski „Teoria i metodyka sportu” Sport i Turystyka
4. Podstawy teoretyczne programu „Trzymaj formę” Warszawa 2009r.
5. M. Jefimow „ Puls Życia 2” Podręcznik do biologii