Zobacz scenariusz

Transkrypt

Zobacz scenariusz
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO OBSZAR NR 2
Temat: Nauka podstawowych kroków i figur Poloneza.
Cel lekcji: Rozwój koordynacji ruchowej, wyrabianie umiejętności łączenia
ruchu z muzyką.
Zadania szczegółowe:
Umiejętności: Nauka kroków i figur w Polonezie.
Motoryczność: Płynność ,precyzja i koordynacja ruchowa.
Wiadomości: Krótka historia Poloneza, taniec jako forma rekreacji ruchowej.
Postawy: Współpraca w grupie, w parach.
Metody realizacji zadań: naśladowcza ścisła, powtórzeniowa.
Metody przekazywania wiadomości: pokaz z objaśnieniem, wykonywanie
zadań ruchowych.
Kasa: I A, B – gimnazjum.( dziewczęta)
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyki korekcyjnej.
Liczba ćwiczących: 18
Przybory : magnetofon, płyta z podkładem muzycznym.
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
Część wstępna
Zbiórka, sprawdzenie obecności oraz gotowości do
zajęć, podanie tematu lekcji i sposobu realizacji.
Rozgrzewka do spokojnej muzyki
- marsz w rytm muzyki
-w marszu wznosy RR w górę, w dół
-w marszu skłony głowy w przód i w tył
- w marszu co trzeci krok wypad nogą w przód
-w marszu jw. ze skrętem tułowia za nogą wypadową
-w marszu wspięcia na palcach
-w marszu chód na piętach
cwał bokiem w rytm muzyki
-bieg w rytm muzyki
-podskoki ze zmianą nogi raz na prawej raz na lewej
nodze.
Układ taneczny: Polonez warszawski
Zwrotka I
Takty 1-8,parami ,,trzymanie pierwsze”- osiem
kroków poloneza po obwodzie koła.
Takty 9-16,osiem kroków poloneza w przód przez
środek sali, ,,trzymanie drugie”.
Takty 17-24,ośmioma krokami poloneza partnerzy na
prawo, partnerki na lewo, do ustawienia w dwóch
szeregach naprzeciw siebie.
Rozgrzewka
psychomotoryczna
Część główna
Uwagi organizacyjnometodyczne
Ustawienie w dwuszeregu.
Ustawienie na obwodzie koła,
ćwiczenia wykonywane na
hasło nauczyciela.
Po obwodzie koła.
Część końcowa
Takty25-26,dwa kroki poloneza w przód – szeregami
do siebie.
Takty 27-28,dwa kroki poloneza w tył.
Takty 29-32, trzema krokami poloneza podejście par
do siebie ,podanie uniesionych prawych rąk i obrót
partnerki pod rekami trzema krokami.
Zwrotka II
Takty1-8 ,ze zwrotem do frontu osiem kroków
poloneza-„ para w lewo para w prawo”, do
zatoczenia mniejszych kół z podaniem rąk.
Takty 9-16,osiem kroków poloneza w obu kółkach
para za parą i dalej do spotkania się z parami
naprzeciw siebie,, Mostek”
Takty17-24,osiem kroków poloneza-obie grupy
ponownie spotykają się w przeciwległym punkcie sali
ponownie wykonują ,, Mostek” ze zmianą położenia
rąk.
Takty25-30,sześć kroków poloneza –ustawienie
parami w dwóch szeregach.
Takty 31-32, partner stoi w miejscu, a partnerka
dwunastoma krokami ósemkowymi obiega partnera
wokoło.
Zakończenie
Takty 1-4,czterema krokami poloneza
przegrupowanie par do ustawienia w szachownicyprzodem do frontu.
Takt 5 ,krok poloneza w przód.
Takt 6,krok poloneza w tył.
Takty 7-8,obieganie partnerki dookoła partnera
dwunastoma krokami na palcach. Taniec kończy się
zwrotem par do frontu. Partner unosi lewą rękę w
bok, partnerka wykonuje ukłon z lekkim ugięciem
kolan.
Na zakończenie powtarzamy pełny układ.
Ćwiczenia oddechowe i relaksujące.
Omówienie lekcji.
Pochwała najlepiej ćwiczących par.
Zadanie domowe –przećwiczenie poznanych figur.
Pożegnanie.
W dwóch szeregach naprzeciw
siebie.
Szeregami do siebie.
Dwa mniejsze koła.
Parami w dwóch szeregach.
W marszu po obwodzie koła.
siad ugięty w półkolu.

Podobne dokumenty