pobierz

Transkrypt

pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI TAŃCA
Temat: : Doskonalenie kroków poloneza w układzie tanecznym.
Miejsce - aula szkolna
Czas - 45 minut
Klasa - III LO
Przybory - płyta z muzyką, sprzęt nagłaśniający i odtwarzacz płyt CD
Prowadzący - Ewa Stadejek
Cel ogólny:
- Zapoznanie uczniów z polskim tańcem narodowym
- Rozwijanie poczucia rytmu i wrażliwości muzycznej
Cele szczegółowe lekcji:
1. Doskonalenie kroku podstawowego poloneza
2. Współpraca w parze i w grupie
3. Kształtowanie umiejętności prawidłowej i szybkiej oceny sytuacji
Psychomotoryczność:
- wyrobienie poczucia świadomego ruchu
- wyrobienie umiejętności świadomego rozluźniania i napinania mięśni ciała
- rozwinięcie koordynacji ruchowej i poczucia rytmu oraz orientacji przestrzennej
- wdrażanie do samokontroli prawidłowej sylwetki
- rozwinięcie płynności i estetyki ruchu
Umiejętności:
- potrafi prawidłowo połączyć w układ poznane kroki bazowe
- potrafi wykonać i powtórzyć układ choreograficzny
- potrafi orientować się w kierunkach i w przestrzeni w tańcu
Postawy:
- potrafi współdziałać w grupie i w parze
- świadomie rozwija swoje uzdolnienia i zainteresowania
- wie jak zachowywać się w zmieniających się sytuacjach
Metody realizacji zadań:
- bezpośredniej celowości ruchu
- naśladowcza - ścisła
- zadaniowa- ścisła
Formy organizacyjne pracy z uczniami:
- podział uczniów na pary
- prowadzenie zajęć frontalna i indywidualna
Metody nauczania ruchu:
- analityczna
- syntetyczna
- mieszana
- wpływu osobistego
- wpływu społecznego
Treść zadań
Tok lekcji
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Czynności
1.Zbiórka w szeregu
organizacyjno 2.Powitanie klasy
porządkowe.
Czas
Przebieg lekcji
Uwagi
organizacyjno metodyczne
4min. Zorganizowanie
grupy
3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
Odnotowanie
nieobecnych lub
niećwiczących
uczniów.
4.Podanie tematu lekcji oraz głównych zadań lekcji
CZĘŚĆ GŁÓWNA
3. Rozgrzewka pobudzenie
organizmu do
aktywności
A
1. Rozgrzewka przy muzyce prowadzona przez
nauczyciela - aerobik
10
min.
- kroki podstawowe
- marsz w miejscu
- Step Touch, odstaw-dostaw na zmianę prawą i
lewą nogę w bok, krok pojedyńczy, podwójny i
poczwórny łącząc z pracą rąk
Metoda
naśladowcza ścisła
Kontrola
wykonania
poszczególnych
kroków
- Step Out , Hell Back
CZĘŚĆ GŁÓWNA B
4. Kształtowanie
koordynacji
ruchowej i
poczucia rytmu
oraz orientacji
przestrzennej.
Przypomnienie podstawowego kroku poloneza i
połączenie poszczególnych figur w układ
choreograficzny.
1.Partnerki stoją naprzeciw partnerów w
odpowiedniej odległości od siebie na odpowiedni
takt muzyki idą krokiem poloneza do siebie i kłaniają
25
min
Metoda
zadaniowa ścisła
się , tworząc pary.
2. Pary rozchodzą się jedna w prawo , druga w lewo
na boki i tak na zmianę , idą w kierunku wejścia do
auli
3. Tworzą czwórki i idą do przodu
4".Fala" - cała czwórka wykonuje krok polonezowy w
prawo ( T1, T2, T3 ), krok polonezowy w lewo.
Czwórki wykonują to w przeciwnych kierunkach,
pierwsza w prawo, druga w lewo itd.
5. Partnerzy klękają na prawe kolano, a partnerki
tańczą wokół nich krokiem poloneza , wstają i
ponownie czwórki wracają na swoje miejsce
6. "Tunel", środkowe pary wchodzą do tunelu, a
pojedyńcze osoby rozchodzą się na boki na prawo i
lewo
7. Partnerzy ponownie łączą się w swoje pary i
tworzą półkole, a następnie most
8." Most" - jedna para przechodzi pod rękoma
drugiej pary i tak na zmianę
9. Gdy wszystkie pary przejdą most , tworzą jedno
koło a następnie dwa koła
10. Z dwóch kół tworzą "koronki", jak są ponownie
ze swoimi partnerami tańczą krok poloneza
trzymając się za ręce o obracając się w około
11. Następnie tworzą rozgwiazdy ( cały czas
poruszają się krokiem poloneza )- partnerki obrotem
w tył zmieniają partnera, partnerzy mają złączone w
środku ręce
12. Partnerki, gdy ponownie są ze swoim partnerem,
rozchodzą sie tworząc koło idą po kole stają i na
odpowiedni takt, co druga para wchodzi do środka
koła , tworząc wewnętrzne koło, zewnętrzne pary idą
do przodu, , stają i wtedy wewnętrzne pary cofają
się na swoje miejsca najpierw partnerka, potem
partner i tak samo pozostałe pary i stają tyłem do
środka koła, a następnie obracają się przodem do
środka koła i kłaniają się.
13. Koniec układu - wszyscy dziękują sobie
oklaskami., podsumowanie i powtarzają układ od
Metoda
bezpośredniej
celowości ruchu
Nauczyciel liczy
takty
Nauczyciel
podsumowuje
układ, omawia
poszczególne
figury i zwraca
uwagę na błędy.
Słucha propozycji i
uwag uczniów
dotyczących
układu.
początku.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
5.Uspokojenie
1. Stretching: rozciąganie mięśni
organizmu
- mięśni rąk
- mięśni nóg
- całego ciała
5min Metoda
naśladowcza ścisła
1min. Podsumowanie i
omówienie
realizacji zadań
lekcji .