pobierz

Transkrypt

pobierz
KONSPEKT LEKCJI: 1
DATA: 05.03.15
DYSCYPLINA: SIATKÓWKA
TEMAT: Nauczanie zagrywki tenisowej rotacyjnej, doskonalenie odbić
sposobem górnym i dolnym oburącz.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 15
Klasa/ Płeć: IIE / K
Czas trwania zajęć: 90min.
Przybory: piłki do siatkówki
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać zagrywkę tenisową rotacyjną oraz
doskonali odbicia sposobem górnym i dolnym oburącz
2.Wiadomości. : jak poprawnie wykonać zagrywkę tenisową rotacyjną
3.Sprawność motoryczna. : koordynacja, siła mm. RR
4.Akcent wychowawczy: zdyscyplinowanie, współpraca w trójkach
Imię i nazwisko prowadzącego: Siwik Paweł
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
1.Część
organizacyjna
1.Zbiórka
2.Powitanie
3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.
2.Nastawienie do 1.Podanie tematu.
aktywnego
2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.
udziału w lekcji
3.Rozgrzewka,
1. Bieg wokół sali
psychomotoryka - Cw RR: krążenia ramion w przód, w tył, na przemian, w przód w podskokach,
i profilaktyka
- co trzy kroki dotknięcie raz lewą, raz prawą ręką podłoża,
- Ćw NN: bieg odstawno dostawny do zewnątrz i wewnątrz,
- Ćw NN: bieg skrzyżny do zewnątrz i wewnątrz,
- co trzy kroki wyskok w górę - kolana do klatki piersiowej,
Ćw. Kształtujące z piłkami.
1. Stojąc z rękami w górze piłka przed nogami wykonujemy krążenia tułowia,
naprzemian co krążenie łapiemy piłkę i kładziemy z powrotem na ziemi.
2. Pw. Stojąc piłka w prostych rr nad sobą, skłony tułowia w przód i w tył.
3. Pw. Stojąc wykonujemy 5 przysiadów tak, aby piłka nie wypadła (piłka między
nogami)
4. Pw. Stojąc piłka trzymana przed klatką piersiową, wysoki wyrzut piłki w górę
przysiad i chwyt piłki w wyskoku,
5. Pw. Siad prosty, piłka przy prawym biodrze, toczymy piłkę wokół siebie,
6. Pw. Leżenie przodem, piłka przy prawym ramieniu, toczymy piłkę na przemian pod
klatką piersiową,
7. Pw. Leżenie tyłem, piłka między kostkami, skłony tułowia by chwycić piłkę i
przenieść za głowę.
Zadanie samodzielne: wykorzystać piłkę w dowolny sposób kształtując równowagę.
4.Kształtowanie Pokaz i objaśnienie techniki wykonania zagrywki tenisowej rotacyjnej.
umiejętności i
Nauka zagrywki tenisowej rotacyjnej.
doskonalenie
1.Nauka prawidłowego ruchu ręki. Ćwiczący wykonują " prawidłową " zagrywkę bez
sprawności
piłki, a prowadzący poprawia błędy. ( Markowanie zagrywki ).
2.Ćwiczący wykonuje podrzut piłki w górę przed sobą, ręką zagrywającą wykonuje
Dozow.
2 min.
Uwagi organizacyjnometodyczne
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej
- nie ćwiczący siadają na ławce
- kontrola obuwia i ubioru
1 min.
2 min.
- kolana wysoko pod klatkę
18 min.
- w rozsypce na przeciwko
nauczyciela
2 min.
15 min.
- ustawienie w szachownicy przed
prowadzącym
Ustawienie twarzą do ściany ( 5 m),
5.Uspokojenie
organizmu
6.Część
organizacyjnoporządkowa
7.Nastawienie do
aktywności
ruchowe
zamach, a następnie podtrzymuje piłkę w najwyższym punkcie. Ręka przeciwna
zagrywającej podtrzymuje piłkę od dołu, ręka zagrywająca ułożona jest na piłce tak jak
podczas uderzenia.
każdy z piłką
3. Ćwiczący wykonuje najpierw przytrzymanie piłki, a następnym razem uderza piłkę
tak aby nadać jej rotację doparkietową. Ćwiczenie wykonujemy raz lewą raz prawą
ręką.
Doskonalenie odbić piłki sposobem górnym i dolnym w trójkach.
I. Ćwiczący ustawieni w trójkącie równobocznym. Piłka odbijana jest sposobem
górnym po obwodzie trójkąta. Po każdym odbiciu ćwiczący wykonują : przysiad,
następnym razem leżenie tyłem.
II. Ćwiczący 1 podaję piłkę sposobem górnym do ćwiczącego 2, ten podaje ją również
sposobem górnym w tył do ćwiczącego 3. W momencie podania piłki przez ćwiczącego
1, do ćwiczącego 2 następuje zmiana miejsca, podobna następuje pomiędzy 3 a 1.
III. Piłkę podaje 1 do 2 ten sposobem dolnym oddaje z powrotem do 1. Ćwiczący 1
podaje sposobem górnym do 3 i w tym momencie następuje zmiana miejsc między 1 i
2. Ćwiczący 3 podaje piłkę sposobem górnym do 1, ten oddaje ją sposobem dolnym, a 3
podaje sposobem górnym do 2. Zmiana miejsc następuje pomiędzy 3 i 1.
1. „Minutka”- uczniowie leżą na parkiecie i odliczają czas 60 sekund po czym wstają.
Ustawienie j w.
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego.
2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.
3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.
45 min.
1 min.
2 min.
1 min.
Ustawienie w rozsypce, rozpoczęcie
zabawy na sygnał nauczyciela
- w szeregu na linii bocznej boiska