Konspekt lekcji języka angielskiego zawierający elementy

Transkrypt

Konspekt lekcji języka angielskiego zawierający elementy
Konspekt lekcji języka angielskiego zawierający elementy „genderowe”
Temat: My dream job.
Klasa: 3 liceum
Czas trwania: 45 min.
Cele:
-przypomnienie konstrukcji gramatycznych i słownictwa związanego z opisem zawodów
-rozwijanie umiejętności poprawnej wypowiedzi ustnej na podany temat z zastosowaniem
odpowiedniego słownictwa i konstrukcji gramatycznych
-uświadomienie wpływu stereotypów na podejmowanie życiowych decyzji
Efekty:
-uczeń zna słownictwo i konstrukcje gramatyczne związane z opisem zawodów
- uczeń używa właściwych wyrażeń w zakresie niezbędnym do uczestnictwa w sytuacjach
komunikacyjnych
-uczeń opisuje różne zawody wykorzystując odpowiednie słownictwo i konstrukcje gramatyczne
- uczeń stosuje w praktyce sposoby przełamywania stereotypów
Metody pracy: ćwiczenia, dyskusja, gra dydaktyczna
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Materiały: kartki z przygotowanym przez nauczyciela ćwiczeniem gramatycznym, karty z grą
dydaktyczną
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do zajęć - przypomnienie konstrukcji gramatycznych „be going to”, „would like”, 2
okresu warunkowego oraz czasu Future Simple. Wykonanie ćwiczenia pisemnego sprawdzającego
umiejętność poprawnego i właściwego użycia tych konstrukcji.
3. Gra dydaktyczna „świat zawodów” – przyporządkowanie nazw podanych zawodów do różnych
kategorii np. niebezpieczne, niezwykłe, typowe, nietypowe itp… z jednoczesnym zwróceniem uwagi
na podział „zawody dla mężczyzn”, „zawody dla kobiet”.
4. Ćwiczenia w mówieniu – opisanie swojego wymarzonego zawodu z wykorzystaniem odpowiednich
konstrukcji gramatycznych (na czym polega ta praca, jakie umiejętności i predyspozycje są niezbędne
do jej wykonywania, czy ważna jest płeć pracownika i dlaczego) .
5. Krótka dyskusja dotycząca stereotypów odnośnie wykonywanych zawodów w aspekcie równości
płci. Refleksje na temat wpływu stereotypów na życie.
Jakie stereotypy funkcjonują w społeczeństwie odnośnie podziału zawodów na męskie i żeńskie?
Dlaczego istnieją takie stereotypy – jakie jest ich źródło? Czy płeć jest istotna przy wykonywaniu
różnych zawodów – jeśli tak to w jakich sytuacjach? Czy znasz przykłady z życia osób wykonujących
pracę postrzeganą jako nietypową ? Jak stereotypy wpływają na życie? Jak nie ulegać stereotypom?
6. Podsumowanie.