Scenariusz zajęć ruchowych organizowanych w ramach akcji

Transkrypt

Scenariusz zajęć ruchowych organizowanych w ramach akcji
Scenariusz zajęć ruchowych organizowanych
w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może
Grupa: Pszczółki
Prowadząca: Krystyna Tylkowska
Data: 18.03. 2014.
Temat: Przeszkody do pokonania.
Grupa wiekowa: czterolatki i pięciolatki.
Czas trwania: 45 min.
Cele:
-integracja grupy,
-kształtowanie zdrowych nawyków sportowych,
-przypomnienie zasad fair play,
-rozwijanie aktywności i sprawności ruchowej,
Pomoce i metody:
pachołki, materac, drabinki, woreczki, ławka, koło hula-hop, kształtki; metody przez ruch,
działanie.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa o tym, czym jest przeszkoda i szukanie twórczych sposobów na pokonanie
jej(burza mózgów). Wprowadzenie terminu „tor przeszkód.” Przypomnienie zasad
obowiązujących w sporcie.
2. Zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa Berek kucany, Raz dwa trzy król patrzy.
3. Rozgrzewka w kole z elementami gimnastyki ogólnej.
4. Sztafeta między pachołkami (przedmiotem, który dzieci sobie przekazują jest woreczek
gimnastyczny).
5. Pierwszy tor przeszkód (wszystkie tory przeszkód dzieci pokonują kolejno,
indywidualnie na miarę swoich możliwości, reszta grupy dopinguje każdemu z
zawodników) : czworakowanie slalomem, skoki przez kształtki, rzut woreczkiem do celu
(koła hula-hop).
6. Drugi tor przeszkód: „pajączek” do pachołka z woreczkiem na brzuchu, przejście pod
ławeczką, skok w dal, przejście nad ławeczką, skoki na jednej nodze z woreczkiem pod
brodą, chód z woreczkiem na głowie.
7. Trzeci tor przeszkód: czołganie się po materacu, slalom cwałem, skoki obunóż do
przodu i do tyłu, turlanie się po materacu, podrzucanie woreczków stopami, kręcenie koła
hula-hop, wchodzenie na drabinki, zwis z drabinek na obu rękach.
8. Pogratulowanie uczestnikom zwycięskiego pokonania wszystkich torów przeszkód,
podziękowanie grupie za doping, za przestrzeganie zasad sportowych, zakończenie zajęć.