Scenariusz nr 1

Transkrypt

Scenariusz nr 1
Scenariusz do ćwiczeń gimnastycznych z elementami kinezjologii
edukacyjnej dla dzieci trzyletnich pt.: „Wiosenne porządki”
Opracowała: Magdalena Wojtaś
Data przeprowadzenia zajęć: 24.03.2014 r.
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, tamburyn, bębenek, gazety.
Cel główny: rozwijanie sprawności fizycznej poprzez różnorodne ćwiczenie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wykonuje ćwiczenia z zakresu kinezjologii edukacyjnej,
- reaguje na sygnały dźwiękowe i słowne,
- wykonuje ćwiczenia angażując swoje ciało,
- stosuje się do poleceń nauczyciela,
- stara się wykonać ćwiczenia prawidłowo,
- wspólnie z innymi dziećmi tworzy koło,
- podnosi sprawność fizyczną przez udział w zajęciach.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wszystkich uczestników piosenką pt.: „Wszyscy są”
„Wszyscy są witam was, zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty raz, dwa, trzy”
2. Ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej: dzieci siadają w kręgu, jedno z nich rozdaje
kubeczki plastikowe, nauczyciel napełnia kubeczki wodą - picie wody małymi
łyczkami, kapturki myśliciela - dużymi palcami i kciukiem chwytamy małżowinę
uszną i masujemy ją odciągając do tyłu i ściskając, masaż zaczynamy od góry płatka
ucha, ruchy naprzemienne – kręcenie rękoma dużych kół na przemian raz prawą, raz
lewą ręką.
3. Ćwiczenia rozgrzewające - tworzenie wspólnie z nauczycielką koła, marsz
w miejscu w rytm muzyki. Na umówiony sygnał dzieci podskakują jak piłki do góry,
po czym znowu zaczynają maszerować w miejscu. Na kolejny sygnał dzieci unosząc
wysoko kolana maszerując po kole. Na sygnał słowny dzieci zaczynają iść na palcach,
następnie na piętach.
4. „Malowanie” – dzieci zamienione w malarzy w czapkach z gazet malują swoją salę
raz jedną, raz drugą ręką a na koniec obiema na raz, doskonaląc koordynację ruchową.
5. „Wbijanie gwoździków”- dzieci siedzą na dywanie w kole. Zwijają dłonie w pięści
i stykają je ze sobą trzymając w odległości około 10 centymetrów od głowy.
Następnie głową naśladują wbijanie gwoździ młotkiem – wzmacnianie mięśni szyi.
6. „Mycie podłogi”- dzieci siedzą na podłodze nauczycielka rozdaje każdemu woreczek
gimnastyczny, który spełniał będzie rolę szmatki do podłogi. Dzieci przesuwając
woreczek w różnych kierunkach po podłodze naśladują czynność mycia podłogi –
wzmacnianie mięśni rąk, kręgosłupa.
7. „Wycieramy kurz” –
każde dziecko po zakończeniu porządków ma ubrudzone
ubranie, więc wykonują czynność otrzepywania się z kurzu z miejsc kolejno
wskazywanych przez wychowawcę np. z głowy, stopy itp.
8. Porządki w ogródku” –po zakończeniu wiosennych porządków w sali przedszkolnej
czas na wysprzątanie ogrodu. Dzieci na sygnał bębenka naśladują czynność kopania
ogródka, a na sygnał tamburyna grabią liście.
9. „Zabawa z gazetą” - po zakończeniu wiosennych porządków przyszedł czas na
zabawę. Dzieci z gazety tworzą samodzielnie kulę, następnie porzucają nią do góry
i starają się złapać.
10. „Czas na relaks” dzieci siadają na dywanie jeden za drugim i wyobrażając sobie, że
znajdują się w pięknym, zielonym ogrodzie wzajemnie masują sobie plecy.