Przykładowy scenariusz zajęć

Transkrypt

Przykładowy scenariusz zajęć
Mirosław Piotrowski
Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim
Powstanie warszawskie i akcja "Burza" na
Zamojszczyźnie
Przykładowy scenariusz zajęć:
Temat: My w roli powstańców- próba aranżacji sytuacji przedstawionych na zdjęciach
archiwalnych z powstania warszawskiego
Cele: Poznanie znaków rozpoznawczych, umundurowania i uzbrojenia powstańców. Poznanie
warunków walki i życia codziennego w Warszawie w czasie powstania. Rozwijanie
wyobraźni historycznej. Kształtowanie postawy szacunku dla bohaterskiej walki żołnierzy
AK i cierpienia ludności cywilnej w czasie powstania. Doskonalenie umiejętności
efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie.
Pomoce dydaktyczne: Albumy zdjęć z powstania warszawskiego( E. Lokajski- "Fotografie z
Powstania Warszawskiego", "Pamięć Powstania", N. Davies- "Powstanie'44"), wydrukowane
z internetu i encyklopedii multimedialnych fotografie przedstawiające powstańców, fotografie
w formie cyfrowej, nagrania piosenek z okresu powstania, rekwizyty i pamiątki z czasów II
wojny światowej.
Sprzęt techniczny: aparat cyfrowy, przenośny komputer, rzutnik multimedialny, urządzenie
wzmacniające dźwięk.
Metody pracy: praca z materiałami archiwalnymi (teksty źródłowe, fotografie), rozmowa
nauczająca, praca w grupach, elementy dramy (scenki- żywe obrazy historyczne). Czas: 2
godziny lekcyjne.
Tok zajęć:
1) Zapoznanie uczniów z tematem i celami.
2) Odtworzenie za pomocą komputera i rzutnika multimedialnego piosenki "Warszawskie
dzieci" zespołu "Dzieci z Brodą".
3) Rozmowa na temat udziału młodzieży w powstaniu warszawskim.
4) Odczytanie fragmentów wspomnień uczestnika wydarzeń.
5) Praca w grupach. - Wyłonienie reżysera w każdej grupie. - Wybór zdjęć z albumów. Aranżacja zdjęć na podstawie archiwalnych fotografii z powstania. - Wykonanie za pomocą
aparatu cyfrowego zdjęć uczestników zajęć w strojach powstańców. - Prezentacja
wykonanych zdjęć za pomocą laptopa i rzutnika multimedialnego. - Wybór najciekawszych
zdjęć do powiększenia i zamieszczenia na stronie internetowej koła historycznego (zdjęcia
próbne można zobaczyć na stronie kółka historycznego www.kolohistoryczne2.neostrada.pl).
6) Podsumowanie i refleksje uczniów. Ocena zajęć, wymiana opinii, ustalenie zadań do
realizacji na kolejnym spotkaniu.