Polaczenia torow tramwaj int
Transkrypt
Polaczenia torow tramwaj int
Zakład Inżynierii Komunikacyjnej Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Warszawska DROGI SZYNOWE PODSTAWY PROJEKTOWANIA LINII I WĘZŁÓW TRAMWAJOWYCH CZĘŚĆ II - PROJEKTOWANIE POŁĄCZEŃ TORÓW TRAMWAJOWYCH Połączenie torów tramwajowych rozjazdami z krzyżownicami łukowymi Siatka rozjazdu Specyfikacja rozjazdu 2 3 Połączenie torów tramwajowych zwrotnicami z krzyżownicami łukowymi Siatka rozjazdu Specyfikacja rozjazdu 9 10 14 Opracował Stanisław Żurawski na podstawie − Tory tramwajowe. Jan Kubalski, WKiŁ - 1978 − Kolejová doprava ve mĕstĕ. B. Kubát, P. Tyc, H. Krejčiříková. Vydavatelství České Vysoké Učení Technické v Praze 1995 Warszawa 2004/2005 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com 5 5 6 Projektowanie zjazdu tramwajowego z przystankiem oraz przebudowy ulicy Przykładowe rozwiązanie Obliczenia elementów siatki rozjazdu Obliczenia elementów specyfikacji rozjazdu 2 9 2 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II POŁĄCZENIE TORÓW TRAMWAJOWYCH ROZJAZDAMI Z KRZYŻOWNICAMI ŁUKOWYMI Rrozjazdu = Rłuku kołowego SIATKA ROZJAZDU Kąt zwrotu trasy: αo Promień łuku kołowego: R Kąty w rozjeździe: αr , βr , γr Obliczenie długości stycznych do łuków kołowych αr [m] 2 α − 2 ⋅α r długość stycznej do łuku zasadniczego (CD=DF) T2 = R ⋅ tg o [m] 2 α długość stycznej do łuku kołowego (AE=EH) T = R ⋅ tg o [m] 2 Obliczenie długości odcinka DE długość stycznej do łuku w rozjeździe (AB=BC) obliczenie kątów [o] β2 = 90 - ½ αo obliczenie odc. DG DG = T1 + T2 T1 = R ⋅ tg obliczenie odcinka DI obliczenie odc. DE DI DI = sin α r = sin β 2 DG DE stąd stąd DI = DG ⋅ sin α r DE = Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com DI sin β 2 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II POŁĄCZENIE TORÓW TRAMWAJOWYCH ROZJAZDAMI Z KRZYŻOWNICAMI ŁUKOWYMI Rrozjazdu = Rłuku kołowego SPECYFIKACJA ROZJAZDU odległość między tokami szynowymi – s = 1435 mm s Rz = R + promień łuku toku zewnętrznego 2 s promień łuku toku wewnętrznego R z = R − 2 odcinki toków szynowych w rozjeździe odcinki proste BB1 – długość rozjazdu AK = R z − Rw 2 2 KA1 = BB1 − AK odcinki łukowe π ⋅ βr 180 π ⋅γ r KB2 = R z ⋅ 180 π ⋅α r AA2 = Rw ⋅ 180 BK = R z ⋅ Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com 3 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II odcinki toków szynowych między rozjazdami odcinki proste wewnętrzne AF = FC = Rw ⋅ tg αo 2 stąd A1 F = AF − AK − KA1 odcinki proste zewnętrzne α BG = Rz ⋅ tg o 2 s EG = sin(180 − α o ) B1 E = BG − EG − BB1 odcinki łukowe α s = α o − 2 ⋅α r π ⋅α s 180 π ⋅α s B2 D2 = Rz ⋅ 180 A2 C 2 = Rw ⋅ Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com 4 5 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II POŁĄCZENIE TORÓW TRAMWAJOWYCH ZWROTNICAMI I KRZYŻOWNICAMI ŁUKOWYMI Rzwrotnicy > Rłuku kołowego SIATKA ROZJAZDU Wielkości zadane: – szerokość toru s [mm] – kąt zwrotu trasy α [o] Wielkości przyjmowane: – promień łuku zasadniczego R2 [m] – promień łuku w zwrotnicy R1 [m] – kąt zwrotnicy α1 Wielkości obliczane: – kąt środkowy łuku zasadniczego α2 = α - 2 α1 – styczna do łuku w zwrotnicy AB=BC=FG=GH = T1 = R1 ⋅ tg α1 2 α2 2 (T + T2 ) ⋅ sin α 1 – odległość między wierzchołkami załomów DE = 1 gdzie β2 = 90 - ½ α sin β 2 – odległości między początkiem i końcem układu a skrzyżowaniem kierunków prostych T = b1 + b2 + T1 gdzie b = T1 + T2 a = b ⋅ sin α b ⋅ sin α1 a b1 = = tgβ 2 tgβ 2 b2 = b ⋅ cosα 1 – styczna do łuku zasadniczego CD=DF = T2 = R2 ⋅ tg Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II SPECYFIKACJA ROZJAZDU Wyznaczenie wielkości promieni toków szynowych: w zwrotnicy s R1z = R1 + 2 s R1w = R1 − 2 w łuku s R2 z = R2 + 2 s R2 w = R 2 − 2 Obliczenie długości zwrotnicy M = R1z ⋅ sin α 1 Długość łuku zewnętrznego w zwrotnicy BBo = DDo = R1z ⋅ tg α1 2 Długość łuku wewnętrznego w zwrotnicy AAo = CC o = R1w ⋅ tg α1 2 Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com 6 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II Wielkość kąta φB 7 a3 = R1z − R2 z a 2 = a3 ⋅ sin α 1 a1 = a 3 ⋅ cosα1 y1 = R1z − a1 − R2 z y = s − y1 x = R2 z − ( R2 z − y ) 2 x sin ϕ = → ϕ R2 z ϕ B = ϕ − α1 2 Odległość od początku zwrotnicy do krzyżownicy AK = CK1 = L L = a2 + x Długość toku zewnętrznego od końca zwrotnicy do krzyżownicy BoK = DoK1 o π ⋅ϕ B Bo K = D o K 1 = R2 z ⋅ 180 Długość toku zewnętrznego między krzyżownicami KK1 α 2k = α 2 − 2 ⋅ ϕ B KK 1 = R2 z ⋅ π ⋅ α 2k 180 o π ⋅α 2 180 o Długość łuku wewnętrznego AoCo Ao C o = R2 w ⋅ Długości prostych odcinków szyn w zwrotnicach przyjmujemy jako równe odcinkom łukowym. Dla wyznaczenia długości pozostałych odcinków prostych obliczono wielkość promienia łuku zastępczego o długości stycznej równej długości odcinków AE i EH siatki rozjazdu Długości odcinków prostych w tokach wewnętrznych α AF = FC = Rzast .w ⋅ tg 2 stąd KF = AF − AK Długości odcinków prostych w tokach zewnętrznych α BG = DG = Rzast . z ⋅ tg 2 s EG = sin(180 − α ) B1 E = BG − EG − BB1 Na następnej stronie znajduje się rysunek ilustrujący zależności geometryczne obliczeń. Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com 8 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II 9 PROJEKTOWANIE ZJAZDU TRAMWAJOWEGO Z PRZYSTANKIEM ORAZ PRZEBUDOWY ULICY PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIE Założenia: • dwie linie tramwajowe dwutorowe krzyżują się pod kątek α= 79° • obok linii A-B położona jest ulica klasy Z, w odległości a=2,00 m od osi skrajnego toru • na linii C-D jest wysepka przystankowa, położona w odległości l=52,00m od skrzyżowania najbliższych torów • rozstaw torów linii A-B m1=3,31m, a rozstaw torów linii C-D m2=2,94m Zakres projektu: o zaprojektować tramwajowy zjazd dwutorowy z kierunku A na kierunek C z zachowaniem funkcji istniejącego przystanku na linii C-D o zaprojektować przystanek tramwajowy na linii A-B przed zjazdem na kierunek C o zaprojektować przebudowę istniejącej ulicy w obrębie planowanej wysepki przystankowej Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II 10 OBLICZENIA ELEMENTÓW SIATKI ROZJAZDU Obliczenie możliwej długości stycznej do łuku w torach zewnętrznych przy uwzględnieniu istniejącej wysepki przystankowej Odległość od początku istniejącej wysepki przystankowej do skrzyżowania osi torów zewnętrznych w przybliżeniu wynosi: m1 + l = 3,31 m + 52,00 m = 55,31 m. Przyjęcie m1 jest wystarczające na tym etapie obliczeń szacunkowych. Styczna do łuku zewnętrznego T może więc wynosić około 55,31 m. Stąd wyliczamy wielkość promienia łuku, jaki można by zastosować na tym zjeździe T 55,31 R= = = 67,0964 m α 0,8243363 tg 2 Możemy więc dla zjazdu przyjąć połączenie torów zewnętrznych łukiem o promieniu co najmniej 50 m z zastosowaniem krzywych przejściowych w postaci odcinków łukowych o promieniu 100 m, a w naszym przypadku będą to zwrotnice o promieniu toru zwrotnego R1=100 m i kącie środkowym α1=4,039704°. Obliczenie długości torów w obrębie skrzyżowania dane: α=79°; m1=L1D2=3,31 m; m2=D1D2=2,95 m DD 2,95 D1 D2 = 0,5734 m = tgα ; stąd DD1 = 1 2 = tgα 5,144554016 DD1 DD 2,95 D1 D2 = sin α ; stąd DD2 = 1 2 = = 3,0052 m sin α 0,981627183 DD2 LD 3,31 L1 D2 = sin α ; stąd LD2 = 1 2 = = 3,3720 m sin α 0,981627183 LD2 LD 3,31 L1 D2 = 0,6434 m = tgα ; stąd LL1 = 1 2 = tgα 5,144554016 LL1 Uwaga: długości i odległości obliczamy w metrach z dokładnością do 4 miejsc po przecinku, lub w milimetrach z dokładnością do 1 miejsca po przecinku. Na rysunkach długości podajemy w milimetrach. Obliczenie kątów Kąt zwrotu trasy α = 79º (w tym przypadku jest równy kątowi skrzyżowania). Kąt zwrotnicy α1 = 4,039704º; stąd sin α1 = 0,070447734 i tg (α1/2) = 0,035267678 Kąt środkowy łuku α2 = α – 2 α1 = 70,920592º; stąd tg (α2/2) = 0,712248046 Kąt pomocniczy trójkąta BDE β2 = (180- α)/2 = 50,5º; stąd sin β2 = 0,771624583 Kąt pomocniczy trójkąta BDE β3 = (180- α1 – β2 = 125,4602965º; stąd sin β3 = 0,81451773 Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II Schemat do obliczeń elementów siatki rozjazdu Obliczenia elementów siatki rozjazdu dla toru zewnętrznego Obliczenie stycznych do łuku w zwrotnicy α1 = 100 · 0,035267678 = 3,5268 m 2 Obliczenie wielkości maksymalnego promienia łuku zasadniczego w torze zewnętrznym, takiego aby zjazd kończył się równo z początkiem wysepki istniejącego przystanku na kierunku CD HD = AD = 3,3720 + 52,0000 = 55,3720 m AB=BC=FG=GH = T1 = R1 ⋅ tg DG = BD = DH – GH = 55,3720 – 3,5268 = 51,8452 m BE ⋅ sin β 3 BD ⋅ sin β 2 51,8452 ⋅ 0,771624583 stąd BE = = = 49,1150 m sin β 2 sin β 3 0,81451773 Styczna do łuku zasadniczego α T2 = CE = BE – BC = 49,1150 – 3,5268 = 45,5882 m oraz T2 = R2 ⋅ tg 2 2 stąd szukana wielkość promienia łuku wynosi T2 45,5882 R2 = = = 64,0061 m tg (α 2 / 2 ) 0,712248046 Przyjęto R2 = 64,0000 m. BD = Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com 11 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II 12 Obliczenie pozostałych elementów siatki rozjazdu dla toru zewnętrznego styczna do łuku zasadniczego T2 = R2 ⋅ tg α2 = 64 ⋅ 0,712248046 = 45,5839 m 2 długości odcinków stycznych BE=BC+CE=3,5268+45,5839=49,1107 m; EG=BE BE ⋅ sin β 3 49,1107 ⋅ 0,81451773 BD = GD = = = 51,8407 m sin β 2 0,71624583 HD=AD=AB+BD=3,5268+51,8407=55,3675 m odległość między wierzchołkami D i E BE ⋅ sin α1 49,1107 ⋅ 0,070447734 DE = = = 4,4837 m sin β 2 0,771624583 Analiza szerokości międzytorza na wlotach rozjazdu Zgodnie z normą PN-K-92009 Skrajnia budowli. Wymagania. należy określić wielkości poszerzeń skrajni na odcinkach torów w łuku a głównie w przekrojach, gdzie następują zmiany wartości promieni. Zakładając, że w torze wewnętrznym zastosuję podobny układ łukowy o wielkości promienia zasadniczego R2w≥R2z , to zgodnie z założonym schematem obliczam wymagane minimalne szerokości międzytorzy niezabudowanych w następujących przekrojach: przekroje (1) - początek zwrotnicy o promieniu R1=100m w jednym torze i prosta w torze drugim m = 2,9 + 5/R1 = 2,9 + 5/100 = 2,95 m przekroje (2 - łuk zwrotnicy w jednym torze i początek zwrotnicy w drugim torze (R1=100m) m = 2,9 + 2(5/R1 ) = 2,9 + 2(5/100) = 3,00 m przekroje (3) - początek łuku zasadniczego (R2=64m) w jednym torze i łuk zwrotnicy (R1=100m) w drugim torze m = 2,9 + 5/R1 + 5/R2 = 2,9 + 5/100 +5/64 = 2,9 + 0,05 + 0,08 = 3,03 m przekroje (4) – łuk zasadniczy w jednym torze i początek łuku zasadniczego w drugim torze (R2=64m) m = 2,9 +2(5/R2) = 2,9 + 2(5/64) = 3,06 m Z powyższych wyliczeń wynika, że należy poszerzyć międzytorze przed zwrotnicą na kierunku C-D do wartości co najmniej 2,95 m, a odległość między stycznymi do łuków zasadniczych przyjąć co najmniej równą 3,06 m (przy założeniu takich samych wartości promieni łuków zasadniczych). Przyjęto odpowiednio 2,95 m i 3,10 m. Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II 13 Ustalenie parametrów i położenia toru wewnętrznego na zjeździe Dla przyjętej odległości między stycznymi do łuków zasadniczych równej 3,10 m otrzymamy po odpowiednich wyliczeniach promień wewnętrznego łuku zasadniczego R2w = 63,4704 m. Do dalszych obliczeń przyjmujemy promień łuku zasadniczego w torze wewnętrznym równy promieniowi łuku zasadniczego w torze zewnętrznym to jest 64,00 m. Wszystkie elementy siatki rozjazdu w torze wewnętrznym przyjmujemy równe takim samym elementom w siatce rozjazdu w torze zewnętrznym. Pozostają do wyliczenia odległości między początkami zjazdów w torze zewnętrznym i wewnętrznym na kierunkach A-B i C-D. na kierunku A-B DD2 – LL1 = 3,0052 – 0,6434 = 2,3618 m na kierunku C-D D2L – DD1 = 3,3720 – 0,5734 = 2,7986 m Przygotowanie rysunku siatki rozjazdu (wielkości opisane nie pochodzą z tego przykładu) Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II OBLICZENIA ELEMENTÓW SPECYFIKACJI ROZJAZDU Zakres obliczeń do specyfikacji rozjazdu Na rysunku układu torowego zwanego specyfikacją należy podać: • długości odcinków toków szynowych prostych i łukowych między punktami wynikającymi z przecięć toków, zmiany wielkości promieni i początków i końców rozjazdu, • kąty środkowe między charakterystycznymi punktami układu • skosy krzyżownic – kąty skrzyżowania toków szynowych (w zadaniu projektowym kąty zawarte między kierunkiem toku prostego i styczną do krzywizny toku w łuku Schemat do obliczeń elementów specyfikacji rozjazdu Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com 14 15 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II Ustalenie wielkości promieni łuków dla toków zewnętrznych i wewnętrznych Szerokość toru wg danych do projektu wynosi s=1435 mm, stąd s/2 = 717,5 mm tok zewnętrzny tok wewnętrzny tok zewnętrzny tok wewnętrzny łuk w zwrotnicy łuk zasadniczy R1z = R1 + s/2 R1w = R1 - s/2 R2z = R2 + s/2 R2w = R2 - s/2 100,0000+0,7175 100,0000-0,7175 64,0000+0,7175 64,0000-0,7175 100,7175 m 99,2825 m 64,7175 m 63,2825 m Określenie długości toków szynowych w zwrotnicach o promieniu 100m w torze zwrotnym π ⋅α o Przypomnienie: długość odcinka kołowego oblicza się wg wzoru K = R ⋅ 180 tok zewnętrzny prosty – długość przyjęta ze specyfikacji zwrotnicy wynosi 7000 mm tok zewnętrzny łukowy dla R1=1007175mm i α1=4,039704º 3,141592654 ⋅ 4,039704 = 7101,2 mm 180 tok wewnętrzny prosty – długość przyjęta ze specyfikacji zwrotnicy wynosi 7000 mm K Zz = 100717,5 ⋅ tok wewnętrzny łukowy dla R1=99282,5mm i α1=4,039704º K Zw = 99282,5 ⋅ 3,141592654 ⋅ 4,039704 = 7000,0 mm 180 Określenie długości łukowych odcinków toków szynowych, kątów środkowych oraz kątów krzyżownic na pozostałej części zjazdu Uwaga: Obliczenia zostały wykonane zgodnie z procedurą zamieszczoną w części teoretycznej dla oznaczeń przyjętych na rysunku pomocniczym tok zewnętrzny w torze zewnętrznym na kierunku A-B Obliczenie odległości między stycznymi do łuków zwrotnicy i zasadniczego y1 wielkości pomocnicze a3 = R1 – R2 = 100000 – 64000 = 36000 mm a2 = a3 · sin α1 = 36000 · 0,070447734 = 2536,1 mm a1 = a3 · cos α1 = 36000 · 0,997515471 = 35910,6 mm odległość między stycznymi y1 = R1z –a1 – R2z = 100717,5 – 35910,6 – 64717,5 = 89,4 mm Obliczenia dla krzyżownicy nr 1 y = s – y1 = 1435 – 89,4 = 1345,6 mm; gdzie s – szerokość toru x = R2 z − ( R2 z − y ) 2 = 64717,5 2 − (64717,5 − 1345,6 ) = 13128,5 mm x 13128,5 sin ϕ = = = 0,202858577 → ϕ = 11,704171° R2 z 64717,5 2 2 Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II ϕ B = ϕ − α 1 = 11,704171 − 4,039704 = 7,664467° długość odcinka łukowego w toku zewnętrznym od końca zwrotnicy do krzyżownicy nr 1 3,141592654 ⋅ 7,664467 BZ 1 = 64717,5 ⋅ = 8657,3 mm 180 odległość od początku zwrotnicy Aw do krzyżownicy nr 1 w toku prostym Aw1 = a2 + x = 2536,1 + 13128,5 = 15664,6 mm stąd długość odcinka prostego toku szynowego od końca zwrotnicy do krzyżownicy nr 1 Aw1 – KZp = 15664,6 – 7000,0 = 8664,6 mm Obliczenia dla krzyżownicy nr 2 y = m1 – y1 = 3310 – 89,4 = 3220,6 mm; gdzie m1 – szerokość międzytorza A-B x = R2 z − ( R2 z − y ) 2 = 64717,5 2 − (64717,5 − 3220,6) = 20161,5 mm 20161,5 x = = 0,311530884 → ϕ = 18,151513° sin ϕ = R2 z 64717,5 ϕ B = ϕ − ϕ (1) = 18,151513 − 11,704171 = 6, 447341° długość odcinka łukowego w toku zewnętrznym między krzyżownicami nr 1 i nr 2 3,141592654 ⋅ 6,447341 1 − 2 = 64717,5 ⋅ = 7282,5 mm 180 2 2 Obliczenia dla krzyżownicy nr 3 y = s+m1 – y1 = 1435+3310 – 89,4 = 4665,6 mm; gdzie s – szerokość toru, m1 – szerokość międzytorza A-B x = R2 z − ( R2 z − y ) 2 = 64717,5 2 − (64717,5 − 4665,6 ) = 24102, 4 mm x 24102, 4 sin ϕ = = = 0,372424769 → ϕ = 21,865237° R2 z 64717,5 ϕ B = ϕ − ϕ ( 2 ) = 21,865237 − 18,151513 = 3,713724° długość odcinka łukowego w toku zewnętrznym między krzyżownicami nr 2 i nr 3 3,141592654 ⋅ 3,713724 2 − 3 = 64717,5 ⋅ = 4194,8 mm 180 2 2 tok wewnętrzny w torze zewnętrznym na kierunku A-B Obliczenie odległości między stycznymi do łuków zwrotnicy i zasadniczego y1 wielkości pomocnicze a3 = R1 – R2 = 100000 – 64000 = 36000 mm a2 = a3 · sin α1 = 36000 · 0,070447734 = 2536,1 mm a1 = a3 · cos α1 = 36000 · 0,997515471 = 35910,6 mm odległość między stycznymi y1 = R1w –a1 – R2w = 99282,5 – 35910,6 – 63282,5 = 89,4 mm Obliczenia dla krzyżownicy nr 4 (tor zewnętrzny, tok wewnętrzny) y = m1 - s – y1 = 3310 - 1435 – 89,4 = 1785,6 mm; gdzie s – szerokość toru x = R2 w − ( R2 w − y ) 2 = 63282,5 2 − (63282,5 − 1785,6 ) = 14926,7 mm 2 sin ϕ = 2 x 14926,7 = = 0,235874056 → ϕ = 13,643151° R2 w 63282,5 Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com 16 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II ϕ B = ϕ − α 1 = 13,643151 − 4,039704 = 9,603447° długość odcinka łukowego w toku wewnętrznym od końca zwrotnicy do krzyżownicy nr 4 3,141592654 ⋅ 9,603447 Bw − 4 = 63282,5 ⋅ = 10606,9 mm 180 Obliczenia dla krzyżownicy nr 5 (tor zewnętrzny, tok wewnętrzny) y = m1 – y1 = 3310 – 89,4 = 3220,6 mm; gdzie m1 – szerokość międzytorza A-B x = R2 w − ( R2 w − y ) 2 = 63282,5 2 − (63282,5 − 3220,6) = 19931,0 mm 2 2 19931,0 x = = 0,314952791 → ϕ = 18,357964° R2 w 63282,5 ϕ B = ϕ − ϕ ( 4 ) = 18,357964 − 13,643151 = 4,714813° długość odcinka łukowego w toku wewnętrznym między krzyżownicami nr 4 i nr 5 3,141592654 ⋅ 4,714813 4 − 5 = 63282,5 ⋅ = 5207,5 mm 180 sin ϕ = tok zewnętrzny w torze wewnętrznym na kierunku A-B Obliczenia dla krzyżownicy nr 6 (tor wewnętrzny, tok zewnętrzny) wszystkie wielkości są takie same jak dla krzyżownicy nr 1 ϕ = 11,704171° ϕ B = 7,664467° długość odcinka łukowego w toku zewnętrznym między końcem zwrotnicy i krzyżownicą nr 6 Fwz − 6 = 8,657,3 mm tok zewnętrzny w torze zewnętrznym na kierunku C-D Szerokość międzytorza prostego m2 = 2950 mm; y1 = 89,4 mm Obliczenia dla krzyżownicy nr 12 (tor zewnętrzny, tok zewnętrzny) wszystkie wielkości są takie same jak dla krzyżownicy nr 1 ϕ = 11,704171° ϕ B = 7,664467° długość odcinka łukowego w toku zewnętrznym między końcem zwrotnicy i krzyżownicą nr 12 Fzz − 12 = 8,657,3 mm Obliczenia dla krzyżownicy nr 11 (tor zewnętrzny, tok zewnętrzny) y = m2 – y1 = 2950 – 89,4 = 2860,6 mm x = R2 z − ( R2 z − y ) 2 = 64717,5 2 − (64717,5 − 2860,6 ) = 19028,4 mm x 19028,4 sin ϕ = = = 0,294022482 → ϕ = 17,09893° R2 z 64717,5 ϕ B = ϕ − ϕ (12 ) = 17,09893 − 11,704171 = 5,394759° długość odcinka łukowego w toku zewnętrznym między krzyżownicami nr 12 i nr 11 2 2 Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com 17 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II 12 − 11 = R2 z ⋅ π ⋅ϕB 3,141592654 ⋅ 5,394759 = 64717,5 ⋅ = 6093,6 mm 180 180 Obliczenia dla krzyżownicy nr 10 (tor zewnętrzny, tok zewnętrzny) y = m2 +s – y1 = 2950 + 1435 – 89,4 = 4295,6 mm x = R2 z − ( R2 z − y ) 2 = 64717,5 2 − (64717,5 − 4295,6 ) = 23185,1 mm 23185,1 x = = 0,358250859 → ϕ = 20,992814° sin ϕ = R2 z 64717,5 ϕ B = ϕ − ϕ (11) = 20,992814 − 17,098930 = 3,893884° długość odcinka łukowego w toku zewnętrznym między krzyżownicami nr 11 i nr 10 π ⋅ϕB 3,141592654 ⋅ 3,893884 11 − 10 = R2 z ⋅ = 64717,5 ⋅ = 4398,3 mm 180 180 2 2 tok wewnętrzny w torze zewnętrznym na kierunku C-D Obliczenia dla krzyżownicy nr 9 (tor zewnętrzny, tok wewnętrzny) y = m2 - s – y1 = 2950 - 1435 – 89,4 = 1425,6 mm; gdzie s – szerokość toru x = R2 w − ( R2 w − y ) 2 = 63282,5 2 − (63282,5 − 1425,6 ) = 13356,6 mm 2 2 x 13356,6 = = 0, 21106309 → ϕ = 12,184659° R2 w 63282,5 ϕ B = ϕ − α 1 = 12,184659 − 4,039704 = 8,144955° długość odcinka łukowego w toku wewnętrznym od końca zwrotnicy do krzyżownicy nr 9 3,141592654 ⋅ 9,144955 Fw − 9 = 63282,5 ⋅ = 8996,0 mm 180 sin ϕ = Obliczenia dla krzyżownicy nr 8 (tor zewnętrzny, tok wewnętrzny) y = m2 – y1 = 2950 – 89,4 = 2860,6 mm; gdzie m2 – szerokość międzytorza C-D x = R2 w − ( R2 w − y ) 2 = 63282,5 2 − (63282,5 − 2860,6 ) = 18811,4 mm 2 2 x 18811,4 = = 0,297260696 → ϕ = 17,293148° R2 w 63282,5 ϕ B = ϕ − ϕ ( 9 ) = 17,293148 − 12,184659 = 5,108489° długość odcinka łukowego w toku wewnętrznym między krzyżownicami nr 9 i nr 8 3,141592654 ⋅ 5,108489 9 − 8 = 63282,5 ⋅ = 5642,3 mm 180 sin ϕ = tok zewnętrzny w torze wewnętrznym na kierunku C-D Obliczenia dla krzyżownicy nr 7 (tor wewnętrzny, tok zewnętrzny) wszystkie wielkości są takie same jak dla krzyżownicy nr 1 ϕ = 11,704171° ϕ B = 7,664467° długość odcinka łukowego w toku zewnętrznym między końcem zwrotnicy i krzyżownicą nr 6 Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com 18 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II Fwz − 7 = 8,657,3 mm tok zewnętrzny w torze zewnętrznym między krzyżownicami nr 3 i nr 10 ϕ B (3−10 ) = α − ϕ ( 3) − ϕ (10 ) = 36,141950° 3 − 10 = R2 z ⋅ π ⋅ϕB 3,141592654 ⋅ 36,141950 = 64717,5 ⋅ = 40823,5 mm 180 180 tok wewnętrzny w torze zewnętrznym między krzyżownicami nr 5 i nr 8 ϕ B (5−8) = α − ϕ (5) − ϕ (8) = 43,348888° 5 − 8 = R2 w ⋅ π ⋅ϕ B 3,141592654 ⋅ 43,348888 = 63282,5 ⋅ = 47878,3 mm 180 180 tok zewnętrzny w torze wewnętrznym między krzyżownicami nr 6 i nr 7 ϕ B (6−7 ) = α − ϕ ( 6) − ϕ (7 ) = 55,591659° 6 − 7 = R2 z ⋅ π ⋅ϕ B 3,141592654 ⋅ 55,591659 = 64717,5 ⋅ = 62792,6 mm 180 180 tok wewnętrzny w torze wewnętrznym między końcami zwrotnic ϕ B ( z − z ) = α 2 = 70,920592° z − z = R2 w ⋅ π ⋅ϕ B 3,141592654 ⋅ 70,920592 = 63282,5 ⋅ = 78330,9 mm 180 180 W tym miejscu należy dokonać sprawdzenia poprawności wyliczonych długości odcinków toków w łukach dla toków wewnętrznych długość łuku R2 = 78330,9 mm, a suma długości odcinków z − 4+ 4−5+5−8+8−9+9− z = = 10606,9 + 5207,5 + 47878,3 + 5642,3 + 8996,0 = 78331,0 mm dla toków wewnętrznych długość łuku R2 π ⋅ϕB 3,141592654 ⋅ 70,920592 z − z = R2 z ⋅ = 64717,5 ⋅ = 80107, 2 mm 180 180 suma długości odcinków łukowych w torze wewnętrznym z−6+6−7+7− z = = 8657,3 + 62792,6 + 8657,3 = 80107, 2 mm suma długości odcinków łukowych w torze zewnętrznym z − 1 + 1 − 2 + 2 − 3 + 3 − 10 + 10 − 11 + 11 − 12 + 12 − z = = 8657,3 + 7282,5 + 4194,8 + 40823,5 + 4398,3 + 6093,6 + 8657,3 = 80107,3 mm Określenie długości prostych odcinków toków szynowych na pozostałej części zjazdu tor zewnętrzny tok wewnętrzny na kierunku A-B odległość od początku zwrotnicy Aw do krzyżownicy nr 1 w toku prostym Aw1 = a2 + x = 2536,1 + 13128,5 = 15664,6 mm odległość od końca zwrotnicy do krzyżownicy nr 1 w tym toku z1 = 15664,6 – 7000 = 8664,6 mm Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com 19 * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDiM PW * ZIK IDIM Drogi szynowe. Podstawy projektowania linii i węzłów tramwajowych. Materiały do ćwiczeń. Część II 20 tor wewnętrzny tok zewnętrzny na kierunku A-B długość odcinka toku między krzyżownicami nr 4 i nr 2 4-2 = x(2) – x(4) = 20161,5 – 14926,7 = 5234,8 mm Podobnie, wykorzystując wcześniej wyliczone długości, obliczamy pozostałe odcinki toków prostych, w tym również odcinki na skrzyżowaniu torów. Przygotowanie rysunku siatki rozjazdu (wielkości opisane nie pochodzą z tego przykładu) cdn Opracował S. Żurawski Na podstawie: Tory tramwajowe. J. Kubalski, WKiŁ 1978; Kolejová doprava ve mĕstĕ. Vydavatelství ČVUT 1995 PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com