Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
Scenariusz lekcji
I.
Cele lekcji
1) Wiadomości
Uczeń:
•
•
•
•
•
•
•
wie, że muzyka niesie ze sobą rytm i tempo
zna proste kroki wykonywane w czasie ćwiczeń
wie na czym polega i jakie walory niesie ze sobą ćwiczenie przy muzyce
zna własne uzdolnienia motoryczne
wie, że intensywność tętna zależy od wysiłku fizycznego
wie co to jest higiena osobista
nazywa poszczególne cechy motoryczne
2) Umiejętności
Uczeń:
•
•
•
•
•
•
•
•
słyszy i potrafi wyklaskać tempo słyszanej muzyki
potrafi dostosować swój ruch w rytm muzyki
potrafi wykonać prosty układ kroków zainspirowany słyszaną muzyką
umie zadbać o własną higienę ciała i stroju
potrafi zbadać w każdej chwili swoje tętno
podejmuje samodzielnie decyzje w czasie gier i zabaw ruchowych
potrafi zastosować proste techniki relaksacji
potrafi dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości organizmu
II.
Metody pracymetoda
naśladowcza – ścisła, zadaniowa – ścisła, zabawowo – naśladowcza
III.
Środki dydaktyczne
magnetofon, kasety z muzyką o wyraźnie słyszanym rytmie, sala najlepiej z lustarmi
IV.
Przebieg lekcji
1) Faza przygotowawcza
a) Sprawy organizacyjno – porządkowe
• zbiórka i powitanie
• sprawdzenie gotowości do zajęć
• podanie tematu, motywowanie do wykonywania ćwiczeń ruchowych
• przypomnienie zasad bezpieczeństwa na lekcji
b) Przygotowanie organizmu do wysiłku – rozgrzewka
• puszczamy muzykę z magnetofonu i proponujemy uczniom odzwierciedlenie ruchem
słyszanej muzyki (ćwiczący ustawieni w rozsypce, twarzą do luster, jeżeli takie mamy
do dyspozycji)
• uczniowie dostosowują tempo swojego ruch od marszu do biegu w miejscu w rytm
wystukiwany przez nauczyciela
2) Faza realizacyjna
a) Uczniowie ustawieni w rozsypce twarzą do lustra (pozwala to na samoocenę i obserwację
przez uczniów swojej sylwetki w czasie ćwiczeń), wykonują w rytm puszczanej z
magnetofonu muzyki podawane przez nauczyciela propozycje prostych układów kroków:
• marsz w miejscu (zwracamy uwagę na pracę ramion)
• na raz lewa noga w bok, na dwa prawa noga w bok, na trzy powrót lewej nogi, na
cztery powrót prawej nogi – przy wykonywaniu rozkroku obniżamy środek ciężkości,
przy łączeniu nóg wychodzimy w górę
•
•
•
•
•
•
na raz, dwa, trzy wykonujemy trzy kroki w przód na cztery wymach nogą w przód (w
zależności którą nogą zaczniemy wykonywanie kroków, to przeciwną wykonujemy
wymach) i powrót trzy kroki w tył i na cztery wymach nogi w tył
stajemy w postawie z ramionami ugiętymi w łokciach, uniesionymi na wysokość
barków, na raz ramiona w bok i wykrok w bok lewą nogą na dwa powrót do pozycji
wyjściowej, na trzy ramiona w bok i wykrok w bok prawą nogą
ćwiczenie jak wyżej, lecz wykonujemy dwa kroki w lewą stronę i dwa kroki w prawa
stronę (gdy dostawiamy nogę, ramiona są złączne przed sobą)
z postawy: na raz lewa noga w bok, na dwa prawa noga przeplatanka przodem, na
trzy odstawiamy lewą nogę w bok, na cztery dostawiamy prawą nogę i ruch w drugą
stronę zaczynając od nogi którą dostawiamy, czyli na raz prawa noga w bok, na dwa
lewa noga przeplatanka tyłem, na trzy odstawiamy prawą nogę w bok i na cztery
dostawiamy lewą nogę, w zależności od tempa i rytmu muzyki gdy dostawiamy nogi
na cztery możemy dołączyć klaśnięcie w dłonie i doskok obunóż
gdy przećwiczymy poszczególne kroki możemy połączyć je w jeden ciąg, umawiają się
że np. każdy z kroków powtarzamy 12 razy
wykorzystujemy inwencje twórcze uczniów i ochotnicy prowadzą fragment lekcji
wykorzystując poznane kroki lub proponują nowe możliwości
3) Faza podsumowująca
a) Ćwiczenia oddechowe. Przypomnienie o dozowaniu wysiłku fizycznego w zależności od
możliwości fizycznych organizmu i wytrenowania ucznia.
b) Zbiórka, podsumowanie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących.
c) Sportowe pożegnanie
V.
VI.
Bibliografia
1) Denisiuk L., Kalinowski A., Podstawy teorii i metodyki wychowania fizycznego, Państwowe
Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1964.
2) Lachowicz L., Organizacja wychowania fizycznego i sportu w szkole, AWF w Gdańsku, Gdańsk
1987.
3) Strzyżewski S.: Wychowanie fizyczne poza salą gimnastyczną, WSiP, Warszawa 1997.
4) Zuchora K.: Rola szkoły w kształtowaniu aktywności ruchowej, Roczniki Naukowe PWN, t.
XIX., Warszawa 1974.
Czas trwania lekcji
45 minut