Jak choruje Elemelek - Joanna Miarka

Transkrypt

Jak choruje Elemelek - Joanna Miarka
Scenariusz zajęć
Temat: „Na choroby są sposoby. Rozmowa z dziećmi na temat treści przedstawienia
kukiełkowego wg. H. Łochockiej "Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele"
Prowadzący: Joanna Miarka - Żukowska
1. Cele ogólne:
wdrażanie do skupiania uwagi na treści przedstawienia
kształtowanie czynnej postawy wobec zdrowia
2. Cele operacyjne:
Dziecko:
interpretuje ruchem słowa piosenki;
skupia uwagę na oglądanym teatrzyku;
wypowiada się na temat teatrzyku;
właściwie reagują na muzykę podskokami, biegiem lub marszem;
poznaje domowe sposoby radzenia sobie z chorobami;
sprawnie wykonuje polecenia nauczyciela
3. Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa
4. Formy pracy: indywidualne, zbiorowe
5. Środki dydaktyczne: sylwety: wróbelka Elemelka, sroki, wiewiórki, zająca, sowy,
tamburyno, ilustracje (moczenie nóg, herbata z sokiem malinowym, okłady na głowę,
parzenie ziół), kartka z sylwetą wróbelka Elemelka, kredki
6. Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie:
Gdy się rączki spotykają
To od razu się witają.
Gdy się kciuki spotykają,
To do razu się witają.
Gdy się palce spotykają
To od razu się witają
Jeden palec, drugi, trzeci,
tak umieją liczyć dzieci,
czwarty, piąty palec mam.
Widzisz? Umiem liczyć sam.
2. Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, wybór dyżurnego)
3. "Taniec śnieżynek" - interpretacja ruchowa piosenki
4. „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele” – teatrzyk sylwet (Załącznik 1).
5. „Do czego zaprasza tamburyno”
Dzieci poruszają się po całej sali zgodnie z wygrywanym przez nauczyciela rytmem:
(biegają, maszerują, podskakują) . Na przerwę w graniu przykucają.
6. Rozmowa na temat treści przedstawienia:
- Na co zachorował Elemelek?
- Kto go odwiedził?
- Co powiedziała wróbelkowi wiewiórka?
- Co zaproponowała sroczka?
- Jak poczuł się Elemelek po takim leczeniu?
7. „Wesołe ptaszki” – improwizacja ruchowa przy muzyce.
Dzieci naśladują ruchami ptaki. Każde dziecko tańczy według własnego pomysłu.
8. „Domowe sposoby radzenia sobie z chorobami” - Nauczycielka pokazuje dzieciom
powieszone na tablicy ilustracje przedstawiające domowe sposoby radzenia sobie z
chorobami (Moczenie nóg, herbata z sokiem malinowym, okłady na głowę, parzenie
ziół). Zadaje dzieciom pytania:
- Co przedstawiają obrazki?
- Na co pomaga każdy z tych sposobów?
- Jak myślicie, czy takie sposoby zawsze pomagają?
- Co należy zrobić, gdy ktoś się źle poczuje?
- Co może się stać, gdy ktoś nie powie nikomu o tym, że źle się czuje?
- Czy możemy sami zażywać lekarstwa?
- Co może się stać gdy dziecko połknie lekarstwo bez zgody rodziców?
9. „Wróbelki” – zabawa orientacyjno – porządkowa
Na dźwięk tamburyna dzieci swobodnie biegają po sali. Na przerwę przykucają,
zginają dłoń i palcem stukają o podłogę.
10. „Elemelek” – kolorowanie obrazka
Dzieci otrzymują kartkę z sylwetą wróbelka Elemelka i wypełniają kontury kredkami.