Dominacja Polski w XXVIII Mistrzostwach Europy 2013

Legnicki Klub Taekwon-do
Autor: Łukasz Stawarz
19.05.2013.
Tegoroczne mistrzostwa Europy już za nami. Doskonała organizacja zawodów, świetna postawa naszych
zawodników ale przede wszystkim wymarzony wynik medalowy Reprezentacji Polski. Tak w kilku słowach
można podsumować to co się wydarzyło na początku maja w szwedzkim Skovde. Reportaż z mistrzostw
rozpoczynamy od krótkiej filmowej reminiscencji finałowej gali tegorocznych
mistrzostw.{youtube}OniCvv5lyvY{/youtube}
Reprezentacja Polski w Skovde wywalczyła łącznie 58 medali. Seniorzy zdobyli 33 medale a juniorzy
dorzucili kolejne 25 medali. W ostatnich latach polska drużyna przekraczała co najwyżej poziom 30
medali w klasyfikacji generalnej mistrzostw starego kontynentu. Ostatni raz wynik 43 medali
reprezentacja naszego kraju osiągnęła pięć lat temu podczas Mistrzostw Europy, które rozegrane zostały
we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska seniorzy wywalczyli aż 16 złotych medali a z kolei juniorzy 4
złote krążki. W Szwecji wynik 20 złotych medali wywalczonych w łącznej klasyfikacji za seniorów i
juniorów udało się w końcu powtórzyć.
W porównaniu do mistrzostw Europy we Wrocławiu Polska Reprezentacja wywalczyła o 15 medali więcej.
Tym razem olbrzymi udział w końcowym sukcesie naszej drużyny miała męska część kadry. Panowie w
Skovde zdobyli w sumie 31 medali. Seniorzy deklasując pozostałe ekipy zgromadzili aż 16 medali w tym
9 z najcenniejszego kruszcu. Dla porównania dwa lata temu w Bratysławie po złoty medal dla Polski z
grona seniorów sięgnął tylko niezawodny Jarosław Suska. Przed rokiem w Mariborze złotych medali na
koncie seniorów było już 3. W pamiętnych dla seniorów mistrzostwach rozegranych w stolicy Słowacji
seniorzy nie wywalczyli ani jednego medalu w walkach indywidualnych jak również w walkach
drużynowych. W Mariborze Mateusz Mróz, Maciek Żuk i drużyna męska udowodniła, że z Polakami nadal
trzeba się liczyć w konkurencji walk sportowych. Przed mistrzostwami w Szwecji wiele osób z obawami
"czekało" na występ naszych seniorów. Po październikowym Pucharze Świata w angielskim Brighton,
grono zatroskanych o los męskiej części kadry jeszcze się powiększyło. W Skovde tylko kategoria
wagowa do 63 kg nie dała nam medalu, choć Karol Forgiel miał naprawdę olbrzymią szansę na pokonanie
w ćwierćfinale Andze Demica ze Słowenii.
W sumie seniorzy wywalczyli aż 7 medali w konkurencji walk. Niewiele brakowało aby w konkurencji
układów Polacy zgarnęli wszystkie pięć złotych medali ponieważ Piotrek Szwejkowski minimalnie uległ
późniejszemu Mistrzowi Europy. Tak świetny dorobek medalowy stał się udziałem 15 osobowej drużyny.
Udział piątki z grona zawodników, którzy wystartowali w Szwecji został sfinansowany z pozazwiązkowych
środków. Trzech z nich miało spory udział w wywalczeniu aż czterech medali dla Polski. Warto podkreślić,
że w mistrzostwach Europy z grona europejskich medalistów ostatniego Pucharu Świata zabrakło tylko
dwóch zawodników. Poniżej klasyfikacja męskich zespołów. Druga w zestawieniu Rumunia wywalczyła
tylko 4 medale czyli o 12 mniej niż nasi zawodnicy.
W mistrzostwach świetnie spisali się także juniorzy męskiej części kadry. Łącznie wywalczyli aż 15 medali
i również okazali się najlepsi w gronie wszystkich startujących ekip. Podobnie jak w przypadku seniorów,
juniorzy wywalczyli 7 medali w konkurencji walk w tym ten najcenniejszy medal złoty w walkach
drużynowych po czterech latach przerwy. Do Szwecji udało się skompletować aż 16 osobową drużynę
juniorów.
Udział w zgrupowaniu i mistrzostwach 10 juniorów sfinansował Polski Związek Taekwon-do. Niestety ze
względu na nowe przepisy, które eliminują z międzynarodowych mistrzostw juniorów zawodników
urodzonych przed pierwszym dniem turnieju z tzw. ostatniego rocznika do Benidorm na Mistrzostwa
Świata Juniorów nie pojedzie siódemka z najlepszej drużyny męskiej tegorocznych XIX Mistrzostw Europy
Juniorów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby młodzi i przede wszystkim bardzo utalentowani
zawodnicy włączyli się do rywalizacji o miejsce w Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata ale
Seniorów. Poniżej klasyfikacja męskich zespołów mistrzostw Europy juniorów.
Na zakończenie o starcie legniczan w Skovde. Zawodnicy Legnickiego Klubu Taekwon-do ze Szwecji
przywieźli 8 medali. Sześć z nich wywalczył Maciek Żuk, który wspólnie z Łukaszem Sudakiem z WSKT
Wrocław został najlepszym seniorem tegorocznych mistrzostw.
Maciek wywalczył tytuł Mistrza Europy w układach formalnych oraz brązowy medal w walkach do 70 kg.
W turnieju drużynowym sięgnął wraz z kolegami po cztery medale w tym trzy złote i jeden brązowy.
Utworzono 8-03-2017, 00:53
Brązowe medale ze Szwecji przywiozły Gabriela Forgiel w walkach do 50 kg oraz Wioletta Miśkiewicz w
walkach pow. 70 kg. Na piątym miejscu start w mistrzostwach zakończył Karol Forgiel w walkach do 63