Tematy – LISTOPAD

Transkrypt

Tematy – LISTOPAD
Tematy – LISTOPAD
ZABAWY Z GŁOSKAMI I LITERKAMI
Zabawy z imionami i obrazkami – scenariusz zajęć
Cele ogólne:
 Stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez prowadzenie różnorodnych. ćwiczeń
i zabaw prowadzących do nabycia umiejętności czytelniczych.
 Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej.
 Kształtowanie sprawności grafomotorycznej.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
-
odczytuje własne imię i rozpoznaje je wśród innych,
dzieli wyraz na sylaby,
odszukuje i zaznacza wskazane przez nauczycielkę litery w swoim imieniu,
kojarzy głoskę z jej obrazem graficznym,
wyróżnia głoskę w nagłosie,
zapisuje samodzielnie swoje imię z pamięci,
układa własne imię z rozsypanki literowej ze wskazaniem brakującej litery (ze wzorem),
zgodnie współpracuje w zespole.
Metody:
-
słowna (wypowiedzi, instrukcje)
oglądowa (obrazki, litery, wizytówki)
czynna (zadań stawianych do wykonania)
metoda nauki czytania wg. Ireny Majchrzak
Tematy – LISTOPAD
Formy:
-
zbiorowa
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Wizytówki dzieci, szablony dwóch stóp z imionami dla każdego dziecka, „pchełki”, litery alfabetu,
koperty z literami i obrazkami dla każdego zespołu, małe obręcze, karta pracy dla każdego dziecka,
nagranie płytowe wybranego tańca w kręgu.
Przebieg:
1. Powitanie – każde dziecko wyklaskuje rytmicznie swoje imię.
2. „Jak nie twoja podaj dalej”
Rozdawanie wizytówek, dziecko zatrzymuje swoją wizytówkę, pozostałe podaje dalej.
3. „Deszcz imion”- odszukiwanie „stóp” ze swoim imieniem.
4. „Wykonaj polecenie”
Nauczyciel pokazuje wizytówkę dziecka i wydaje polecenie (np.: podejdź do mnie jak najciszej).
Właściciel wizytówki wykonuje polecenie i zabiera swoją wizytówkę.
5. „Loteryjka”
Przed każdym dzieckiem leży jego wizytówka i pojemnik z „pchełkami” (mogą być fasolki lub
inne małe elementy). Nauczyciel podaje dwie – trzy litery alfabetu. Dzieci, które posiadają
w wskazaną literkę, układają pod literką w imieniu „pchełkę”. Wygrywa to dziecko, któremu uda
się ułożyć „pchełki” pod każdą literką imienia.
Tematy – LISTOPAD
6. Zabawa w ćwiczenia
Nauczyciel umawia się z dziećmi, że przy każdym słowie zaczynającym się:
na głoskę K – będziemy kucać
na głoskę P – będziemy podskakiwać
na głoskę O – będziemy się obracać
na głoskę S – będziemy siadać skrzyżnie
7. „Porządkujemy obrazki”
Praca w grupach. Dzieci dzielą się na grupy według koloru kwiatka na wizytówce. Grupa otrzymuje
kopertę a w niej dwie litery i kilka obrazków. Zadaniem grupy jest uporządkowanie obrazków
w dwóch obręczach według nazw obrazków rozpoczynających się taką głoską jak litera, którą
znalazły w kopercie.
8. Karta pracy
Praca indywidualna dzieci. Zadaniem dzieci jest:
- samodzielne napisanie swojego imienia, ułożenie imienia z rozsypanki literowej i wskazanie
brakującej jednej literki,
- wybranie rymujących się wyrazów (pokolorowanie tych obrazków),
- uzupełnienie brakujących elementów w rysunku kota.
9. Rozmowa z dziećmi nt. dzisiejszego zajęcia.
Tematy – LISTOPAD
10. Zabawa taneczna na pożegnanie.
http://www.youtube.com/watch?v=tsBDV9gc9jI
Dzieci w parach tańczą podczas zwrotki. Na słowa: „kłócili się ze sobą” – ręce podają skrzyżnie
i przesuwają do siebie i od siebie (piłują drzewo). „Ja nie chcę tańczyć z Tobą” – puszczają ręce
kolegi, tupię jedną noga i zmieniają partnera do tańca.
Materiały opracowała:
Mirosława Matczak
Nauczyciel – Konsultant
ds. edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej WODN w Łodzi

Podobne dokumenty