scenariusz 1

Transkrypt

scenariusz 1
Scenariusz lekcji interdyscyplinarnej dla klasy V
Prowadzący Magdalena Dwojakowska-Bąk
Temat: Czytanie ze zrozumieniem, ale nie tylko tekstów matematycznych.
Cele ogólne:
• Przygotowanie do posługiwania się komputerem i technologią informacyjną
• Kształcenie umiejętności myślenia i formułowania wypowiedzi
• Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego do rozwiązywania zadań z programu nauczania szkoły podstawowej
Cele szczegółowe:
• Otwieranie pliku w edytorze tekstowym
• Wyszukiwanie potrzebnych informacji w Internecie
• Tworzenie tabel w arkuszu kalkulacyjnym
• Adresowanie względne i bezwzględne, kopiowanie komórek, wypełnianie komórek serią
Metody: praca z komputerem, element wykładu, pokaz, ćwiczenia
Środki dydaktyczne: pracownia informatyczna podłączona do sieci i Internetu , oprogramowanie Microsoft
Office, kartka ze wzorcem tabel
Uczniowie nabyli już następujące umiejętności:
• Sprawnie piszą na klawiaturze, umiejętnie poprawiają tekst
• Potrafią odnaleźć plik w konkretnym folderze
• Wiedzą jak zapisać plik na dysku
• Dysponują umiejętnością tworzenia tabel i prostych formuł w Excelu
• Wyszukują w Internecie potrzebne informacje
Przebieg lekcji:
Lp.
Czynność nauczyciela
Czynność uczniów
1. Sprawy organizacyjne , sprawdzenie listy Włączają komputery, wykonują pierwszy punkt
obecności, zapisanie tematu, rozdanie instrukcji. instrukcji-uruchamiają Internet i wpisują adres
ulubionej wyszukiwarki.
Nauczyciel
rozpoczyna
krótką
pogadankę
Odpowiadają
na pytania, wyszukują w Internecie
2.
o zwierzętach afrykańskich, a w szczególności odpowiedniej strony zawierającej informacje na
słoni, pyta dzieci co wiedzą na ten temat.
temat życia słoni.
Nauczyciel
prosi
o
uruchomienie
edytora
Wykonują następne punkty instrukcji, zapoznają
3.
tekstowego Word97, oraz odnalezienie pliku
się z tekstem i odpowiadają na pytania
słonie.doc
sprawdzające jego znajomość, kopiują
odpowiedzi do nowego pliku i zapisują go we
wskazanym folderze.
Uczniowie zapoznają się z zadaniem, które
4. Poleca przeczytanie treści zadania
matematycznego
rozwiązywać będą w Excelu.
5. Nauczyciel przegląda poprzez sieć odpowiedzi W tym samym czasie uczniowie uruchamiają
uczniów, następnie podaje prawidłowe
Excela i sporządzają tabele według podanego
rozwiązanie testu.
wzorca.
Nauczyciel
przypomina
uczniom,
w
jaki
sposób
Uczniowie wyjaśniają wątpliwości, zapisują
6.
tworzone są formuły i jak wypełniamy komórki formuły
serią
Zastanawiają się które produkty należy uzupełnić,
7. Sugeruje analizę otrzymanych wyników.
analizują wynik ujemny
Zakreślają w tabeli te produkty , których jest za
8. W razie potrzeby pomaga uczniom, poprawia
błędy.
mało
Uczniowie wyjaśniają co sprawiło im najwięcej
9. Podsumowuje efekty pracy uczniów na
lekcjach, poleca uczniom ułożenie podobnego
trudności podczas wykonywania zadania,
zadania. Poleca uczniom zastanowić się nad
zastanawiają się nad dobrodziejstwami arkusza
możliwościami wykorzystania arkusza
kalkulacyjnego.
kalkulacyjnego
10. Nauczyciel poleca zamknąć program, system i Wykonują polecenia nauczyciela.
wyłączyć komputery.
1
Załącznik nr 1.
Zawartość pliku słonie.doc
Przeczytaj uważnie tekst
Słoń wydaje się wielkim i ociężałym stworzeniem. Wielki rzeczywiście jest, waży 5 ton, tyle co średnia
ciężarówka. Słoń-rekordzista, najcięższy jakiego spotkano, ważył ponad 12 ton. Jednak słoń nie jest wcale taki
ociężały: potrafi biegać z prędkością 40 km na godzinę. Dla porównania: rowerzysta może jechać z prędkością
20 do 30 km/godz. Słonie żyją długo, około 50 lat. To niewiele mniej niż my; pamiętajmy zresztą, że jeszcze
niedawno ludzie żyli krócej. Najstarszy znany słoń miał 78 lat.
Określ które ze zdań nie jest prawdziwe?
A.
B.
C.
D.
Przeciętny słoń waży mniej więcej tyle, co średnia ciężarówka.
Słoń wydaje się wielkim i ociężałym stworzeniem.
Największy słoń, jakiego spotkano, był o 12 ton cięższy od przeciętnego.
Średnia ciężarówka waży 5 ton
Określ które ze zdań jest prawdziwe?
A.
B.
C.
D.
Słoń jest 10 razy szybszy od rowerzysty.
Najstarszy znany słoń żył o 28 lat dłużej, niż przeciętny.
Najstarszy znany słoń ważył ponad 12 ton.
Najcięższy znany słoń ważył ponad 2 razy więcej niż przeciętny.
Czy przed słoniem mógłbyś uciec na rowerze?
A. Tak
B. Nie
Załącznik nr 2
C. Tak, ale nie przed słoniem-rekordzistem
D. Nie wynika to z testu
Zadanie matematyczne:
W ogrodzie zoologicznym słoń dostaje codziennie do zjedzenia około 100 kg siana, 50 kg kapusty, 30 kg buraków,
12,5 kg jabłek, 2,5 kg marchwi i 0,5 kg herbatników. W magazynie ZOO należy zgromadzić zapasy wystarczające
do wykarmienia trzech słoni przez tydzień. Zakreśl w tabeli nazwy produktów, których zapasy należy uzupełnić.
Siano
2,5
Aktualny stan zapasów w ZOO kg
Kapusta Buraki
Jabłka
Marchew Herbatniki
900
700
200
50
8
Siano
100
Dzienna porcja dla jednego słonia kg
Kapusta Buraki
Jabłka
Marchew Herbatniki
50
30
12,5
2,5
0,5
Wykonanie zadania
Dzień
1
2
3
4
5
6
7
Siano
2500
2200
1900
1600
1300
1000
700
Kapusta
900
750
600
450
300
150
0
Buraki
700
610
520
430
340
250
160
Jabłka
200
162,5
125
87,5
50
12,5
-25
Marchew Herbatniki
50
42,5
35
27,5
20
12,5
5
8
6,5
5
3,5
2
0,5
-1
2